Dojenje u kriznim situacijama - lekcije (ne)naučene

Kaže se da je kriza ono vrijeme kad se implementira krizni plan. 
Kad nema kriznoga plana, kriza nas pogađa još i više, a najugroženije su - najranjivije skupine.

Kao što su svjetske prirodne katastrofe zadnjih godina pokazale, mogućnost prijevoza i skladištenja vode i hrane uvelike je smanjena za vrijeme i nakon katastrofalnih razaranja.
Majčino je mlijeko odmah spremno i pruža dojenčetu sve što mu je potrebno u smislu prehrane.
Dojenje spašava živote, posebno u vrijeme kriza!
Hrvatska nije bila pošteđena kriznih situacija, od 1991. godine do danas imali smo iskustvo domovinskoga rata i velikog broja progranika, imali smo katastrofalne poplave, a zadnjih osam mjeseci kroz našu zemlju prošlo je preko 800.000 izbjeglica i migranata, a među njima desetine tisuća dojenčadi.
 
Iako imamo svojevrsno bogato iskustvo u krizama, Hrvatska nema Plan za prehranu djece u kriznim situacijama, a slično je iskustvo i drugih zemalja na tzv. "Balkanskoj ruti". Zahvaljujući suradnji UN-ovih i drugih međunarodnih humanitarnih organizacija i lokalnih savjetnica za dojenje (LLLI, IBCLC i druge), na cijeloj ruti se improvizirala pomoć u dojenju majkama male djece.
Hrvatsko iskustvo možda je i najpotpunije, u UNICEF-ovom Mother and Baby Centru, sigurnom kutku za trudnice, majke i malu djecu, u Slavonskom Brodu su pomoć pružale Rodine savjetnice za dojenje u kriznim situacijama, uz podršku organizacija Magna i Save the Children koje su pružale pedijatrijski nadzor i trijažu i osiguravale sigurnu prehranu djeci koja ne doje. 
 
Ciljevi 9. Rodine mliječne konferencije Dojenje u kriznim situacijama - lekcije (ne)naučene su upoznati sve ključne dionike, nadležne institucije, ali i druge organizacije koje se mobiliziraju u kriznim situacijama, s prehranom djece u kriznim situacijama, utjecajem dojenja na zaštitu zdravlja i života djece, i važnošću donošenja Plana o prehrani djece u kriznim situacijama, ali i podijeliti iskustva u pomoći majkama i djeci u Hrvatskoj, Srbiji, Grčkoj. Ova izbjeglička kriza po mnogočemu je specifična, ali lekciju iz nje možemo i moramo izvući.
 

Predavači i teme obuhvaćene konferencijom su:

Roditelji u akciji - Roda (Hrvatska) koja će govoriti o provedbi aktivnosti u Centru za majku i dijete u tranzitnom kampu za izbjeglice u Hrvatskoj.

UNICEF Hrvatska koji će podijeliti iskustva u organiziranju podrške za dojenje, zdravstvenu njegu i prehranu u kampovima Opatovac i Slavonski Brod, kao i liječenju i brizi za nezbrinutu djecu te o ključnim intervencijama koje u kriznim situacijama štite zdravlje dojenčadi i male djece.

Save the Children će govoriti o osiguravanju zdravlja djece tijekom katastrofa i strateškom planiranju prehrane novorođenčadi i male djece tokom izbjegličkih okolnosti u Europi.

Hrvatska udruga savjetnica za dojenje govorit će o smjernicama za ocjenjivanje Indikatora  9: Prehrana dojenčadi i male djece u kriznim situacijama unutar Inicijative svjetskih trendova u dojenju, te o specifičnostima podrške majkama tijekom izbjegličke krize u Hrvatskoj.

UNICEF Srbija će govoriti o svojim iskustvima u podršci dojenju tijekom kriznih situacija, a Nurture Project će predstaviti svoje iskustvo iz Grčke.

MAM Beyond Borders predstavit će primaljsku pomoć trudnici i rodilji u kriznim situacijama.

Program 9. Rodine mliječne konferencije
Program 9. Rodine mliječne konferencije

VIDI PREUZMI

244.45 kB 52

Prijavnica za konferencije 2016.
Prijavnica za konferencije 2016.

VIDI PREUZMI

47.73 kB 77

NOT PUBLISHED
Napisao/la:
Photo: ĐIvković/UNICEF Photo: ĐIvković/UNICEF