Predstavljanje izvještaja o stanju ljudskih prava počinitelja/počiniteljica kaznenih djela

Udruge Roditelji u akciji i Kuća ljudskih prava Zagreb u suradnji s Pučkom pravobraniteljicom predstavit će u petak 18. lipnja 2021. u prostoru HUB365 u Zagrebu, izvještaj „Stanje ljudskih prava počinitelja/počiniteljica kaznenih djela s naglaskom na re-socijalizaciju zatvorenika/zatvorenica“, koji je rezultat istraživanja koje je Kuća ljudskih prava Zagreb provela od srpnja do prosinca 2020. godine. 

Nakon predstavljanja izvještaja, provest će se moderirana rasprava o stanju i zaštiti ljudskih prava počinitelja/ica kaznenih djela na kojoj će sudjelovati predstavnici i predstavnice Ministarstva pravosuđa i uprave, Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, Ureda pučke prvobraniteljice, zatvorskog sustava i organizacija civilnog društva.

Istraživanje je provedeno u cilju boljeg razumijevanja resocijalizacije i utjecaja resocijalizacije na podršku zatvorenicima/icama za život na slobodi, kao i izazova i prepreka s kojima se susreću i zatvorenici/ice i nadležna tijela u provođenju resocijalizacije. Istraživanje također identificira dobre prakse u provođenju resocijalizacije zatvorenika i zatvorenica i donosi preporuke za unapređivanje postojeće prakse.

Rezultati istraživanja ukazali su da usprkos dobro posloženom sustavu izdržavanja kazne, postoji neujednačena praksa pojedinih kaznenih tijela u provođenju resocijalizacije i rehabilitacije počinitelja kaznenih tijela, a koja je ponajviše uvjetovana nedostatkom službenika unutar zatvorskog sustava. Manjak osoblja nesumnjivo utječe na izvršavanje pojedinačnog programa izvršavanja kazne zatvora, uspješnost posebnih programa tretmana i njihove daljnje resocijalizacije, ali i na stupanj poštivanja ljudskih prava zatvorenika, kao i na sigurnost zatvorskog osoblja.

Vezano uz obrazovanje i rad u procesu resocijalizacije, uočen je velik prostor za napredak u području stručnog osposobljavanja i edukacije zatvorenika/ica, te su potrebna dodatna ulaganja u kaznenim tijelima kako bi se osigurala adekvatna zaštita na radu zatvorenika na radnim mjestima, ali i unaprijedile mogućnosti rada i pristup radu za zatvorenike/ice.

Istraživanje je ukazalo i na potrebu unaprjeđenja postpenalnog prihvata, odnosno potrebu  za ranijim intenzivnim radom na pripremi za otpust, kao i intenziviranje postpenalne pomoći za one zatvorenike/ice koji su bili na dugotrajnom izdržavanju kazne i njihovu prilagodbu na život na slobodi.

Zaključno, potreban je daljnji intenzivan međuresorni rad, razmjena informacija, iskustva i znanja i i uključivanje svih dionika (kaznenih tijela, probacijskih ureda, centara za socijalnu skrb, organizacija civilnog društva) u zajednici radi što lakšeg uključivanja zatvorenika/ica i bivših zatvorenika/ica u društvo.

Cijeli izvještaj dostupan je na poveznicama u nastavku.

Stanje ljudskih prava počinitelja/počiniteljica kaznenih djela s naglaskom na resocijalizaciju zatvorenika/zatvorenica
Stanje ljudskih prava počinitelja/počiniteljica kaznenih djela s naglaskom na resocijalizaciju zatvorenika/zatvorenica

VIDI PREUZMI

2.94 MB 38

The Current State of Human Rights for Perpetrators Of Offenses with an Emphasis on the Resocialization of Prisoners
The Current State of Human Rights for Perpetrators Of Offenses with an Emphasis on the Resocialization of Prisoners

VIDI PREUZMI

2.93 MB 29

NOT PUBLISHED
Napisao/la: