Igre s bebom od prvoga dana

Igre od rođenja do 1. mjeseca

Vaša beba je napokon s vama. Sigurno ste se zapitali što može raditi tako mala beba osim spavati i jesti?

Prvi dan po rođenju bebe ne vide dobro, ali čuju vaš glas, zastanu i osluškuju glasove. Nakon 4-5 dana vidi vas na udaljenosti od 20-25 cm i promatra pomicanje usana. U prvim danima bebe najbolje vide crno bijele kontraste i jarke boje kao što je primjerice crvena.

Bebe od rođenja prate šta se događa oko njih. Mogu pokazati emocije kada joj govorite ili radite grimase. Čest kontakt očima i kontakt kožom s oba roditelja, posebice pri hranjenju, od velike je važnosti i bebe pokazuju zadovoljstvo.

Beba je rođena da upija zvukove. Pričajte svojoj bebi od prvoga dana i nikada nemojte prestati. Ponavljajte njeno ime, ponovno i ponovno ... Govorite pjevajućim glasom. Kada je beba nahranjena, pelena promijenjena, lezite je sebi na prsa i slušajte zajedno neku klasičnu glazbu.

Pratite bebine pokrete, kako pomiče nogice ili okreće tešku glavicu s jedne strane na drugu. Možete je lagano i nježno masirati. Evo nekoliko primjera masaže bebe u ležećem položaju:

  1. Stavite bebina stopala na podlogu i držite u tom položaju nekoliko sekundi.
  2. Podižite obje nožice savinute u koljenu prema trbuščiću i vraćajte ih nazad na podlogu, ali ispružene.
  3. Ponovite istu vježbu na način da nožice idu asimetrično gore-dolje (dok jedna ide gore, druga ide dolje).
  4. Savijte bebine ručice u laktovima (okomito na trup) i ispružite ih.
  5. Obje ručice ispružene odižite gore-dolje (podignite iznad glave, pa spustite uz tijelo).
  6. Ponovite prethodnu vježbu tako da ručice idu asimetrično gore-dolje.
  7. Desnu ručicu na lijevo rame, pa lijevu ručicu na desno (kao da se zagrli).
  8. Masirajte vrlo nježno svojim palčevima bebine dlanove.
  9. Primite bebu za jednu ručicu i dodirujte tom rukom, dlanom, dijelove njezina tijela - podlakticu druge ruke, nožice, trbuščić, obraze i onda po maminim obrazima.

Bebe u prvim tjednima drže jako stisnute ručice. Igrajte se nježno s prstima, to će je ohrabriti da otvori šačicu.

Igre od 1. do 2. mjeseca

Vaša beba će uskoro biti oduševljena rukama. I polako s vremenom će otvoriti svoje šačice. Prstići su vrlo osjetljivi, nježno ih dirajte, mazite i masirajte. Možete staviti mobile poviše bebe.

Sve više i više razgovarajte s bebom, slušajte opuštajuću glazbu. Beba sada ispušta jednostavne zvukove eh, uh, ah ...

Beba vas prepoznaje! Često se smije, gleda prema određenim zvukovima i prati što se događa. Možete se igrati igre - slijedi moj prst pogledom - ili igre smijanja - nježno pritisnite prstom bebin trbuščić i recite bebi što radite. Koristite u igri i ogledalo.

Uzmite bebu u naručje i s udaljenosti 20-25 cm govorite joj njeno ime ili joj recite: kako je ovo dobra djevojčica/dječak, ponavljajte to nekoliko puta.

Beba se sve više socijalizira tj. može ostati budna duži period nakon hranjenja i uživa gledajući što vi radite. Imitira izraze lica, prepoznaje vaš glas i odgovara gugutanjem. Gledajte se s bebom u oči i probajte zadržati njenu pažnju pričanjem ili smijanjem. Pjevajte bebi uspavanke i lagano plešite s njom. Snimite i neku vašu vlastitu uspavanku.

Od 2. do 3. mjeseca

U ovom mjesecu vidjet ćete predivne promjene na vašoj bebi. Ona raste sve više te više sudjeluje u životu obitelji. Želi vidjeti sve oko sebe, fizički jača, može fokusirati bilo što na bilo kojoj udaljenosti.

Sada je beba naučila kako koristiti svoje tijelo. Sve se više baca i miče dok leži pa je ne ostavljajte nezaštićenu na krevetu. Polegnite bebu na trbuh i lezite tako da gledate u nju, šuškajte sa šuškalicom i izgovarajte njeno ime (udaljenost 25 cm) trudite se da pogleda šuškalicu, kada uspije nagradite je sa smiješkom.

Beba je otkrila i svoj glas te ga u svakoj prilici prakticira. Često koristi slovo m, p i b kada je nesretna, a j i k kada je sretna. Govorite, pjevajte, igrajte se – ponovite svaki zvuk koji beba kaže.

Beba se smije sve više. Često joj ponavljajte rime, opet i opet. Igrajte se pozdravljanja, pozdravite je svaki put kada ulazite u sobu.

Oduševljena je svojim tijelom, naročito prstima. Privlače je objekti u pokretu, prati pogledom igračke ispred očiju, jako je znatiželjna za svijet oko sebe. Idealna igračka je baby gym.

Počinje hvatati svoju odjeću. Može držati šuškalicu ako joj je vi stavite u ruku. Zabavite se s papirom, šuškajte s njim pa objasnite što radite i onda ponovite šuškanje. Bebina koža je vrlo osjetljiva, osjeća različite teksture i materijale. Kupite ili izradite papučice koje šuškaju (imaju zvončiće u sebi) pa joj pokušajte objasniti da to njezina nožica proizvodi zvuk.

Igre od 3. do 4. mjeseca

U ovom razdoblju vaša beba prepoznaje lica obitelji i mjesta, a nešto više je budna preko dana. Voli se smijati.

Mozak i oči mogu sve više, uključujući i raspoznavanje veličina i oblika. Igrajte se s kartama, napravite četiri karte na kojima nacrtajte oblike (krug, trokut, romb) tako da dolje bude jedan manji, a gore veći oblik i obratno (crtajte u plavoj ili crvenoj boji) pa redom pokazujte karte bebi.

Beba je usvojila rituale kao što su hranjenje i kupanje, i dalje opisujte uvijek što radite.

Najdraža bebina igra je skrivanje, stavite ruke preko lica pa recite: «Gdje je mama?», a onda brzo maknite ruke s lica i kažite: «Tu sam!». Ili stavite dekicu preko lica pa ponovite isto skidajući dekicu. Možete bebi pokazati slikovnicu jarkih boja i pričati priču.

I dalje je baby gym zanimljiva igračka, i naravno šuškalice. Nježno stavite šuškalicu u bebinu ruku, držite je skupa s bebom i šuškajte, nakon nekog vremena i sama će držati čvrsto.

Kružite prstom oko bebinog dlana (nježno držite dlan otvoren), pjevajte neku brojalicu. Isto tako pjevajući možete dirati bebine nožne prstiće.

Igre od 4. do 5. mjeseca

U ovom razdoblju vaša beba se počinje više koncentrirati, obožava igre i zabavu.

Njeno tijelo je ojačalo pa se možete igrati igru kotrljanja. Na jednu stranu pa na drugu, neka se kotrlja na mekanoj podlozi. Vrijeme je i za zabavu prilikom kupanja. Lagano se prskajte i mekanom spužvicom masirajte tijelo vaše bebe. Nježno savijajte bebina koljena u vodi i ohrabrite je da udara (dok tata pridržava leđa i vrat).

Lezite potrbuške preko puta vaše bebe. Odignite ruke i noge malo od podloge kao da ste avion, podignite i glavu, pozovite bebu imenom i pokažite joj što da radi. Svaki pokušaj nagradite osmijehom. Igrajte se držeći bebu na svojim koljenima, pjevajte neku pjesmicu (điha-điha).

Vrijeme je za igre s loptom ili kockicama od različitih materijala. Dajte bebi da opipa i osjeti različitost tekstura (guma, tekstil ...). Ponavljajte igru sa šuškavim papučicama, lezite zajedno na leđa i objašnjavajte joj što se događa (povezanost zvuka koji se čuje s njenom nožicom).

Navucite najobičniju čarapu na ruku (živih boja) i napravite malu predstavu, ako imate sličnu lutkicu, npr. mačke, opišite i demonstrirajte kako se glasa mačka: mijau –mijau.

Ne zaboravite masirati svoju bebu, lagano dio po dio tijela objašnjavajući joj što radite i koji dio tijela masirate.

Igre od 5. do 6. mjeseca

Vaša beba shvaća da postoji više ljudi u njenom životu iako ih trenutno ne vidi. Polako počinje sjediti. Sve bolje koristi obje ruke.

Dopustite bebi da vas dira po licu i kada to učini recite joj zdravo. Stavite ogledalo u poziciju odakle se može vidjeti u njemu. Koristite prve male slikovnice različitih materijala koje može opipati, pričajte joj o životinjama koje su tu nacrtane i kako se svaka od njih glasa. Nazovite svaki prstić nekim imenom, pa otpjevate pjesmicu za svaki bebin prstić. Isto tako i s prstićima na nogama.

Pričajte i pričajte, što radite, ponavljajte neke fraze, igrajte igru s rukama, neka udara dlanom o dlan. Snimite na kazetu svoj glas, kako nešto pjevate ili pričate, isto tako i tatin pa povremeno pustite bebi. Ona sada raspoznaje vaše glasove.

Uzmite igračke koje kada se pritisnu ispuštaju zvukove, pomozite bebi da pritisne i proizvede zvuk, u početku će joj biti jako teško ali brzo će postati pravi majstor.

Pokažite joj kako se igra kockicama, prvo će ih samo gledati i okretati u rukama, a potom i s vremenom slagati jednu na drugu.

NOT PUBLISHED
Napisao/la: