Položaji bebe u maternici

Kada biste mogli pogledati u svoj trbuh, vidjeli biste bebu kako leži glavom prema dolje, bradom privučenom na prsa, nogama podignutima prema gore i rukama prekriženima kao da grli samu sebe. Većina beba zauzme taj položaj otprilike oko 36. tjedna trudnoće, iako neke vole čekati do zadnje minute, držeći vas i liječnika u napetosti.

Tumač medicinskih izraza

Vodeća čest: Dio bebinog tijela koji leži najniže u vašoj maternici. Vodeća čest je obično stražnji dio glave, ali može biti i zadak (stražnjicom prema dolje), lice ili ramena.

Položaj: Odnos osi između bebine glave i stražnjice s osi od dna maternice do grlića. Može biti:

a) okomito: ravno gore i dolje

b) poprečno: beba leži vodoravno u maternici, s glavom na jednoj strani, a stražnjicom na drugoj

c) koso: dijagonalni položaj

d) nestabilno: beba često mijenja različite položaje

Stav: Na koji način vodeća čest leži u zdjelici. Normalni položaj glavom prema dolje naziva se cephalic (glava) ili vertex (tjeme). Beba može biti okrenuta licem desno, lijevo, naprijed (anterior), natrag (posterior) ili bočno (lateral).

Occipito: stražnji dio bebine glave

Spuštanje: ovaj termin označava kada se vodeća čest spustila duboko u zdjelicu i spremna je za porod. To se obično događa oko 36. tjedna trudnoće, ali se može dogoditi i neposredno prije poroda, pogotovo ako je u pitanju druga ili treća trudnoća. Žgaravica i problemi s disanjem smanjuju se kada se bebina glava spusti, budući da bebino spuštanje smanjuje pritisak na gornji dio tijela. Neke žene u tom razdoblju osjećaju težinu u zdjelici, a «trudničko geganje» postaje izraženije.

Kako je položena moja beba

1. Najbolji položaj za rađanje je kada je beba okrenuta lijevo occipito anterior, što znači da je beba licem okrenuta prema desnoj strani vaše stražnjice. Beba se nalazi blago ulijevo od središnje osi vašeg tijela i potreban joj je samo mali okret kako bi se poravnala s lukom vaše zdjelice kada za to dođe vrijeme.

2. Ako je beba u desnom occipito anterior položaju, tada se nalazi blago udesno od središnje osi vašeg tijela i licem je okrenuta prema lijevoj strani vaše stražnjice. Iako je ovo također dobar položaj za porod, postoji malena vjerojatnost da bi se beba mogla okrenuti leđima prema vašim leđima, tako da je licem okrenuta prema vašem trbuhu.

3. U lijevom occipito lateral položaju beba leži leđima okrenuta prema lijevoj strani vašeg tjela, licem okrenuta prema vašem desnom boku. Ovo je također dobar položaj za rađanje jer se beba mora okrenuti samo četvrt kruga kako bi se poravnala s lukom vaše zdjelice.

4. U desnom occipito lateral položaju beba leži leđima okrenuta prema desnoj strani vašeg tijela, licem okrenuta prema vašem lijevom boku. Istraživanja su pokazala da gotovo četvrtina beba leži u tom položaju. Iako je i ovo dobar položaj, zbog vaših crijeva postoji veća mogućnost da se beba okrene tako da leži leđima uz vašu kralježnicu.

5. Manje uobičajeni položaji su lijevo ili desno occipito posterior gdje je beba licem okrenuta prema donjem dijelu vašeg trbuha. To može izazvati bolove u leđima tijekom poroda.

6. Ako je beba okrenuta na zadak, njezina je glava ispod vaših rebara, a stražnjicom sjedi u vašoj zdjelici. Tijekom zadnja dva mjeseca trudnoće mnoge bebe uđu u taj položaj, ali samo 4% beba i ostane u njemu. Većina ih se prije poroda okrene u bolji položaj.

Ovisno o vašoj dobi i prijašnjim porodima, liječnik može nastaviti s normalnim porodom, ali većini prvorotki će se ipak savjetovati carski rez. Ako ste prije imali normalan porod, onda je vaša zdjelica rastezljivija i liječnik će možda dozvoliti normalan porod.

7. U vrlo malenom broju slučajeva vodeća čest je lice ili čelo. To znači da su bebino lice ili čelo najniži dio tijela u porođajnom kanalu, a ne stražnji dio glave, kao što je uobičajeno. Stražnji dio glave je napravljen tako da može kliznuti van, dok je prednji dio glave vrlo širok, pa je u ovom položaju bebinoj glavi puno teže proći kroz porođajni kanal. Ako je vodeća čest lice, vaginalni porod može biti moguć, ali ako je vodeća čest čelo, liječnik će vam najvjerojatnije savjetovati carski rez.

8. Još je rjeđi položaj kada beba leži poprečno. To znači da bebino tijelo leži poprečno u vašem trbuhu, s glavom na jednoj strani vašeg tijela, a stražnjicom na drugoj. To se obično događa ženama koje su rodile više djece i zato imaju razvučenije trbušne mišiće. Većina beba se sama okrene glavom prema dolje, ali ako beba ostane u tom položaju, vaginalni je porod nemoguć i veća je vjerojatnost komplikacija pa liječnici obično savjetuju da se žena odluči za carski rez.

9. U nekim se slučajevima beba jednostavno ne može odlučiti u kojem položaju želi biti pa se neprestano kreće. To se naziva nestabilnim položajem i također se može pripisati opuštenim mišićima maternice i trbuha. Beba bi trebala sama zauzeti pravilan položaj, a ako se to ne dogodi, liječnik će opet savjetovati carski rez.

Višeplodna trudnoća

Ako očekujete blizance ili trojke, moguće je da bebe leže u neobičnim položajima. Normalan porod je moguć ako blizanci leže u povoljnim položajima. Ako ste trudni s više od dvoje djece, većina liječnika će vam savjetovati carski rez.

Dobra vijest je, iako su bebe sklone ležanju u čudnim položajima, da se one nagonski namjeste u položaj koji je pogodniji za porod. Otprilike jedan od deset porođaja počinje dok je beba još uvijek u neobičnom položaju, ali tada primalja i liječnik pozorno prate i vas i vašu bebu. Mnoge bebe se same okrenu i porod ide normalnim tijekom, ali nekim bebama je potrebna pomoć kako bi s lakoćom došle na svijet.

porod na zadak,beba na zadak
NOT PUBLISHED
Napisao/la:
Izvor: Women24.com Prevela: EnesaM Izvor: Women24.com Prevela: EnesaM