Održan prvi sastanak platforme organizacija civilnog društva u okviru projekta Moto#R

U ponedjeljak i utorak, 16. i 17.12. održan je prvi tematski sastanak platforme organizacija civilnog društva koje surađuju ili imaju u planu surađivati u području resocijalizacije počinitelja kaznenih djela i podrške njihovim obiteljima, posebno djeci, te žrtvama.

Na početku rada, platformi su predstavljene organizacije koje su pristupile platformi do sada. Predstavnice i predstavnici ukratko su predstavili aktivnosti i projekte kojima se bave u području zatvorskog sustava. Cilj je bio steći uvid u teme i izazove kojima se pojedina organizacija bavi, kako bi osigurali što manje ponavljanja aktivnosti kojima se organizacije bave.
Kao jedan od prvih ciljeva, postavljena je izrada memoranduma, na kojemu će organizacije zajednički raditi, a koji će biti temelj rada platforme.
Ivana Zanze iz Rode, upoznala je sve prisutne kako je zamišljeno da svaki tematski sastanak, osim za umrežavanje, bude dijelom iskorišten i za edukaciju.

Kako bi svi imali jasniju ideju oko usluga koje se pružaju unutar sustava odlučeno je da će drugi dan sastanka biti posvećen razmjeni informacija o tome kojim se točno temama svaka organizacija bavi, a zatim i edukaciji koju će provesti predstavnici Ministarstva pravosuđa i Hrvatskog Zavoda za zapošljavanja te članice Ženske sobe.

Drugi dio sastanka bio je posvećen planiranju aktivnosti platforme.
Definiran je cilj platforme, te nabrojane aktivnosti koje će se unutar platforme provoditi, uključujući i edukacije koje će unutar projekta biti provedene za predstavnike i predstavnice organizacija - članica platforme.

Na kraju prvog dana, svi su sudionici doprinijeli idejama kako osmisliti i organizirati rad same platforme na obje razine - javnoj i internoj.

Drugi dan prvog tematskog sastanka platforme organizacija civilnog društva koje surađuju ili imaju u planu surađivati sa zatvorskim sustavom, bio je posvećen edukaciji.

Martina Sajko Olovec iz Hrvatskog zavoda za zapošljavanje predstavila je proces profesionalne rehabilitacije i pripreme ranjivih skupina za tržište rada, kao i postojeće ili najavljene mjere aktivne politike zapošljavanja.

Slijedila je edukacija vezana uz rodnu ravnopravnost koju su vodile stručnjakinje iz Ženske sobe - dr. sc. Maja Mamula, psihologinja s dugogodišnjim iskustvom u području ženskih ljudskih prava te Anamaria Drožđan-Kranjčec pravnica koja se bavi pravnom perspektivom rodne ravnopravnosti. 

NOT PUBLISHED
Napisao/la: