Što svaka trudnica treba znati

Kada sam ostala trudna, bila sam presretna. Željela sam sve najbolje za to malo biće što raste u meni. Prilikom posjeta svojoj ginekologinji, upitala sam je ima li neki savjet za mene - na što trebam paziti, što ne bih trebala raditi, itd. Njen odgovor je bio: "Nemojte skakati sa zgrade! Niste bolesni, trudni ste!". Iako trudnoća zaista nije bolest, vjerojatno bi vam, kao i meni, bilo lakše da znate koja su vam ograničenja. Da ne biste i vi morali u potragu za dragocjenim savjetima, preporučam vam da nastavite čitati.

U trudnoći trebate osobito obratiti pozornost na sljedeće stvari:
Ne pušite i ne konzumirajte droge.
Ne konzumirajte alkohol (uključujući i pivo i vino).
Ne koristite lijekove – samo na preporuku liječnika. Lijekovi za smirenje (sedativi) mogu uzrokovati malformacije kod djeteta; analgetici i Aspirin mogu produžiti trudnoću i porod, te dovesti do krvarenja i kod majke i kod djeteta; lijekovi protiv želučane kiseline, poput sode bikarbone, mogu uzrokovati probleme u mišićima djeteta; određeni antibiotici mogu uzrokovati abnormalnosti kod djeteta.
Izbjegavajte mirise boje, razrjeđivača, lakova, ljepila, sprejeva, benzina. Postoje boje za na bazi vode kojima je u redu bojati za vrijeme trudnoće.
Izbjegavajte teške metale: olovo, nikal, kadmij i mangan.
Izbjegavajte pesticide, herbicide i insekticide.
Ne koristite električne pokrivače i magnete. Nekoliko stručnjaka upozorava da nevidljivo magnetsko polje može povećati šanse za pobačaj i razvojne probleme djeteta.

Ako možda niste dobili željene savjete, sigurno dobivate brdo neželjenih savjeta ;-). Jedan od najčešćih dobronamjernih savjeta jest: "sada trebate jesti za dvoje", što naravno nije potrebno (dostatno vam je dodatnih 300 kalorija dnevno u drugom i trećem tromjesečju), ali sada se svakako morate duplo više potruditi da izbjegnete potencijalno štetnu hranu za vas i vaše nerođeno dijete.

Dva najčešća trovanja hranom izazvana su bakterijama salmonela i listeria.

Salmonela se može razviti u sirovoj peradi, jajima, mlijeku i ribi. Simptomi trovanja salmonelom javljaju se 24 sata nakon trovanja, a rezultiraju vrućicom, glavoboljom, proljevom i bolovima u trbuhu.

Jedna vrsta bakterije, listeria, može se naći u mekim sirevima, nedovoljno kuhanoj peradi i hot dogu. Simptomi trovanja listerijom su slični gripi i rezultiraju vrućicom, umorom, mučninom, povraćanjem i proljevom. Teški slučajevi trovanja mogu izazvati prekid trudnoće, meningitis ili sepsu u novorođenčeta.

Da biste spriječili infekcije koje se prenose hranom, najbolje je da često perete ruke prilikom pripreme hrane, pazite na čuvanje i zagrijavanje hrane, i da se pridržavate sljedećeg:

  • Ne jedite sirova i nedovoljno kuhana jaja – to uključuje i kreme i sladolede koji sadrže sirova jaja a pravili ste ih kod kuće (tvornički koriste pasterizirana jaja tako da se mogu konzumirati).
  • Ne konzumirajte nepasterizirano mlijeko i proizvode nepasteriziranog mlijeka (opasnost od listerioze).
  • Izbjegavajte meke sireve od nepasteriziranog mlijeka – brie, camembert, roquefort, feta i gorgonzola.
  • Izbjegavajte hladne salate (npr. tunjevina i jaja) – opasnost od listerioze.
  • Izbjegavajte sirovo ili nedovoljno pečeno meso – postoji mogućnost zaraze Escherichiom coli ili toksoplazmozom.
  • Ograničite jedenje morskog psa, sabljarke i tune jer oni sadrže opasno visoke količine metilirane žive koja je nusproizvod industrijskog otpada. U velikoj količini, živa može oštetiti živčani sustav – posebno kod djece i nerođenih beba. Male količine žive također mogu utjecati na živčani sustav, rezultirajući teškoćama u razvoju. Obzirom da se živa zadržava u tijelu, mudro je izbjegavati ove vrste riba i ako planirate trudnoću ili dojite.
  • Ne konzumirajte hrskavicu morskog psa tijekom trudnoće jer sprječava stvaranje novih krvnih žila.
  • Izbjegavajte bilo koju sirovu hranu iz slatkih ili slanih voda.
  • Ograničite unos umjetnih sladila (žvakaće gume, bezalkoholna pića, pudinzi, slatkiši, itd.). Iako nema posebnih preporuka za ili protiv njihove upotrebe, preporuča se ograničeno korištenje umjetnih sladila tijekom trudnoće.
  • Izbjegavajte biljne čajeve – pošto se ne zna dovoljno o njihovom učinku na trudnoću (posebno izbjegavajte biljku gavez – može uzrokovati teško oboljenje jetre).
  • Ograničite unos kofeina (kava, crni čaj, cola i čokolada) – kofein se ponaša poput teratogena – supstance koja uzrokuje malformacije u razvoju embrija.
  • Oprezno s viškom vitamina A, C i D (vitamini u hrani sigurniji su nego vitamini u tabletama).
  • Ne konzumirajte steroide i izbjegavajte genetski modificiranu hranu.
NOT PUBLISHED
Napisao/la:
Photo: David Castillo Dominici FreeDigitalPhotos.net Photo: David Castillo Dominici FreeDigitalPhotos.net