Budući očevi u trećem tromjesečju (28 tjedana nadalje)

U trećem tromjesečju trudnoće odgovornosti očinstva dolaze u fokus. Otkrijte znakove trudova i pomozite u stvaranju opuštajućeg okruženja. Sada, u završnoj fazi trudnoće, i vi i vaša partnerica trebali biste biti spremni za dolazak bebe. Međutim, postoje neke završne pripreme u kojima je potrebno vaše prisustvovanje.

 

Beba je sad potpuno razvijena, a u trećem se tromjesečju sve vrti oko rasta i razvoja bebe. To znači da vaša partnerica počinje postajati prilično velika. Nagli porast energije iz drugog tromjesečja počinje jenjavati te se javlja umor praćen nedostatkom daha, kao i smanjenje kapaciteta pluća zbog rastućeg trbuha. Odsad će se partnerica oslanjati na vas za mnogo više.

 

Spavanje će postati teže kako vaša partnerica postaje veća. Pomozite joj tako što ćete pripremiti dodatne jastuke da bi mogla poduprijeti trbuh.

 

Treće je tromjesečje idealna prilika za ponavljanje najvažnijih informacija o prvim danima djetetova života i dojenju. Očevi igraju važnu ulogu u dojenju, posebice kad je u pitanju potpora majkama. Rodina Mala škola dojenja iznimna je prilika za učenje o tome kako biti potpora partnerici u tome da djetetu osigura najbolji početak dojenjem. Male škole organiziraju se diljem Hrvatske pa pratite Rodine društvene mreže i internetski portal za informacije o tome kad se organiziraju u vašoj blizini.

 

Znakovi trudova


Posljednjih nekoliko tjedana može biti teško za vašu partnericu. Usred sveopće nelagode koju osjeća, možda oboje budete nesigurni je li uistinu riječ o trudovima. U većine žena trudovi počinju kad postoji kombinacija čimbenika.


Trudove promatrajte kao proces koji se događa postupno, a ne kao jedan događaj koji se iznenada dogodi. Iako vaša partnerica može doživjeti jedan od ovih znakova, još uvijek može proći i nekoliko dana prije nego što trudovi započnu. Ako ste u nedoumici, nazovite svoju primalju ili liječnika, centar za porođaje ili rodilište. Glavni znakovi trudova su:

 

  • redovite kontrakcije - koje će biti jače od Braxton Hicksovih (pripremnih) kontrakcija koje ste iskusili za priprema, a pojavit će se u redovitim intervalima.
  • puknuti vodenjak - to može biti sporo curenje ili izljev uslijed puknuća amnionske vreće. Nazovite primalju ili liječnika ako vodenjak vaše partnerice pukne.
  • sluzni čep - čepić s bijelim iscjetkom koji zatvara cerviks, često popraćen s malo krvi. Neke žene mogu doživjeti mučninu, povraćanje ili proljev.

 

Što budući očevi mogu napraviti u ovom razdoblju?

Prije porođaja počastite se lijepim jelima, filmovima ili opuštanjem u večernjim satima. Zajedničko će vrijeme biti teško pronaći u sljedećih nekoliko mjeseci pa iskoristite priliku da si udovoljite uoči velikog događaja. S obzirom na to da trudovi najčešće krenu noću, nastojte svaku večer odlaziti na vrijeme spavati da biste bili naspavani budete li se morali dići noću. Očekujete li prvo dijete, znajte da porođaj može potrajati i da je to normalan dio fiziološkog procesa. Porođaj je rijetko brz kao u filmovima.


Ako idete u bolnicu ili kuću za porođaje, mama će imati svoju torbu, ali što je s vašim stvarima? Trebat će vam plan porođaja, sitni novac za parking ili bon za mobitel, nešto za jelo i piće te fotoaparat. Razmislite o tome da ponesete nešto što će vam skratiti vrijeme čekanja, npr. knjige ili novine. Ako ste se odlučili za kućni porođaj, provjerite je li sve spremno?

 

Pobrinite se za to da u mobitelu imate sačuvane sve važne brojeve te ga pokušajte držati koliko je moguće više napunjenim. Ako trebate voziti u rodilište, pripazite na to da uvijek imate više od pola spremnika benzina te, ako je potrebno, zimske gume.

 

Jeste li obavijestili svog poslodavca o tome da planirate koristiti godišnji odmor ili dopust nakon rođenja djeteta? Za razliku od vaše partnerice, u vas nema vizualnih znakova skorog rođenja i oni možda nisu ni svjesni da ćete postati tata. Neke tvrtke imaju zajamčeni dopust za očeve u svom kolektivnom ugovoru ili u praksi, ali svakako dogovorite njegovo korištenje unaprijed. Prva dva tjedna djetetova života neponovljiva su prilika za upoznavanje i navikavanje na nove izazove koje donosi dijete. Budite prisutni, sudjelujte u brizi o djetetu (kupanje, nošenje, kontakt koža na kožu) i uživajte, ovi dani brzo prođu. Ako je ikako moguće, osigurajte partnerici pomoć oko djeteta i kućanstva nakon što se vi vratite na posao, bilo to pomoć rodbine ili prijatelja.

Treće tromjesečje
NOT PUBLISHED
Napisao/la:
Izvor: www.nct.org.uk Preveo Duško Jelaska Lektorirala Ines Velički Izvor: www.nct.org.uk Preveo Duško Jelaska Lektorirala Ines Velički