Rezultati ankete za poslodavce o očevima na roditeljskom dopustu

U okviru projekta Budi Tata – iskoristi pravo na roditeljski dopust kojim se želi poslodavce aktivnije uključiti u unapređenje stanja prava zaposlenih očeva na korištenje roditeljskog dopusta, udruga Roditelji u akciji – RODA, provela je, u partnerskoj suradnji s Hrvatskom udrugom poslodavaca i Pravobraniteljicom za ravnopravnost spolova, anketu među poslodavcima.

Anketa je provedena na uzorku od 73 ispitanika (48 žena i 25 muškaraca).

73,5 % ispitanika je visokoobrazovano, srednju školu završilo je 13,7 % ispitanika, a samo osnovnu školu jedan ispitanik (1,4 %).

58,9 % ispitanika ima između 31 i 40 godina, 16,4 % ima između 41 do 50 godina, 15,1 % ih je do 30 godina, 8,2 % ima između 51 do 60 godina, a jedan ispitanik ima više od 60 godina.

60 % ispitanika ima rukovodeći položaj u organizaciji u kojoj su zaposleni.

Rezultati ankete pokazali su da je manje od polovine ispitanika točno informirano o rodiljnim i roditeljskim pravima majki i očeva.

42,5 % ispitanika upoznato je s informacijom da je obavezni rodiljni dopust za majku 70 dana nakon rođenja djeteta. Gotovo podjednak postotak ispitanika (43,8 %) smatra da obavezni rodiljni dopust za majku traje šest mjeseci.

Na pitanje o pravima očeva na rodiljni dopust 42,5 % ispitanika smatra da muškarci imaju pravo na rodiljni dopust prije nego dijete napuni šest mjeseci. Identičan postotak smatra da muškarci nemaju pravo na dopust u navedenom razdoblju.

Podijeljeni su i stavovi o pravu očeva na roditeljski dopust. 41,1 % ispitanika smatra da se otac može koristiti roditeljskim dopustom samo od 6. do 12. mjeseca starosti djeteta, a 49,3 % ispitanika ne slaže se s tom tvrdnjom.

Odgovori na anketna pitanja upućuju na to da će u organizacijama ispitanika majke dobiti veću podršku od očeva za odluku o odlasku na roditeljski dopust.

Na pitanje koliko je muškaraca zaposlenih u njihovoj organizaciji postalo ocem nakon 1. srpnja 2013. godine kad je na snagu stupio Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama 52,1 % ispitanika odgovorilo je niti jedan, a 34,2 % kaže da ih je 1 do 5.

Najveći broj ispitanika (78,1 %) kaže da se niti jedan muškarac u tom razdoblju nije koristio roditeljskim dopustom, dok je njih 11% odgovorilo da se roditeljskim dopustom u tom razdoblju koristio 1 muškarac, 2,7% - 2 muškarca, 1,4% - 4 muškarca te isto toliko 6-10 muškaraca.

60,3 % ispitanika izjasnilo se da su reakcije koleg(ic)a kada bi se u organizaciji neki muškarac koristio roditeljskim dopustom bile pozitivne, a 83,6 % ispitanika smatra da bi reakcije na trudnoću kolegice i odlaska na dopust bile podržavajuće. Tek manji postotak (6,8 %) smatra da bi reakcije bile negativne.

Neke su od mogućih negativnih reakcija koji ispitanici navode ove:

„Tek je dobila stalni posao i odmah je zatrudnjela. Sad je neće biti godinama, te rodiljni, pa godišnji, pa bolovanja, pa neplaćeni..."

„Ljutnja poslodavca što ostaje bez radnika, a radnikov strah hoće li ostati bez posla ili će kad se vrati dobiti lošije radno mjesto."

Ispitanici su se većim dijelom izjasnili da nisu dovoljno upoznati sa zakonodavstvom o roditeljskim i rodiljnim dopustom. Značajan postotak smatra da ga treba mijenjati.

Kad riječ o stavu prema promjenama u zakonodavstvu vezanom uz korištenje rodiljnog i roditeljskog dopusta najveći broj ispitanika (37 %) navodi da ne zna jesu li potrebne promjene, jer nisu dovoljno upoznati sa zakonodavstvom, a 28,8 % smatra da su potrebne manje izmjene.

24,7 % ispitanika smatra da sadašnje zakonodavstvo ne doprinosi većoj ravnopravnosti muškaraca i žena a 21,9 % ispitanika smatra da sadašnje zakonodavstvo nema nikakav utjecaj na pitanje ravnopravnosti.

53,4 % ispitanika smatra da bi zakonodavac očevima trebao produljiti vrijeme korištenja roditeljskog dopusta. 52,1 % smatra da bi majkama trebalo produljiti roditeljski dopust.

Muški ispitanici nisu se do sada koristili roditeljskim dopustom, ali su zainteresirani da se njime u budućnosti koriste.

84 % muških ispitanika ima djecu, a samo jedan od njih koristio se roditeljskim dopustom.

Na pitanje koliko je vjerojatno će u sljedećih pet godina imati djecu/još djece 32 % muških ispitanika smatra da je to vrlo vjerojatno, a jednak postotak ispitanika izjasnio se da je donekle vjerojatno da će se koristiti roditeljskim dopustom i da im je ta ideja u potpunosti privlačna.

Kad je riječ o nedostacima zbog odlaska na roditeljski dopust najveći broj muških ispitanika smatra da ne bi bilo nedostataka za njih osobno (60 %) te da ne bi bilo nedostataka za obitelj (56 %). 40 % ispitanika smatra da bi nedostatak bio smanjeni prihod za obitelj, a 28 % ispitanika kaže da njihov posao ne bi imao tko obavljati dok su oni na dopustu.

Muški ispitanici navode da su prednosti odlaska na roditeljski dopust ove: 68 % smatra da bi odnosi u obitelji bili bolji zbog osjećaja da doprinose obitelji jednako koliko i partnerica, a 64 % smatra da bi bolje razumijevanje djetetovih potreba doprinijelo boljem razumijevanju u obitelji.

Na pitanje koje bi prednosti oni osobno imali kada bi se koristili roditeljskim dopustom 68 % muškaraca odgovorilo je da bi se osjećali ispunjeni i zadovoljni zbog vremena provedenog s djetetom, a 60 % ih smatra da bi djetetu više pružili . 16 % ispitanika smatra da za njih osobno nema nikakve prednosti.

Zaključak:

Rezultati ankete pokazuju da ispitanici nisu dovoljno upoznati s roditeljskim i rodiljnim pravima te sa zakonodavstvom koji regulira ta prava. Polovina ispitanika smatra da bi trebalo produljiti vrijeme korištenja roditeljskog dopusta majkama i očevima. Odgovori na pitanja upućuju na to da će žene zaposlenice dobit veću podršku za odlazak na roditeljski dopust od očeva. Iako su se očevi tek u neznatnom postotku koristili pravom na roditeljski dopust, rezultati pokazuju da u velikom broju priželjkuju korištenje roditeljskog dopusta i da smatraju da bi obitelj i oni osobno imali određene prednoti zbog odlaska na roditeljski dopust. Nedostaci koje ističu su uglavnom financijske prirode (manji prihodi za obitelj) i problemi pri organizaciji poslovanja na radnom mjestu.

NOT PUBLISHED
Napisao/la:
Izrada upitnika, obrada i interpretacija rezultata istraživanja: Branka Hodak i Ivana Baltić Projekt "Budi Tata - iskoristi pravo na roditeljski dopust" financira Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjima Vlade Republike Hrvatske. Iznesena mišljenja i sadržaj objavljen tijekom provedbe projekta isključiva su odgovornost udruge Roditelji u akciji. Aktivnosti i rezultati projekta ne izražavaju službene stavove Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske. Izrada upitnika, obrada i interpretacija rezultata istraživanja: Branka Hodak i Ivana Baltić Projekt "Budi Tata - iskoristi pravo na roditeljski dopust" financira Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjima Vlade Republike Hrvatske. Iznesena mišljenja i sadržaj objavljen tijekom provedbe projekta isključiva su odgovornost udruge Roditelji u akciji. Aktivnosti i rezultati projekta ne izražavaju službene stavove Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske.