Održana online radionica o sigurnosti u prometu za učitelje/ice razredne nastave

U petak, 4. rujna 2020. u Rodinoj Zoom učionici okupile su se učiteljice razredne nastave kako bi proširile svoja znanja o sigurnosti djece-pješaka u prometu.

Djeca su najugroženija skupina u prometu, i kao pješaci i kao putnici u vozilima svojih roditelja. Dok ih mi roditelji sigurnom sudjelovanju u prometu u vozilima učimo primjerom (vezanja) i korištenjem autosjedalica uvijek i bez iznimke, za učenje djece sigurnom sudjelovanju u prometu u ulozi pješaka, trebamo pomoć i drugih odraslih osoba koje imaju važnu ulogu u životu naše djece.

Tijekom četiri sata edukacije, 24 polaznice utvrdilie su i nadogradile svoja znanja o sigurnosti djece u prometu, zajedno su radile na rješavanju zadanih (prometnih) problema te su im na kraju predstavljeni alati za edukaciju djece, koje je u okviru projekta ZakOČI - Take a brake! izradila Roda u suradnji s projektnim partnerima i odabranim izvođačima.

Odličan uvod u radionicu napravila je prof. dr. sc. Aida Mujkić, redovita profesorica medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te pročelnica Katedre za socijalnu medicinu i organizaciju zdravstvene zaštite Škole narodnog zdravlja Andrija Štampar. Predavanjem pod nazivom Nesreće u djece – izbježiv rizik, objasnila je što su to nesreće, zašto nastaju te kakve ozljede zadobivaju maloljetnici.

Predavanje mr. Ljiljane Mikuš, pročelnice Sekcije za prometnu psihologiju Hrvatskog psihološkog društva dalo je odličan uvid u djetetovo viđenje svijeta i opasnosti u njemu.

Irena Orlović, kao neurolingvistička psihoterapeutkinja, zainteresirala je učiteljice objašnjenjima koje prirodne pretpostavke, posebno što se tiče razvoja mozga, treba uzeti u obzir tijekom edukacije djece i na koje načine djeca lakše uče i pamte. 

Rodini alati za edukaciju djece – escape room igra u kutiji, videoigra i radna bilježnica posebno su predstavljeni kako bi objasnili svrhu i mogućnosti učenja iz njih. Escape room igru u kutiji dobit će gradovi i općina partner na korištenje, a video igra i radna bilježnica bit će dostupni na našem portalu i web stranici projekta. Svi alati osmišljeni su na način da djecu izazivaju na promišljanje, suradnju i primjenu znanja u novim situacijama.

Polaznice su s edukacije otišle svjesnije problema na koje nailaze djeca kao aktivni i pasivni sudionici u prometu te motivirane u rad s djecom uključiti interaktivne materijale o sigurnosti u prometu. Na radionici su stekle i  praktične vještine tijekom osmišljavanja oglednog sata ili projektne edukacije na ovu temu. 

Velik broj prijavljenih morao je odustati od radionice zbog nepredvidivih okolnosti pandemije i početka nove školske godine pa je dogovoreno organiziranje još jedne radionice nakon uhodavanja i učiteljica i učenika u ritam nastave.

 

NOT PUBLISHED
Napisao/la: