Koliko djece stane u jedan automobil?

Udruga RODA organizira 13. svibnja 2008. godine pred zgradom Sabora RH konferenciju za medije, kako bi na taj način upozorila saborske zastupnike na propuste Konačnog prijedloga zakona o sigurnosti prometa na cestama što ga je Vlada RH prihvatila na sjednici 8. svibnja 2008. godine.

Udruga RODA već četvrtu godinu traži izmjenu odredbe važećeg Zakona o sigurnosti prometa na cestama prema kojoj se dvoje djece stare do deset godina broje kao jedna osoba, dopuštajući na taj način vozačima/roditeljima da svoju djecu voze u automobilu nevezanu ili neodgovarajuće vezanu, time riskirajući njihovo zdravlje i živote.

Konačni prijedlog Zakona još uvijek sadrži sporni stavak 2. članka 158., unatoč primjedbama udruge RODA, saborskog Odbora za pomorstvo, promet i veze te pravobraniteljice za djecu. Iako odredbe Zakona iz članka 163. propisuju obavezu vezivanja djece putnika u automobilu, spomenuta odredba članka 158. ostavlja vozače u nedoumici koliko djece mogu voziti u automobilu i trebaju li djeca u slučaju kad se dvoje djece mlađe od deset godina broji kao jedno, (znači, kad u automobilu ima više putnika nego što to dopušta kapacitet vozila), biti vezana, te na koji način ih uopće vezati, jer niti jedan proizvođač automobila i niti jedan proizvođač sjedalica ne dopušta da se na mjestu jedne osobe voze dvije osobe, bez obzira na njihov uzrast.

Prema odgovorima koje smo ovih godina dobivali iz Ministarstva unutarnjih poslova, ova odredba nije ukinuta jer bi takav postupak bio diskriminacijski prema višečlanim obiteljima. RODA upozorava da je ova odredba diskriminacijska upravo prema djeci mlađoj od deset godina jer im ne osigurava jednaku zaštitu kao što osigurava osobama starijim od deset godina. Slovenija je problem prijevoza višečlanih obitelji pokušala riješiti mjerom kojom se roditelji koji imaju više od troje oslobađaju poreza na kupovinu motornog vozila većeg putničkog kapaciteta.

Slične mjere mogle bi pomoći i višečlanim obiteljima u Hrvatskoj da sigurno prevoze svoju djecu. Međutim, zbog brzine kojom su zakonodavci ovaj zakon poslali u proceduru čineći pritom i proceduralne pogreške poput Vladinog prihvaćanja Konačnog prijedloga zakona dan ranije, (četvrtak, 8. svibnja), Sabor je Prijedlog zakona koji je bio na prvom čitanju prihvatio i uputio na doradu predlagatelju (prema informacijama na internetskim stranicama Sabora, petak, 9. svibnja) te tako onemogućio sudjelovanje javnosti pa i priliku za kvalitetne pomake i rješenja.

Kao upozorenje ostaje nam podatak da je broj djece stare do 13 godina poginule u vozilima na hrvatskim cestama u 2007. godini porastao za 45% u odnosu na godinu prije, a po stopi pogibije djece u prometu među europskim državama su samo Estonija i Malta gore od nas. Djeca se ne znaju sama štititi; na nama odraslima, njihovim roditeljima, na mjerodavnim institucijama, a u ovom trenutku prvenstveno na saborskim zastupnicima - ta je odgovornost.

NOT PUBLISHED
Napisao/la: