Izdajanje - kako započeti s realnim očekivanjima

Ako se tek želite početi izdajati, važno je znati da većina žena u svojim prvim pokušajima izdoji samo par kapi mlijeka – stoga se nemojte obeshrabriti. Morate imati na umu da je izdajanje proces koji se uči, bilo da se izdajate ručno ili izdajalicom. Količina izdojenog mlijeka vremenom će se povećati kad naučite samu tehniku te kad se vaše tijelo navikne otpuštati mlijeko na dodir vaše ruke ili izdajalice - sam proces izdajanja je i psihološki koliko i fizički.

Vrlo je važno da svojih prvih nekoliko izdajanja shvatite kao vježbu i svaka kap koju pri tom izdojite, uspjeh je. Nakon toga morate nastaviti vježbati da biste mogli izdojiti više od tih par kapi, a jedino redovitim izdajanjem možete uspjeti postići veće količine.

Količina izdojenog mlijeka.

Količina mlijeka koju majka može izdojiti tijekom jednog izdajanja je prije svega individualna i razlikuje se od majke do majke. Najbolje je da se ni ne pokušavate uspoređivati s nekom drugom majkom koja se izdaja, jer u slučaju da ta majka bez problema izdoji više od vas, to može destimulirati, pogotovo ako ste još na početku i nedovoljno sigurni u sebe. Važno je znati da je jedino što utječe na povećanje količine mlijeka redovito i potpuno pražnjenje dojki, stoga morate biti jako uporni u izdajanju i/ili dojenju ako želite povećati postojeću količinu.

Količina mlijeka koju majka može izdojiti u jednom pokušaju ovisi o puno toga:

  • možete li postići refleks otpuštanja mlijeka – ugrijte dojke prije izdajanja, povremeno prekinite izdajanje da biste ih nježno izmasirali, tijekom izdajanja se koncentrirajte na svoju bebu (budite blizu uspavane bebe, a ako nemate tu mogućnost gledajte njenu sliku ili uzmite njen komad odjeće sa sobom, prije izdajanja nazovite da čujete kako je), koristite ritmične pokrete za izdajanje da budu što sličniji bebinom ritmičnom sisanju;
  • koliko je vremena prošlo od zadnjeg podoja ili izdajanja – normalno je da ne možete izdojiti baš puno ako je npr. beba prije par minuta isisala dojku do kraja, više ćete moći izdojiti ako je od zadnjeg podoja ili izdajanja prošlo pola sata;
  • koliko ste uvježbani u izdajanju – majka koja se redovito izdajala vjerojatno će izdojiti više od majke koja je tek započela s tim procesom i još uvijek uči;
  • koliko se dobro osjećate u prostoriji i na mjestu na kojem se želite izdojiti – lakše se izdajati kod kuće u poznatom okruženju i na mjestu gdje imate nekakvu privatnost, nego npr. na poslu ili negdje gdje vas stalno prekidaju (telefon, posjete i sl.);
  • koje je doba dana – kod većine majki postoji doba dana kad su dojke punije (doba dana kad je majka najodmornija, a i beba je odspavala par sati - najčešće je to jutro) i doba kad su praznije (kad beba često sisa i/ili je majka umorna od posjeta i dnevnih obaveza - najčešće je to uvečer);
  • kolika vam je trenutna proizvodnja mlijeka – ako ste se npr. počeli izdajati dan nakon bebinog rođenja, ne možete ni očekivati više od par kapi po jednom izdajanju, za razliku od majke koja ima već dobro uspostavljenu proizvodnju mlijeka;
  • prolazite li kroz nekakvo napeto i stresno razdoblje u životu – napetost i stres (npr. smrt bliskog člana obitelji ili zabrinutost za bebino zdravlje) mogu utjecati na pojavu refleksa otpuštanja mlijeka – u tom slučaju potrebno je nastaviti se izdajati, makar i uprazno, a s vremenom i kad se opustite, situacija s refleksom otpuštanja mlijeka, popravit će se.

Za povećanje količine mlijeka potrebno je redovito i potpuno pražnjenje dojki. Znači, izdajajte se češće, nemojte čekati da se dojke napune da biste se odlučili izdojiti, uvedite barem jedno izdajanje noću i izdajajte se svaki put barem još 2 minute nakon što je izašla posljednja kap. Za povećanje količine mlijeka bitno je i da se što više odmarate, odmorna i opuštena majka lakše će pronaći i vremena i snage za izdajanje uz sve dnevne obaveze koje ima - zato iskoristite svaki trenutak za opuštanje.

Za održavanje količine mlijeka ako već imate nekakav raspored izdajanja, držite ga se i nemojte preskakati nijedno izdajanje. Ako nemate dovoljno vremena, izdojite se barem par minuta taj put, a sutradan se vratite na stari ritam. Ako imate bebu koja doji (barem povremeno), što više koristite vrijeme provedeno s njom za dojenje – bebe su najbolje izdajalice!

Za smanjenje količine mlijeka izdajajte se „do olakšanja“, tj. tek toliko da vam dojke nisu neugodno prepunjene. Isti način izdajanja vrijedi i u slučaju kada imate zastoj mlijeka.

Vrijeme potrebno za izdajanje.

Normalno je da na početku ne možete unaprijed očekivati koliko će vam vremena biti potrebno za izdajanje. Također, nije ista stvar izdajate li se samo povremeno da biste olakšali prepune dojke, izdajate li se do zadnje kapi u svrhu povećanja količine mlijeka, imate li bebu koja barem povremeno doji ili bebu koja uopće ne doji, pa je hranite isključivo izdojenim mlijekom.

Ako izdajate jednu po jednu dojku, a potpuno ste savladali samu vještinu izdajanja, najvjerojatnije ćete za jedno potpuno izdajanje potrošiti otprilike onoliko vremena koliko bi vam trebalo za jedan podoj, bez obzira na to izdajate li se ručno ili izdajalicom.

Ako se izdajate ili se planirate izdajati više od par puta tjedno, a ograničeni ste vremenom iz bilo kojeg razloga, bilo bi dobro da razmislite o istovremenom izdajanju obje dojke, jer to uzima više nego duplo manje vremena od situacije kad izdajate jednu po jednu stranu. Za takvo izdajanje možete koristiti ili automatsku električnu izdajalicu s nastavcima za obje dojke ili dvije izdajalice (na baterije ili ručne) istovremeno, za svaku dojku po jedna. Ispočetka vam može biti teško izdajati istovremeno obje dojke – zato počnite izdajati jednu po jednu dok dobro ne savladate tehniku.

Ako vam beba ne doji a hranite je isključivo svojim mlijekom, trebali biste imati barem 8 do 10 izdajanja u 24 sata ukoliko vam laktacija još nije u potpunosti uspostavljena. Razmak između izdajanja ne mora biti stalan, samo je važno da tijekom prvih mjeseci pazite da se ne događa da je veći od 5 do 6 sati i da imate barem jedno izdajanje tijekom noći.

Nekoliko stvari koje je dobro znati

  • Prilikom izdajanja nagnite se malo naprijed – gravitacija pomaže mlijeku da bolje istječe, a ako koristite izdajalicu manje će mlijeka ostajati na rubovima onog dijela koji se stavlja na bradavicu i aureolu.
  • Unošenje više tekućine dokazano ne pomaže stvaranju više mlijeka. Pravilo „pijte koliko ste žedni“ vrijedi i za majke koje doje i za majke koje se izdajaju. Samo, ne čekajte da dehidrirate da biste nešto popili - ako ste zaboravili piti, neka vas koncentrirani urin i/ili zatvor podsjete da morate piti više.
  • Ako se izdajate noću, mlijeko će bolje teći ako ste se probudili na prirodan način iz bilo kojeg razloga, nego ako se budite uz pomoć sata. Znači, ako ikako možete, iskoristite prirodna buđenja noću.
  • Beba koja efektivno sisa uvijek može izvući puno više nego i najbolja izdajalica. To je tako iz dva razloga: prvi je taj što mehanički podražaj usisavanja i pritisak na dojke nikad ne može u potpunosti imitirati sinkronizirano djelovanje bebinog jezika, čeljusti i nepca, a drugi i još važniji razlog je taj što je majčin emocionalni odgovor na bebu ključan za njenu sposobnost da postigne dobar refleks otpuštanja mlijeka. Zato, ako dojite i želite probnim izdajanjem provjeriti imate li mlijeka, količina koju možete izdojiti najčešće nije dobar pokazatelj količine mlijeka koju imate u dojkama – puno bolji pokazatelj je bebino opće stanje i napredovanje.
  • Izbjegavajte lijekove koji mogu utjecati na pojavu refleksa otpuštanja mlijeka. Naravno, izbjegavajte i sve ono što se i inače ne preporučuje dojiljama (lijekovi nekompatibilni s dojenjem, alkohol, nikotin, droge).
  • Samo izdajanje ne smije biti jako bolno i ne smije uzrokovati masnice po tkivu dojke ni oštećenja bradavica. Ako se izdajate ručno, a ostaju vam modrice i masnice po dojci, najvjerojatnije niste dobro savladali tehniku. U slučaju kad je izdajanje izdajalicom bolno, moguće je da niste dobro pročitali upute (provjerite sve još jednom) ili ste odmah počeli s najjačom usisnom snagom (opet provjerite upute) ili veličina dijela pumpe u koji ulazi bradavica ne odgovara veličini vaše bradavice (možda vam treba veći „šeširić“ izdajalice, neki proizvođači ih proizvode u više veličina).

Svakako, dobro razmislite o svrsi svog izdajanja, izaberite za sebe najbolju moguću tehniku, odvojite dovoljno vremena za cijeli proces i krenite. Sretno!

NOT PUBLISHED
Napisao/la:
Izvor: The Breastfeeding Answer Book, Kellymom.com, LLLI.org Izvor: The Breastfeeding Answer Book, Kellymom.com, LLLI.org