Program konferencije prePOROD 2019.

 9:00 - 9:30

Registracija

 

9:30 - 9:40

Otvaranje konferencije

 

9:40 - 10:30 

Predstavljanje mobilne aplikacije i druge rezultate projekta 3P+ Obrazovanje odraslih za pozitivnu trudnoću, porod i babinje, Daniela Drandić (Roda, Hrvatska)

S modernim tehnologijama mijenjaju se navike trudnica i roditelja općenito. Kako doprijeti do njih i kako osigurati da dobiju kvalitetne, znanstveno utemeljene informacije? Predstaviti će se glavni rezultati projekta 3P+ Obrazovanje odraslih za pozitivnu trudnoću, porod i babinje kojeg vodi udruga Roda u okviru Erasmus+ projekta u partnerstvu s udrugama iz Češke i Slovenije - edukacija voditeljice trudničkih tečajeva, mobilna aplikacija za trudnice i knjiga o trudnoći, porodu i babinju.

 

10:30 - 11:00  PAUZA ZA KAVU

 

11:00 - 11:35

"Bori se, stoj ili bježi" – kako podržati muškarce da budu sjajna podrška na porodu, Dot Parry (UK)

Tek se u zadnjih 40-ak godina muškarcima počeo „dopuštati“ ulazak u rađaonu - i oni često ne znaju što se od njih očekuje. Kako se osjećaju muškarci kad pružaju podršku svojim partnericama u trudnoći i na porodu?

Kao NCT edukatorica na trudničkim tečajevima u UK zadnjih 28 godina, Dot je pomogla na stotinu muškaraca da se pripreme pružati podršku na porodu. Kao primalja, ne sjeća se poroda gdje partner nije bio prisutan. Neki su partneri sjajni, empatični i zbog njih iskustvo poroda za majku bude još bolji. Drugi su jedva prisutni i mogu ženi odvraćati pažnju od truda i koncentracije potrebne da rodi. Treći pak sami imaju loša iskustva na porodu.

Kako možemo pomoći partnerima da pozitivno utječu na proces poroda i kako voditeljice trudničkih tečajeva mogu koristiti potencijal budućih očeva? Kako možemo iskoristiti njihove urođene instinkte kako bismo stvorili pozitivno okruženje u kojem se žena koja rađa osjeća sigurno i zaštićeno?

 

11:35 - 11:55
Trudnički tečajevi u Hrvatskoj – što su bili, što jesu i što bi trebali biti, Erika Spirić (Hrvatska)

Edukacija trudnica znatno se promijenila u zadnjih dvadeset godina - od tečajeva organiziranih u domovima zdravlja  i tečajeva koje vode primalje u rodilištima do tečajeva koje organiziraju i vode voditeljice trudničkih tečajeva u svojim lokalnim zajednicama. U ovom predavanju govorit će se o pozitivnim praksama koje su utjecale na pozitivne promjene, onima koje to nisu uspjele kao i o tome što je u budućnosti važno prenijeti obiteljima koje očekuju dijete.

 

11:55 - 12:15
Trudnički tečajevi u Hrvatskoj – Kvaliteta i kvantiteta, Jela Ravnjak (Hrvatska)

Koliko su trudnički tečajevi u Hrvatskoj raznoliki, kakva je kvaliteta njihovog programa, tko ih vodi i koje se informacije pružaju trudnicama? Ovo predavanje bavit će se upravo tim pitanjima, kroz sistemski pregled trudničkih tečajeva u Zagrebu i Hrvatskoj. Istražit će se postoji li veza između tečajeva i koji su kriteriji kvalitete. Jesu li tečajevi na neki način regulirani i koje kvalifikacije daju „pravo“ voditi trudnički tečaj. Predavačica će podijeliti svoju priču kako je od ekonomistice postala doula koja vodi trudničke tečajeve u Zagrebu. Trenutno je sudionica druge generacije Rodinog programa obrazovanja voditeljica trudničkih tečajeva. Zbog svog iskustva idealna je kandidatkinja za insajderski pogled na ovu temu.  Priprema, porod, sad!

