Edukacija o e-učenju Rodinog tima

U 2020. godini, ni ne sluteći situaciju u kojoj se nalazimo uslijed epidemije COVID-a, ali prateći trendove edukacija i navike naših mladih korisnica i korisnika, budućih roditelja i roditelja male djece, u Rodi smo odlučile investirati sredstva u opremu za video konferenciju i u edukacije našeg tima o e-učenju (e-learning).

Tako smo početkom ožujka (9. i 10. ožujka 2020.), za Rodin izvršni i upravni tim, organizirale edukaciju o e-učenju. 

U dva dana edukacije, polaznice su učile o prednostima blended learninga  - kombinaciji online i offline oblika nastave te definirale koje su kombinacije metoda najučinkovitije u temama kojima se bavimo. Upoznale smo različite tehnologije za poučavanje, upoznale smo se s terminologijom digitalnog učenja i istražile prednosti i nedostatke svakog oblika. Osvijestile smo  razine interaktivnosti koje je moguće postići kombinacijom različitih alata te koja je razina interaktivnosti pogodnija za komuniciranje u odnosu na vrste sadržaja i ciljane skupine kojima se obraćamo.

Tijekom drugog dana edukacije upoznale smo se s fazama instrukcijskog dizajna te modelima razvoja e-learning sadržaja, a raspravljale smo i o trenutnom trendu u edukaciji općenito - gejmificiranju učenja.

Već tijekom same edukacije, dobile smo mnoštvo ideja kako od postojećih radionica i edukacija koje provodimo, za krajnje korisnice i korisnike, kao i za volontere, kreirati online edukacije. 

Edukaciju je vodila stručnjakinja za e-učenje, Maja Katinić Vidović, a edukacija je financirana iz Institucionalne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva.

Već u narednim danima, članice timova našle su se pred neplaniranim izazovom i prilikom za primjenu stečenih znanja. Naime, zbog mjera izolacije i ukidanja okupljanja većeg broja ljudi, brojne trudnice i rodilje ostale su bez podrške u pripremi za porod i rane dane roditeljstva (dojenje, njega bebe) jer im više nisu dostupni tečajevi pripreme za porod za trudnice i njihove partnere, a u mnogim gradovima, otežan je i pristup patronažnoj skrbi. Procijenile smo da je trudnicama u ovom trenutku edukacija još potrebnija zbog toga što je u svim rodilištima u Hrvatskoj onemogućena pratnja na porodu, a otpust iz rodilišta je raniji. 

Već 27. ožujka 2020. 1.350 trudnica i njihovih partnera, prijavilo se i sudjelovalo u prvoj Rodinoj online edukaciji o porodu i pripremi za porod, a u tijeku je i priprema online verzije Male škole dojenja. 

 

#jacanjekapaciteta
NOT PUBLISHED
Napisao/la: