Provedba društvene inovacije u Kaznionici u Požegi

Udruga RODA – Roditelji u akciji već godinu dana uspješno surađuje s Upravom za zatvorski sustav i s Kaznionicom i zatvorom u Požegi u provedbi projekta MA#ME – osnaživanje zatvorenica za roditeljsku ulogu i uključivanje na tržište rada.

Kao Udruga koja je vodeći primjer društvenog poduzetništva u Hrvatskoj, a iz iskustava i podataka do kojih smo došle provodeći projekt koji se bavi potrebama i pravima djece čiji su roditelji u zatvorima, osmislile smo društvenu inovaciju Rešetke nisu prepreke, koja je na natječaju Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva u prosincu 2014. godine osvojila prvu nagradu.

U Hrvatskoj djeca imaju pravo na posjet roditelju koji je u zatvoru svaki tjedan. Ipak, to pravo se rijetko realizira, a jedan od razloga je i nedostatak financijskih sredstava obitelji za organiziranje takvog putovanja.

U 2014. godini je preko 50% djece čije su majke smještene u Kaznionici u Požegi bilo preko 200 kilometara udaljeno od Kaznionice.

Moguće inovativno rješenje problema sufinanciranja troška putovanja djece mi u Rodi vidimo u razvijanju poduzetničkog poduhvata čijom bi se dobiti financirala redovita viđanja djece i roditelja u zatvorima, a u kojem bi partnerski sudjelovali udruga Roda i zatvorenici i zatvorenice hrvatskih kaznionica. U prvoj fazi to bi bila Ženska kaznionica u Požegi, a kasnije i ostali zatvori i kaznionice u kojima postoje uvjeti za rad.

Prijedlog je da se to ostvari osmišljavanjem grupe proizvoda za trudnice, roditelje i djecu koji će se izrađivati u Ženskoj kaznionici u Požegi. U osmišljavanju proizvoda i njihovom dizajnu sudjelovat će zatvorenice, fokus grupe roditelja i dizajneri.

Proizvode će javnost prepoznati i birati kao proizvode s dodanom vrijednošću čija dobit ide u fond kojim će se financirati putovanja djece u posjet roditelju u zatvor. Osnivanje ovog fonda bila bi odgovornost Ministarstva pravosuđa.

Zbog svoje inovacije u rješavanju društvenog problema, ovaj je prijedlog dobio spomenutu nagradu, u iznosu od 30.000,00 kuna, i s rokom za realizaciju do 30. lipnja 2015. U navedenom roku Roda treba osmisliti proizvod koji bi se mogao izrađivati u pogonima Kaznionice, te osmisliti brend pod kojim bi se proizvod plasirao na tržište.

U svrhu što kvalitetnije realizacije prve faze ove inovacije, RODA se za podršku obratila Studiju dizajna pri Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu. Oni su prihvatili suradnju i osmislili radionicu na kojoj će 12 studentica dizajna, zajedno sa zatvorenicama Kaznionice u Požegi, uz stručno vodstvo mentorica i savjete roditelja, članica udruge Roda, osmisliti proizvode za ciljanu skupinu, te brend i ambalažu. Radionica se održava u Kaznionici i zatvoru u Požegi od 4. do 8. svibnja 2015. godine.

Ravnopravno sudjelovanje zatvorenica u svim procesima, te cjelodnevna interakcija zatvorenica i dizajnerica i roditelja, doprinijet će jačanju njihove povezanosti s ovom inovacijom, osjećanjem vlasništva, i na taj način doprinositi većoj posvećenosti radu i kvalitetnijem obavljanju posla, tj. kvalitetnijem finalnom proizvodu.

Agencija Ipsos Puls provela je za udrugu Roda i Ministarstvo pravosuđa tijekom prosinca 2014. istraživanje o stavovima građana o radu zatvorenika tijekom izdržavanja kazne. Istraživanje je provedeno na nacionalno reprezentativnom uzorku od 1000 ispitanika, metodom osobnog intervjua u kućanstvima ispitanika. Zaključak istraživanja je da većina građana nema predrasuda prema proizvodima koje bi proizvodili zatvorenici, i većina ih je spremna kupovati takve proizvode.

  • Nešto manje od 2/3 građana upoznato je s time da u nekim zemljama i zatvorima tijekom izvršavanja kazne zatvorenici rade, tj. izrađuju različite proizvode koji se prodaju u trgovinama s robom široke potrošnje.
  • Polovica građana misli da je to što zatvorenici u zatvorima rade i izrađuju neke proizvode jako pozitivno, odnosno 49% njih je na skali od 1 do 10 ovu ideju ocijenilo ocjenom 10.
  • 68% građana kaže da je vjerojatno da bi kupili neki proizvod za koji znaju da su ga izradili zatvorenici, i to 22% građana kaže da je to donekle vjerojatno, a 46% njih da je to vrlo vjerojatno.

Više je ciljeva ovakve aktivnosti koja će razviti alternativni izvor financija za reformu pravosudnih praksi kroz društveno-poduzetnički model:

  1. osigurati održivi model financiranja susreta djece s roditeljima u zatvorima čime ćemo postići povećanje broja susreta djece i roditelja u zatvorima, što bi smanjilo stres, osjećaj ljutnje, straha, stida kod djece, jačat će se roditeljske kompetencije zatvorenica/ka, i doprinijeti održanju obitelji
  2. razviti etičan, odgovoran, održiv model rada koji će:
    • povećati mogućnosti zapošljavanja zatvorenica i zatvorenika po izlasku iz zatvora kroz razvoj novih vještina i znanja,
    • poboljšati mentalno zdravlje zatvorenica i zatvorenika što će utjecati i na njihove socijalne vještine,
    • osigurati im produktivno i ispunjeno vrijeme dok su u zatvoru,
    • kod njih razviti jak osjećaj postignuća, ponosa i samopouzdanja i
    • doprinijeti njihovom optimističnijem pogledu na život nakon izlaska iz zatvora, koji je nerijetko i izazovniji od boravka u zatvoru.

Pri provedbi ovog modela vodili bismo se sljedećim vrijednostima i načelima

  • zaštita dostojanstva zatvorenica kroz pošteno plaćen rad, brigu o zdravlju i sigurnosti,
  • aktivno i jednakovažno sudjelovanje zatvorenica u svim procesima, što će doprinijeti spoznaji osobnog doprinosa: zatvorenice nisu izvršiteljice, one su ključne dionice ovog procesa,
  • izrada kvalitetnih i sigurnih proizvoda
  • odgovornost prema okolišu: kreiranjem proizvoda koji odgovara na stvarne potrebe, kroz neštetan proces proizvodnje,
  • zaštite privatnosti obiteljskog života svih zatvorenica/ka i njihove djece koji su krajnji korisnici.

Smatramo da ako netko u ovom trenutku može pokrenuti ovakvu inovaciju, to je udruga RODA: imamo razvijeno društveno poduzetništvo, visok sustav vrijednosti i posvećenosti problemima kojima se bavimo kroz poduzetništvo, ali i poznajemo tržišna pravila i znamo izgraditi održiv poslovni model; provodimo dvogodišnji IPA projekt s ovom marginaliziranom skupinom u kojem se prvi put identificiraju svi problemi i potrebe djece čiji su roditelji u zatvorima i zatvorenica-majki, te u tom projektu ostvarujemo uspješnu suradnju s institucijama čija otvorenost za suradnju je preduvjet ostvarenja ove inovacije; najprepoznatljivija smo roditeljska udruga u Hrvatskoj i regiji, korisnici prepoznaju naše programe i akcije kao važne i imaju pozitivan stav prema Rodi kao organizaciji civilnoga društva; njegujemo volonterstvo i aktivno sudjelovanje zajednice u rješavanju problema, imamo članice i članove sa specifičnim znanjima koja mogu doprinijeti ovom poduhvatu, a i organizacijske kapacitete i znanja za apliciranje s ovim prijedlogom na EU fondove.

Svjesne smo da razvoj ovakvog modela zahtijeva višegodišnji rad, te velika ulaganja, apliciranja na EU fondove, te smo spremne preuzeti takve odgovornosti i, s Ministarstvom pravosuđa i Studijem dizajna biti pioniri ovakvog poduhvata, čija inovativnost, sigurne smo, bi bila primjer u svijetu.

Rezultati radionice bit će predstavljeni javnosti na mjestu gdje su i nastali, u Kaznionici i zatvoru u Požegi, u petak 8. svibnja 2015. godine u 18 sati u dvorani „Društveni dom", Osječka 77, Požega.

Pozivamo Vas da svojim dolaskom pružite podršku ovoj ideji društvene inovacije, koja u budućnosti, u suradnji Ministarstva pravosuđa, Studija dizajna i udruge RODA ima potencijal postati vodeći primjer rješavanja jednog društvenog problema - inovativnim pristupom, ne samo u Hrvatskoj, nego, sigurni smo, i u svijetu.

mame zatvorenice,djeca zatvorenica
NOT PUBLISHED
Napisao/la: