Izdajanje - koliko mlijeka je potrebno vašem djetetu?

Ako se majke nađu u situaciji da se privremeno moraju razdvojiti od svoje bebe, a žele da i tijekom razdvojenosti dijete dobiva majčino mlijeko, većina se pita koliko izdojenog mlijeka trebaju ostaviti.

Kod isključivo dojene djece, tijekom prvih par tjedana života, količina mlijeka brzo se povećava da bi u razdoblju od prvog do šestog mjeseca života ostala otprilike na istoj razini (tijekom skokova u razvoju naglo se povećava te ponovo stagnira do sljedećeg skoka). Suvremena istraživanja pokazuju da se količina mlijeka između prvog i šestog mjeseca ne mijenja ovisno o starosti i težini dojenčeta. Nakon šest mjeseci, količina majčinog mlijeka ostat će na toj istoj razini sve dok se, ovisno o količini druge hrane koju dijete pojede, postupno ne počne smanjivati.

Prema istraživanjima, isključivo dojene bebe stare od jednog do šest mjeseci popiju dnevno u prosjeku 750 ml mlijeka. Različite bebe trebaju različite količine mlijeka, ali se uglavnom kreću u okviru od 570 do 900 ml dnevno.

Kako biste predvidjeli potrebnu količinu mlijeka, može vam pomoći sljedeće:

  • Odredite broj podoja tijekom dana (unutar 24 sata).
  • Podijelite 750 ml s brojem podoja.
  • To će vam dati okvirnu količinu izdojenog mlijeka koju će vaša beba trebati po jednom hranjenju.

Primjer: Doji li dijete 8 puta dnevno, možete pretpostaviti da će trebati oko 95 ml po jednom hranjenju (750/8=93,75).

Što ako dijete jede čvrstu hranu?

U nekom trenutku između šestog mjeseca i prvog rođendana (budući da se dohrana uvodi postupno), dolazi do smanjenja količine mlijeka, no majčino mlijeko bi trebalo i dalje, tijekom čitave prve godine, ostati glavna namirnica u prehrani djeteta. Zbog velikih razlika u količini krute hrane koju djeca jedu tijekom drugih šest mjeseci, varira i ta količina mlijeka. Jedna studija pokazuje da je prosječna količina mlijeka u dobi od 7 mjeseci 875 ml dnevno (93% ukupne hrane), dok u dobi između 11 i 16 mjeseci iznosi oko 550 ml (50% ukupne hrane).

U nekoliko studija mjerena je količina majčinog mlijeka između 12 i 24 mjeseci i došlo se do prosječne količine od 400 do 550 ml dnevno. Ta količina između 24 i 36 mjeseci iznosi između 300 i 360 ml dnevno.

Pije li beba previše ili premalo izdojenog mlijeka?

Ono što uvijek treba imati na umu je to da će količina mlijeka po pojedinom obroku varirati, isto kao što odrasli tijekom dana konzumiraju različite količine hrane i pića. Nismo uvijek jednako gladni i ne pojedemo u svakom obroku jednaku količinu hrane. Vrlo je vjerojatno da dijete neće popiti istu količinu mlijeka pri svakom hranjenju - uvijek pratite djetetove znakove umjesto da inzistirate da popije čitavu predviđenu količinu.

Ako dijete pije znatno veće količine od prosječnih, uzmite u obzir i mogućnost da mu se daje previše mlijeka dok vas nema. Stvari koje utječu na pretjerano hranjenje uključuju:

Dude za hranjenje s prevelikom rupicom. Uvijek koristite dudu za hranjenje s najmanjom mogućom rupicom. Ako je moguće, pokušajte dijete hraniti nekim alternativnim načinom - uz pomoć čaše, žlice ili šprice ako je u pitanju malena beba.
Hranjenje na bočicu kao primarni način brige za dijete. Neki će u dobroj namjeri ponuditi djetetu bočicu svaki puta kad zaplače. Iskoristite gornju računicu kako biste predvidjeli količinu potrebnog mlijeka i započnite s njome. Ako dijete i dalje izgleda gladno, prije nego što mu se ponudi još mlijeka, treba provjeriti hoće li ga smiriti hodanje, nošenje, ljuljanje i sl.
Bebina potreba za sisanjem. Bebe imaju jak nagon za sisanjem koji se može dodatno pojačati kada je mama odsutna (sisanje je i umirivanje za bebu). Kad je na dojci, dijete može kontrolirati tok mlijeka, čak i kada ima samo potrebu za sisanjem, primit će i neku malu količinu mlijeka. Kada pije iz bočice, dok god siše, dobiva istu količinu mlijeka. Ako dijete pije previše izdojenog mlijeka za vrijeme vaše odsutnosti, možete ga potaknuti da siše prst ili palac, ili čak razmisliti o korištenju dude varalice u razdobljima razdvojenosti kako bi na još jedan način dobilo priliku da zadovolji svoju potrebu za sisanjem.
Pije li dijete znatno manje izdojenog mlijeka od prosječne količine, moguće je da je promijenilo cikluse (tzv. reverse-cycling) – doji češće po noći, a manje po danu. To znači da popije tek toliko mlijeka da utaži glad, a potom čeka da se mama vrati kako bi skupilo potrebne kalorije za taj dan. Takva beba će nakon majčina povratka dojiti češće i/ili duže nego inače, nadoknađujući vrijeme koje je provela razdvojena od mame. Neke majke čak potiču taj proces, kako ne bi morale izdajati toliko mlijeka. Sama pojava česta je kod dojene djece, pogotovo one koja su tek započela s hranjenjem majčinim mlijekom na bočicu.

Suočavate li se s takvom situacijom:

  • Budite strpljivi, pokušajte se ne uzrujavati oko toga. Shvatite to kao kompliment – dijete preferira vas!
  • U bočicu stavljajte manje količine izdojenog mlijeka kako ne biste kasnije morali previše bacati.
  • Ako ste zabrinuti da je djetetu premalo mlijeka, imajte na umu da neka djeca spavaju i čitavu noć, po 8 sati u komadu i svejedno dobro napreduju. Pratite mokre pelene i dobivanje na težini kako biste se uvjerili da beba dobiva dovoljno mlijeka.
  • Osigurajte da dijete ima dovoljno prilika za dojenje dok ste zajedno.

Drugi načini procjene količine mlijeka

Postoji više načina procjene količine mlijeka ovisno o težini i starosti djeteta, a koji se baziraju na količinama koje piju djeca hranjena mliječnom formulom – istraživanja su međutim pokazala da nakon prvih tjedana ove metode procjenjuju djetetu zaista potrebnu količinu mlijeka. To su parametri koji su se godinama koristili i za dojenu djecu, uz napomenu da većina dojene djece ne treba toliko izdojenog mlijeka koliko je procijenjeno ovim metodama.

NOT PUBLISHED
Napisao/la: