Koronavirus – što trudnice trebaju znati

 

U ovim vanrednim okolnostima trudnice su posebno zabrinute za svoje zdravlje i za zdravlje svoje nerođene djece. Dobro je to (što se do sad pokazuje) da trudnice nisu ništa podložnije zarazi koronavirusom od općeg stanovništva,  pa tako trebaju slijediti upute koje vrijede za sve.

Da bismo pridonijele fondu informacija koje su dostupne trudnicama na hrvatskom jeziku, prevele smo i prilagodile tekst "Pitanja i odgovori" koji su pripremili Britanski kraljevski zbor za porodništvo i ginekologiju, Kraljevski zbor primalja i Kraljevski zbor pedijatara. Ovo je prijevod dokumenta s datumom 28. ožujka 2020.

Ove su jedine stručne smjernice koje su izrađene kao multi-disciplinarne, redovito se ažuriraju i usklađuju sa najnovijim dokazima. Usklađene su sa smjernicama Svjetske zdravstvene organizacije.

 

Infekcija COVID-19 (koronavirus) i trudnoća

Informacije za trudnice i njihove obitelji

 

Kako koronavirus utječe na trudnice?

Čini se da trudnice nisu osjetljivije na koronavirus od opće populacije. Kako je riječ o novom virusu, još uvijek nisu jasni svi utjecaji virusa. Smatra se da će većina ljudi, uključujući i trudnice,  osjetiti samo blage ili umjerene simptome, slične onima kod gripe ili prehlade.

Ozbiljniji simptomi, primjerice, upala pluća, češći su kod starijih osoba, osoba s oslabljenim imunološkim sustavom ili osoba s kroničnim bolestima. Do sada nije zabilježeno da su trudnice koje su zaražene virusom u većem riziku od ozbiljnih komplikacija od bilo kojeg drugog zdravog pojedinca.

Ako ste trudni, skloniji ste infekcijama nego žena koja nije trudna. Ako imate bolesti srca ili pluća ( primjerice, astmu), koronavirus može kod vas izazvati jače simptome. Mislite li da imate simptome COVIDa-19 ili već imate COVID-19 i simptomi bolesti vam se pojačavaju, nazovite 113 ili vašeg doktora opće prakse (sukladno važećim smjernicama Stožera civilne zaštite).

 

Kako će koronavirus utjecati na moje dijete ako mi dijagnosticiraju zarazu?

Budući da je riječ o virusu kojeg poznajemo vrlo kratko, tj. tek ga počinjemo upoznavati, za sad nema dokaza koji bi sugerirali da koronavirus povećava rizik od pobačaja.

Prvotne informacije iz Kine nisu ukazivale na to da se virus može prenijeti od majke na dijete u trudnoći (to se naziva vertikalni prijenos). No, 28. ožujka objavljeni su nove činjenice - postoji mogućnost da je u jednom slučaju iz Wuhana došlo do vertikalnog prijenosa. Neophodno je nastaviti istraživanja  a mi pažljivo promatramo sve nove studije.

Uzimajući u obzir trenutne dokaze, smatra se da nije vjerojatno da će, u slučaju zaraze, prisutnost koronavirusa u organizmu trudnice izazvati odstupanja u razvoju ploda

U Kini su djeca nekih žena sa simptomima koronavirusa rođena prijevremeno. Nije jasno je li to zbog koronavirusa ili su liječnici/e inducirali porod zbog lošeg općeg stanja tih trudnica.

U Velikoj se Britaniji  trenutačno prati u skoro stvarnom vremenu stanje svih žena koje obole od COVID-19 u trudnoći, kao i stanje njihove djece. S novim spoznajama o rizicima poroda prije termina i infekciji koronavirusom, ažurirat ćemo i ove informacije.

 

Što mogu učiniti da smanjim rizik zaraze koronavirusom?

Najvažnije je redovno i pravilno prati ruke, odmah po dolasku izvana u kuću ili na radno mjesto. Na stranicama HZJZ-a možete naći savjete kako smanjiti rizik bilo kakve infekcije, ne samo od koronavirusa, već i za druge bolesti, kao što su prehlada ili gripa.

 

Zašto su trudnice ranjiva grupa?

U Velikoj su Britaniji trudnice 16. ožujka 2020. proglašene ranjivom grupom. To znači da im se predlaže smanjenje društvenog kontakta.

Prema dosadašnjim dokazima, trudnice su podložne zarazi koronavirusom koliko i opće pučanstvo. Poznato je da se kod malog dijela trudnica reakcija tijela prema zarazama promijeni te je medicinsko osoblje upoznato s tim. Do sada nema dokaza da je trudnica koja je zaražena koronavirusom u većoj opasnosti od ozbiljnih komplikacija od drugih zdravih pojedinaca.

Velika Britanija odlučila je kao mjeru posebnog opreza proglasiti trudnice ranjivom skupinom.. Znamo da neke virusne infekcije jače pogađaju trudnice. U ovom trenutku nema dokaza da je to istina i za novi koronavirus, no dokazi se i dalje sakupljaju.

 

Što trebam učiniti odmah?

Držite se uputa o ostanku u kući, smanjenju bliskog kontakta s drugim ljudima i izbjegavanju svakoga tko ima simptome ili sumnjate da bi mogao biti nositelj novog koronavirusa.

Imate li u kućanstvu osobe za koje sumnjate da imaju ili su potvrđeno pozitivni na virus, pridržavajte se uputa HZJZ.

Dodatne mjere opreza (tzv sheilding) uvedene su 24. ožujka za trudnice koje imaju ozbiljne bolesti srca. Ako ste zaražene COVID-19-om i imate ozbiljnu bolest srca, slijedite te preporuke.

 

Trebam li i dalje ići na trudničke preglede?

Trudnički pregledi i pregledi rodilje i djeteta nakon poroda su važni za rodilju i za dijete. Važno je da nastavite odlaziti na trudničke preglede ako se osjećate dobro.

Trudnički pregledi su važni, i razvijeni su kroz dugi niz godina s ciljem da smanje komplikacije za majke i djecu. Postoji određen rizik ako ne odlazite na redovne preglede, čak i u kontekstu koronavirusa.

Ako se osjećate dobro, u dogovoru sa svojim/om liječnikom/com nastavite odlaziti na nužne preglede. Ako imate simptome moguće infekcije, kontaktirajte liječnika/cu i odgodite redovite rutinske preglede do prestanka izolacije.

U ovo vrijeme, iznimno je važno da pomognete svojim timom da dobro skrbi o vama. Ako je vaš pregled otkazan ili odgođen i niste sigurni kad bi trebao biti sljedeći pregled, pitajte medicinsku sestru, primalju ili liječnika/cu.

 

Možda vam ovi savjeti budu korisni:

  • Ako ste u narednim danima naručeni za rutinski trudnički pregled, kontaktirajte osoblje u bolnici prije odlaska na pregled. Telefonski možete saznati o eventualnim promjenama u procedurama ili ako ćete trebati doći u novom terminu zbog promjena u radnom rasporedu medicinskog osoblja.
  • Provjerite možete li potreban razgovor s liječnicom obaviti telefonski bez potrebe odlaska u ordinaciju. Možda je moguće dogovoriti i video poziv s njom. Naravno, ovo vrijedi u slučaju da nisu potrebni tjelesni pregledi i/ili testiranja.

 

Dobro je imati na umu:

  • Komunikacija s vašom doktoricom i medicinskim osobljem će možda ponekad biti otežana situacijom pa ćete možda morati duže čekati na odgovor.
  • Ako imate simptome koronavirusa, kontaktirajte ginekologa/inju koji vam prati trudnoću i oni će odrediti vrijeme i mjesto za preglede. Nemojte dolazit u ambulantu.
  • Zbog situacije s koronavirusom, provjerite možete li doći s pratnjom na preglede te smijete li povesti stariju djecu sa sobom. Moguće je da ćete morat dolaziti na preglede sami.
  • Možda će se smanjiti broj trudničkih pregleda na koje vas liječnik/ca naručuje. Dogovorite  optimalan broj pregleda s obzirom na situaciju.

 

Koje su preporuke za trudnice koje idu na put?

Trebate pratiti smjernice na stranicama Ministarstva vanjskih poslova koje se redovito osvježavaju u skladu s razvojem situacije.

Sve osobe, pa tako i trudnice, trebaju prije puta provjeriti imaju li odgovarajuće zdravstveno i putno osiguranje. Trebate provjeriti i pokriva li vaša polica porod i brigu o novorođenčetu, dogodi li se da rodite dok ste u inozemstvu. Sukladno trenutnom stanju, provjerite i prima li i pod kojim uvjetima pojedina država strance.

 

Kako će pandemija koronavirusa utjecati na moj porod?

Razumijemo da su trudnice, pogotovo one kojima je termin blizu, pod stresom. Rodilišta diljem zemlje rade na tome da upravljaju sa dodatnim pritiscima i prilagode se ženinim odabirima.

Panedmija utječe i na rodilišta no radimo na tome da osiguramo skrb koja je sigurna, sa dovoljno osoblja i mogućnost hitne skrbi kada je to potrebno.

 

Hoće li biti moguće da imam pratnju na porodu?

Da, zdravstveni djelatnici bi vas trebali poticati na to da imate pratnju na porodu. Znamo da kad žena ima osobu od povjerenja uz sebe kroz trudove i na porodu, to uveliko utječe na sigurnost i dobrobit žena.

Ako osoba u pratnji ima simptome koronavirusa, biti će mu/njoj onemogućen pristup rodilištu, da bi zaštitili zdravlje drugih žena i osoblja rodilišta.

Neka rodilišta će možda ograničiti posjete, što znači da partneri neće moći dolaziti na rutinske trudničke preglede niti ostati sa ženama u rodilište nakon poroda. No, to ne bi trebalo utjecati na pratnji na porodu, osim ako pratnja nije zdrava.

 

Preporuke za trudnice za koje se sumnja ili koje imaju dijagnozu koronavirusa

 

Što da učinim ako sumnjam da sam zaražena novim koronavirusom ili sam bila izložena osobi kod koje je potvrđen?

Ako ste trudni, i

  • Imate visoku temperaturu, ili
  • Vam se pojavi novi, neprestani kašalj

Trebali biste ostati doma četrnaest (14) dana. Nemojte otići u liječničku ambulantu, ljekarnu ili bolnicu. Ne morate nazvati HZJZ da im kažete da ćete ostati doma.

Trebali biste nazvati liječnika koji vam prati trudnoću da mu javite o simptomima, posebno ako ste naručeni na pregled u narednih dva tjedna.

 

Nazovite epidemiološku službu ukoliko:

  • Smatrate da se ne možete više sami nositi sa simptomima kod kuće
  • Stanje vam se pogorša
  • Simptomi se ne poboljšaju čak i nakon sedam dana
  • Ako ste zabrinuti za svoju dobrobit ili dobrobit djeteta dok ste u samoizolaciji, nazovite liječnika koji vam prati trudnoću odnosno rodilište gdje planirate roditi.

 

Kako će me testirati na koronavirus (COVID-19)?

Proces dijagnosticiranja infekcije koronavirusom podložan je brzim promjenama. Trenutno, ako je potreban test na koronavirus, savjetovat će vam se izolacija i organizirati uzimanje brisa. Testiraju se samo osobe sa ozbiljnim simptomima ili koji su hospitalizirani.

Testiranje se provodi na isti način kao i kod bilo koje druge osobe koja nije trudna. Trenutno, test se provodi uzimanjem  brisa ždrijela i nosa. Također, može se tražiti uzorak iskašljaja/sputuma – to je mješavina sline i sluzi.

 

Što da radim ako mi je test na novi koronavirus pozitivan?

Bude li vam test na koronavirus pozitivan, trebate kontaktirati svog ginekologa/inju, kako bi znali za vašu dijagnozu. Ako nemate simptoma ili su oni vrlo blagi, savjetovat će vam se oporavak u kućnim uvjetima. Ako su vam simptomi izraženiji, moguće je liječenje u bolnici.

 

Zašto bi od mene mogli tražiti da odem u samoizolaciju?

Mogli bi dobiti savjet da budete u samoizolaciji:

  • Ako imate simptome koronavirusa, poput visoke temperature ili kontinuirani kašalj kojeg niste imali prije,
  • Ako ste bili u kontaktu s nekim tko ima koronavirus
  • Ako ste posjetili određeno područje ili zemlju u kojoj je visok rizik od zaraze koronavirusom
  • Ako imate simptome karakteristične za koronavirus i čekate testiranje ili rezultate testiranja
  • Ako su rezultati testiranja na koronavirus bili pozitivni i dobili ste uputu da se liječite kod kuće.

 

Što trebam učiniti ako se od mene traži da odem u samoizolaciju?

Trudnice koje su dobile uputu da budu u samoizolaciji trebaju ostati kod kuće i izbjegavati kontakt s drugima u periodu od 14 dana. Prema trenutnim smjernicama Nacionalne službe za zdravlje (NHS) u Britaniji, za vrijeme samoizolacije:

  • Ne treba ići u školu, na posao, u zdravstvene ustanove, kao ni u javne prostore
  • Ne treba koristiti javni prijevoz
  • Treba ostati kod kuće, bez posjeta
  • Treba zračiti prostorije u kojima se boravi, otvaranjem prozora
  • Što je moguće više odvojiti se od drugih osoba u kućanstvu, koristiti svoje ručnike, posuđe i pribor, te jesti odvojeno
  • U slučaju potrebe, koristiti usluge prijatelja, obitelji ili dostavne službe, ali tražiti od njih da stvari ostave vani.

Kako bi ostali aktivni, razmotrite mogućnost vježbanja putem interneta, primjerice, pilatesa ili joge za trudnice.

 

Mogu li i dalje odlaziti na trudničke preglede, ako sam u samoizolaciji?

Trebate kontaktirati svoju liječnicu/ka ili zdravstvenu ustanovu kako biste ih informirali da ste trenutno izolirani zbog mogućeg/potvrđenog koronavirusa i posavjetovati se.

Vjerojatno će vam rutinski pregledi biti odgođeni do kraja samoizolacije. Smatra li vaš liječnik/ca da pregled ne može čekati, organizirat će nužne prilagodbe. Primjerice, možda ćete doći u drugo vrijeme ili na drugu lokaciju, kako biste zaštitili druge pacijentice.

 

Kako će izgledati moja zdravstvena skrb nakon oporavka od koronavirusa?

U Velikoj se Britaniji, kao mjera predostrožnosti, dva tjedna nakon oporavka zakazuje  pregled ultrazvukom da bi se provjerilo da je  sve u redu s plodom. Moguće je da će ovaj period od 14 dana biti skraćen dolaskom novih  iskustva i informacija o oporavku zaraženih.

Ako ste se oporavili od koronavirusa i dobili negativan rezultat na testu prije poroda, onda vaše prijašnje stanje neće imati utjecaja na to gdje ćete i kako ćete roditi. Moguće je da će se ograničiti posjete ali i dalje biste trebali moći imati pratnju na porodu. Pratnja mora biti zdrava.

 

Što da učinim ako se za vrijeme samoizolacije ne osjećam dobro ili ako sam zabrinuta za svoje dijete?

Trudnicama se ne savjetuje odlazak na hitan prijem, osim ako im je potrebna hitna liječnička skrb.

Ako ste tijekom samoizolacije zabrinuti za svoje zdravstveno stanje ili zdravstveno stanje ploda, kontaktirajte liječnika/cu kod kojih kontrolirate trudnoću. Oni će vam dati odgovarajuće informacije, uključujući i to trebate li otići u bolnicu.

Ako vam je rečeno da odete u bolnicu ili rodilište, trebate doći osobnim vozilom ili organizirati prijevoz sanitetom. Treba obavijestiti prijemni odjel prije ulaska u bolnicu. Nipošto ne ulazite u čekaonice i ostale zajedničke prostore u kojima borave i druge pacijentice, najavite svoj dolazak i dogovorite način kako će vas osoblje primiti.

 

Hoće li to što sam u izolaciji zbog sumnje ili potvrđene dijagnoze koronavirusa mjesto poroda?

Trudnicama kod kojih se sumnja na koronavirus kao i one kojima je koronavirus potvrđen, opreza radi savjetuje se da, kad porod krene, dođu u rodilište/na odjel, gdje se plod može nadzirati CTG-om (praćenjem rada srca ploda) i moguće je pratiti razinu kisika u krvi trudnice (svaki sat vremena).

CTG omogućuje provjeru kako dijete podnosi porođaj i moguće ga je provoditi jedino u rodilištu uz nadzor liječnika/ca i primalja. Stoga se u ovom trenutku ne preporučuje porod kod kuće ili samo uz primalju ako se sumnja ili vam je potvrđena dijagnoza koronavirusa.

Ove ćemo smjernice stalno usklađivati s novim saznanjima.

 

Hoće li to što sam u izolaciji zbog koronavirusa ili sumnje na koronavirus utjecati na način poroda?

Trenutno nema dokaza koji bi upućivali na to da ne možete roditi vaginalno ili da bi bilo sigurnije da rodite carskim rezom, u slučaju da se sumnja na infekciju koronavirusom ili da je dijagnoza potvrđena. Stoga bi se vaš plan poroda trebao poštovati koliko god je to moguće, u skladu s vašim željama.

Međutim, ako se na temelju vašeg respiratornog stanja (disanja) zaključi da bi se porod trebao ubrzati, moguće je da se preporuči carski rez.

Porod u vodi nije preporučljiv ako sumnjate na koronavirus budući da se virus u nekim slučajevima može pronaći u fekalijama, koje mogu kontaminirati vodu i utjecat na to da se dijete zarazi. Također, zdravstvenom je osoblju otežano korištenje zaštitne opreme tijekom poroda u vodi.

Nema dokaza koji bi upućivali da žene kod kojih se sumnja na koronavirus ili kod kojih je ta dijagnoza potvrđena ne mogu primiti epiduralnu ili spinalnu anesteziju. U prijašnjim verzijama preporuka naveli smo bojazan raspršivanja i širenja virusa ukoliko se koristi dušikov oksid (tzv. „rajski plin“), no pregledom dosadašnjih slučajeva utvrđeno je rajski plin (dušikov oksid) siguran za korištenje tijekom poroda za zdravstveno osoblje i za rodilju.

 

Što će se dogoditi ako za vrijeme samoizolacije krenu trudovi?

Ako počnu trudovi, trebate nazvati svoje rodilište i savjetovati se s osobljem. Trebate ih informirati da kod vas postoji sumnja na koronavirus ili da vam je dijagnoza potvrđena.

Ako su simptomi blagi, savjetovat će vam da ostanete kod kuće (u samoizolaciji) u ranoj fazi poroda, što je i inače standardna praksa.

Zdravstveni su djelatnici/e dobili upute kako će na najbolji način osigurati da vi i vaše dijete dobijete sigurnu i kvalitetnu skrb, pri čemu će što je moguće više poštovati vaš plan poroda.

Kad, u suradnji sa zdravstvenim djelatnicima/ama, odlučite da je vrijeme za odlazak u rodilište, trebate slijediti opće smjernice za boravak u bolnici:

  • Ako je moguće, dođite u bolnicu vlastitim prijevozom ili, u odgovarajućim slučajevima, nazovite 112
  • Najavite dolazak u rodilište i okolnosti dolaska
  • Na ulazu u rodilište dočekat će vas netko od osoblja i dati vam kiruršku zaštitnu masku koju morate zadržati na licu sve dok vas ne izoliraju u odgovarajućoj sobi.
  • Dogovorit će se testiranje na koronavirus
  • Vaša pratnja na porodu može biti uz vas cijelo vrijeme, no posjete treba maksimalno ograničiti*.

* Opaska prevoditeljice: prema do sad izdanim preporukama na međunarodnoj razini, nema prepreke za omogućavanje pratnje na porodu svakoj ženi. Praksa se može razlikovati u hrvatskim rodilištima u kojima se, na žalost, najčešće u situacijama epidemija ukida ta mogućnost.

 

 

Mogu li prenijeti koronavirus na svoje novorođenče?

Budući da je riječ o novom virusu, malo je informacija o brizi za rodilje s koronavirusom. Vrlo malom broju novorođenčadi je dijagnosticiran koronavirus odmah po rođenju te nije skroz jasno da li se prijenos virusa  dogodio za vrijeme, prije ili nakon poroda. Zdravstveni djelatnici koji ti pružaju skrb koristiti će stroge mjere za sprečavanje zaraze kada rodite i pomno će pratiti vaše dijete.

 

Hoće li moje dijete biti testirano na koronavirus?

Da, ako u trenutku poroda kod vas postoji sumnja na koronavirus ili je dijagnoza potvrđena, liječnici koji su specijalizirani za skrb novorođenčadi (neonatolozi) će pregledati dijete i dati vam informacije o njihovom stanju, što uključuje to da li je djetetu potrebno testiranje.

 

Hoću li moći ostati sa svojom bebom i ostvariti kontakt kožom na kožu ako kod mene postoji sumnja ili je potvrđena infekcija koronavirusom?

Da, ako tako odlučite. Ako je vaše novorođenče zdravo i ne treba mu neonatalna intenzivna skrb, bit ćete zajedno nakon poroda.

U nekim zemljama, ženama kod kojih je potvrđen koronavirus je sugerirano da se odvoje od novorođenčeta na period od dva tjedna. Međutim, ovo bi moglo imati negativan utjecaj na povezivanje majke i djeteta, kao i na dojenje.

Vi, vaša obitelj te liječnici koji brinu o vašem novorođenčetu (neonatolozi/iginje) trebate razgovarati o rizicima i prednostima kako bi odredili način postupanja za svako dijete posebno.

Moguće je da će se ove smjernice mijenjati u skladu s eventualnim novim spoznajama.

 

Hoću li moći dojiti svoje dijete ako imam koronavirus?

Da. U ovom trenutku nema dokaza da se virus može prenijeti majčinim mlijekom. Stoga se smatra da dobro poznate prednosti dojenja prevladavaju eventualni rizik prijenosa koronavirusa putem majčinog mlijeka. 

Glavni rizik kod dojenja bliski je kontakt vas i djeteta jer je moguće da dođe do prijenosa virusa kapljičnim putem, što za posljedicu ima infekciju djeteta nakon poroda.

O rizicima i prednostima dojenja trebate porazgovarati, zajedno sa svojom obitelji, sa zdravstvenim timom u rodilištu. Trenutne preporuke stručnjaka objavljene su ovdje.

Moguće je da će se ove smjernice mijenjati, u skladu s eventualnim novim spoznajama.

Odlučite li dojiti svoju bebu, preporučuju se sljedeće mjere opreza:

  • Operite ruke prije nego dirate svoje dijete, izdajalicu ili bočice
  • Trudite se ne kašljati ili kihati na dijete dok dojite
  • Nosite masku za lice prilikom dojenja
  • Pratite upute za čišćenje izdajalice nakon svake uporabe
  • Razmotrite mogućnost da netko tko je zdrav hrani vaše dijete izdojenim mlijekom.

Odlučite li hraniti svoje dijete zamjenskim ili izdojenim mlijekom, preporučuje se da se strogo pridržavate uputa za sterilizaciju (na engleskom). Ako se izdajate u bolnici, potrebno je koristiti izdajalicu odvojenu samo za vašu upotrebu.

 

Smjernice za zaposlene trudnice koje rade u izravnom kontaktu s ljudima

 

Mogu li i dalje ići na posao? Što ako su u izravnom kontaktu s ljudima?

Razumijemo da je ovo vrijeme stresno ako ste trudnica i radite u izravnom kontaktu s ljudima, pogotovo nakon preporuke Voditelja medicinske službe Britanije od 16. ožujka 2020., gdje se smatra da su trudnice ranjiva skupina.

Trudnice koje mogu raditi od kuće bi to trebale činiti. Ako niste u mogućnosti raditi od kuće a vaše radno mjesto se može prilagoditi tako da niste u bliskom kontaktu s ljudima, to biste trebali razmatrati zajedno sa vašim poslodavcem.

Detaljne smjernice za trudnice izdane su 21. ožujka 2020., i ažurirane 26. ožujka 2020. Preporuča se da ako ste u prvom ili drugom tromjesečju (trudne manje od 28 tjedana) i normalnog zdravstvenog stanja, trebali biste prakticirati društveno distanciranje ali i dalje možete raditi u izravnom kontaktu sa ljudima, ako koristite potrebnu zaštitnu opremu u dogovoru s poslodavcem i zdravstvenim preporukama.

Ako ste u trećem tromjesečju (trudne ste više od 28 tjedana) ili imate zdravstvenih problema (na primjer, srčane ili plućne bolesti) trebate raditi od doma kada god je to moguće, izbjegavati sve sa simptomima novog koronavirusa te značajno smanjiti bliske kontakte.

 

Izvorni tekst sadržava dodatne informacije za trudne zdravstvene djelatnice, koje nismo prevele zbog brzine; više informacije zatražite u izvornom dokumentu.

 

Ovaj tekst je usklađen sa Smjernicama za zdravstvene djelatnike o infekciji koronavirusom (COVID-19) u trudnoći: peta  verzija, s datumom 28. ožujka 2020.

 

Napominjemo da je važno pratiti informacije i preporuke Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Ministarstva zdravstva koje se odnose na higijenu i zaštitu od izlaganja virusima, kako bi se smanjili rizici infekcije.

Zbog povećanog interesa javnosti i medija Ministarstvo zdravstva i Hrvatski zavod za javno zdravstvo na svojim mrežnim stranicama svakodnevno objavljuju najnovija saznanja u vezi koronavirusa. Otvorili su i stranicu koronavirus.hr.

Brojevi telefona Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo na temu koronavirusa dostupni su za građane 24 sata dnevno: 091 468 30 32 ili 099 468 30 01.

 

Dodatni izvori provjerenih informacija za trudnice, rodilje i babinjače

Koronavirus – sve što dojilje trebaju znati

Smjernice za ophođenje pri sumnji na koronavirus u trudnoći, porodu i babinju

Stranice Kraljevskog zbora za ginekologiju i opstetriciju (RCOG, objavljene 28.3.2020.)

 

 

Koronavirus - sve što trudnice trebaju znati, peta verzija, 28.3.2020. (PDF)
Koronavirus - sve što trudnice trebaju znati, peta verzija, 28.3.2020. (PDF)

VIDI PREUZMI

299.32 kB 31

Koronavirus - sve što trudnice trebaju znati, druga verzija 9.3.2020.
Koronavirus - sve što trudnice trebaju znati, druga verzija 9.3.2020.

VIDI PREUZMI

257.91 kB 31

koronavirus,COVID19
NOT PUBLISHED
Napisao/la:
Nova verzija: 28. ožujka 2020. Izvor: Zajedničko priopćenje Britanskog kraljevskog zbora za porodništvo i ginekologiju, Kraljevskog zbora primalja i Kraljevskog zbora pedijatara. Nova verzija: 28. ožujka 2020. Izvor: Zajedničko priopćenje Britanskog kraljevskog zbora za porodništvo i ginekologiju, Kraljevskog zbora primalja i Kraljevskog zbora pedijatara.