Neopravdani razlozi odgađanja prvog podoja nakon poroda

Mitovi i istine o razlozima zašto se onemogućava prvi podoj neposredno nakon poroda

Iako je stručnoj javnosti poznata važnost prvog podoja unutar prvih sat vremena po rođenju, još uvijek se poneka događa, iako sve rjeđe, da se bez opravdanog medicinskog razloga majci i djetetu ne omogući kontakt kožom na kožu neposredno nakon poroda i inicijacija dojenja tijekom prvog sata nakon poroda.

Neki od razloga koje rodilje čuju su sljedeći:

"Novorođenče se ne može nahraniti kolostrumom."
Netočno!
Kolostrum je po količini potpuno prilagođen veličini želuca novorođenčeta u prvim danima, stoga je s obzirom na malu količinu vrlo koncentriran u svom sastavu. Ne izgleda kao mlijeko, sličniji je mednoj, prozirnoj i žućkastoj tekućini i nemoguće ga je zamijeniti bilo čime kao prvu hranu za novorođenče. Također, posve je normalno da novorođenčad u prvim danima života izgubi 3-6% od porođajne težine – rođeni su sa zalihom vode i šećera koji služe za prehranu organizma tijekom ovog vremena.

"Novorođenče će se pothladiti."
Netočno!
Ako majka privije svoje dijete tako da budu povezani kontaktom koža na kožu i ako su oboje pokriveni jednim pokrivačem, djetetu ne treba nikakav grijač osim majke.

"Majka je nakon poroda preumorna da bi odmah dojila."
Ne u pravilu!
Kombinacija hormona prolaktina i oksitocina kratko nakon poroda i tijekom podoja potiče smirenu i nesebičnu privrženost djetetu koja dovodi do majčina zadovoljstva.

"Nužno je novorođenčetu neposredno nakon poroda aspirirati usta i nos da bi se odstranila plodova voda i osigurao slobodan prolaz zraka."
Ne rutinski i ne svakom novorođenčetu!
Prema novijim preporukama, aspiracija dišnih putova nije potrebna zdravoj novorođenčadi, te ako plodna voda nije jako krvava ili mekonijski obojana.

"Nužno je novorođenčetu neposredno nakon poroda dati vitamin K te obaviti profilaksu oftalmije."
Ne nužno odmah nakon poroda!
Nema nikakvog razloga da se ne odgodi vaganje, mjerenje, kupanje, ubadanje lancetom i profilaksa oftalmije sve dok se ne okonča prvi podoj.

"Ženama je tijekom poroda potrebna medikalizacija kako bi umanjile bol."
Ne nužno!
Trudnicama se savjetuje izbjegavanje lijekova tijekom trudnoće, ali, kad porod počne, nude im se sedativi, analgetici i epiduralna analgezija kao da oni nemaju baš nikakvog utjecaja na nerođeno dijete! Često, takva djeca dulje vrijeme nakon poroda nisu zainteresirana za dojenje. Ona ne dožive mirno, budno stanje koje osjete djeca rođena nemedikaliziranim porodom - stanje tihe budnosti koje je važno zbog što većeg poslijeporođajnog zbližavanja mame i bebe. Zbog toga se mnoge žene, kada saznaju da lijekovi preko posteljice ulaze u krvotok njihovog djeteta, radije odlučuju za neinvazivne metode ublažavanja porođajne boli (npr. masaža, tuširanje i kupke, aromaterapija, mijenjanje položaja ili naprosto zagrljaj bliske osobe).

"Previše je posla, a premalo vremena da bi se osoblje bavilo dojenjem neposredno nakon poroda."
Ne uopće!
Za vrijeme dok zdravo donešeno novorođenče samo traži put do mamine dojke, osoblje može nastaviti raditi uobičajene poslove. Tek novorođenčad pod utjecajem lijekova koje je majka primila tijekom poroda može tražiti odgovarajuću pomoć za uspješno stavljanje na dojku.

 

Što učiniti da ostvarite prvi podoj u prvom satu nakon rođenja djeteta

  • Zahtijevajte od liječničkog osoblja da vam neposredno nakon poroda polože dijete na golu kožu i omoguće neometani prvi kontakt s djetetom te prvi podoj.
  • Zahtijevajte da se vaganje, mjerenje, kupanje, uzimanje uzorka krvi i profilaksa oftalmije djeteta odgode do završetka prvog podoja.
  • Ako to nije nužno, tražite da se djetetu ne aspirira nos i grlo – pri tim su postupcima moguće ozljede nosa, usta ili grla djeteta što može dovesti do boli i izbjegavanja podoja.
  • Tijekom poroda koristite neinvazivne metode ublažavanja boli i tražite da Vam omoguće izbor najugodnijeg položaja za porod – vaše će dijete nakon poroda biti budnije i zainteresiranije za prvi podoj.
  • Čak i ako je vaš porod dovršen carskim rezom te ako je s djetetom sve u redu, možete zamoliti sestru da pridrži dijete uz vas dok liječnici dovršavaju zatvaranje rane. Nećete biti u mogućnosti dojiti, ali ne morate biti odvojeni od svog djeteta u tim važnim trenucima!
  • Zahtijevajte od liječničkog osoblja da vašem djetetu ne daju nikakve tekućine niti hranu prije prvog podoja, osim ako za to ne postoji jasna medicinska indikacija.

 

kožom na kožu,kolostrum,početak dojenja
NOT PUBLISHED
Napisao/la:
Gorana i Kristina su Rodine savjetnice na SOS telefonu za dojenje. Gorana i Kristina su Rodine savjetnice na SOS telefonu za dojenje.