 

12:15 - 13:30   PAUZA ZA RUČAK

 

13:30 - 13:50
Trudnički tečajevi u Nizozemskoj – online ili uživo?, Hannie Oor (Nizozemska)

Trudnički tečajevi prolaze kroz zlatno doba u Nizozemskoj! Za razliku od drugih zemalja, trudnički tečajevi nisu posao za primalje, nego za voditeljice koje imaju posebnu edukaciju za prenatalnu edukaciju. Svi koji rade ili koje interesira područje trudnoće i poroda mogu pokrenuti vlastiti tečaj, trening ili program. Tečajevi nude polaznicima edukaciju čak i uz pivo i grickalice kako bi privukli muškarce. Zadnjih nekoliko godina sve su popularniji online tečajevi, što utječe na sudjelovanje trudnica u drugim tipovima tečajeva.  Ovo predavanje opisat će trudničke tečajeve u Nizozemskoj, te odgovoriti na pitanja zašto žene biraju online tečajeve, kako taj izbor utječe na njegu majki i djece te tko je odgovoran za kvalitetu?

 

13:50- 14:10

Aperio Vodič kroz rodilišta, Mila Kramná (Češka)

Od 2002. godine udruga Aperio izdaje tiskani i online Vodič kroz rodilišta. U posljednjih nekoliko mjeseci, internetska stranica je ažurirana i omogućuje pregledavanje profila rodilišta, pretraživanje po rodilištu prema odabranim kriterijima ili uspoređivanje triju rodilišta. Upitnike povezane s određenim rodilištem roditelji mogu ispuniti kako bi ostali roditelji mogli vidjeti rezultate i usporediti ih. Ovo predavanje predstavit će ovaj inovativni, user-friendly digitalni alat za roditelje.

 

14:10-14:30

Kako trudnički tečajevi mogu osnažiti žene da donesu vlastite odluke, Beverley Lawrence Beech (UK)

U teoriji, trudnički tečajevi su osmišljeni tako da pripreme žene za sve što ih čeka u trudnoći, na porodu i nakon poroda. U stvarnosti, većina trudnikčih tečajeva pripremaju žene da prihvate sve što im zdravstveni djelatnici nude bez razmišljanja o svojim pravima i opravdanost (i relevantnost) tih postupaka i intervencija. Beverley Beech pričati će o izazovima, barijerama i načinu na koji voditeljice trudničkih tečajeva mogu osnažiti žene da se osjećaju sigurne postavljati pitanja i donositi vlastite odluke u trudnoći, porodu i babinju.

 

14:30 - 15:05

Trudnički tečajevi za muškarce, Dot Parry (UK)

Često se potrebama muškaraca ne pridaje dovoljno pažnje na trudničkim tečajevima, iako postoje mnoge prednosti toga da se muškarcima približe teme trudnoće i poroda. Kako možemo doprijeti do muškaraca i podržati ih, te kako njihove potrebe zadovoljiti na trudničkim tečajevima?

 

15:05 - 15:35   PAUZA ZA KAVU

 

15:35-15:55
“Pokret pozitivnog poroda” u Portugalu – izgradnja drugačijeg perinatalnog obrazovanja, Dulce Morgado Neves i Catarina Barata (Portugal)

“Pokret pozitivnog poroda” (Positive Birth Movement - PBM) globalna je mreža autonomnih grupa za podršku trudnicama koje su povezane preko društvenih mreža. Cilj ovog pokreta je povezivanje trudnica kako bi podijelile priče, iskustva i širile pozitivne poruke o porodu. PBM je pokrenut u Ujedinjenom Kraljevstvu i u sedam godina postojanja narastao je do toga da PBM grupe podrške postoje u čak 38 zemalja. Prva portugalska grupa osnovana je 2017. godine, a danas broji čak devet grupa.
Filozofija rasprava među ravnoravnim članovima u suprotnosti je s uobičajenim obrazovanjem trudnica i rodilja koje vode stručne osobe. Jedna od posljedica ovog pristupa je izgradnja i razvoj zajednice okupljene oko trudnoće i poroda, koju podržava jaka prisutnost na internetu te sastanci uživo.
Na temelju dokumentacijske analize i preliminarnog terenskog rada, predavanje će se fokusirati na portugalsko iskustvo PBM-a kako bi se pokazao inovativni karakter projekta te glavne motivacije i postignuća polaznika.

 

15:55 - 16:15
Majke koje podržavaju majke: El Parto es Nuestro (Porod je naš) grupe kao neformalni oblik edukacije trudnica, Maider Maraña i Patricia Pineda (Španjolska)

Edukacija voditeljica trudničkih tečajeva često je usmjerena na voditeljicu, koja je stručnjakinja u tom području te na buduće roditelje koje informira i uči, čime se između njih stvara hijerarhijska podjela. El Parto es Nuestro je grupa “korisnica” usluga zdravstvenog sustava koje nisu stručnjakinje I koje su započele svoj posao dajući horizontalnu podršku jedna drugoj. Tijekom 15 godina vidjele smo kako naši alati za podršku ženama osnažuju roditelje, prvenstveno majke i buduće majke, te stvaraju sustav u kojem se “uči među jednakima”, za koje smatramo da je još jedan oblik neformalnog obrazovanja trudnica. Predstavit će se način rada na lokalnim grupnim sastancima, kao i razlike između online sustava podrške i onima uživo.

 

16:15 - 16:35

Jaz između medicinskih stručnjaka i trudnica - Pitanje terminologije ili percepcije?, Amira Ćerimagić (BiH)

Kao voditeljica trudničkih tečajeva koja je ujedno i liječnica, počela sam primjećivati kako glavni problem tečajeva nisu jezične barijere, u smislu da se na tečaju koristi medicinska terminologija koja je ili prekompleksna ili pojednostavljena, kao ni u potrebi da se doslovno prevode značenja riječi.
Zapravo, glavna prepreka je da se iza razumijevanja medicinske terminologije i konteksta u kojem je nastala, shvaća da je sve otvoreno za kritiku i promjene. To je teško postići čak i u medicinskoj zajednici. Razumijevanjem i korištenjem medicinskih termina ispravno, počinjemo posjedovati tu riječ i kroz nju počinjemo preispitivati i postajati dovoljno hrabri da je oblikujemo prema vlastitim visokim standardima onoga što smatramo porodom kojem se pristupa s poštovanjem.

 

16:35 - 16:55
Uloga trudničkih tečajeva u prevenciji trauma na porodu, Liz Kelly (Irska)

Trudnički tečajevi i pripreme za porod imaju neprocjenjivu, iako još neprepoznatu ulogu u prevenciji trauma na porodu. Nezavisne, lako dostupne, sveobuhvatne informacije temeljene na dokazima i obrazovanje trudnica mogu imati značajan učinak u smanjenju trauma povezanih s porođajem, koje su iskusile žene u cijelom svijetu, i koje utječu na sve aspekte njihovih života. 
Pružajući točne i sveobuhvatne informacije i jednako važne vještine korisne za samozastupanje, žene mogu osjećati podršku i steći povjerenje u donošenje informiranih odluka o svojoj skrbi i uključiti se u informirane razgovore sa zdravstvenim osobljem. Potencijal kojeg kvalitetni trudnički tečajevi imaju u prevenciji trauma na porodu treba biti naglašeniji i razvijeniji, a žene trebaju imati mogućnost pristupa ovom obrazovanju.

 

16:55 - 17:15

Daniela Drandić (Roda), Špela Urbanc (Indo Anai), Eliška Kodyšová (Aperio)

Erasmus+ = prilika za razvoj partnerstava u edukaciji trudnica – naše iskustvo kroz provedbu projekta 3P+

 

17:15 - 17:30

Diskusija o rezultatima projekta 3P+, Erasmus+

 

Raspored
Raspored

VIDI PREUZMI

570.76 kB 28

NOT PUBLISHED
Napisao/la: