Objavljeno godišnje izvješće o MPO-u za 2014. godinu

Ministarstvo zdravstva nedavno je objavilo dokument "Godišnje izvješće Državnog registra o medicinski pomognutoj oplodnji 2014.".
Udruga Roda pozdravlja početne aktivnosti Ministarstva zdravstva usmjerene na pokretanje Državnog registra koji je trebao biti uspostavljen prije više od 4 godine.

Međutim, kao udruga koja u Hrvatskoj jedina aktivno prati problematiku pacijentica i pacijenata koji radi ostvarivanja roditeljstva trebaju liječenje postupcima medicinski potpomognute oplodnje, izražavamo nezadovoljstvo radi sadržajne skromnosti, nedovoljne transparentnosti i informativnosti spomenutog dokumenta.

Smatramo da je u najmanju ruku iznenađujuće da su u "Godišnjem izvješću Državnog registra o medicinski pomognutoj oplodnji 2014." uvršteni podaci iz dvaju zdravstvenih ustanova (Opća bolnica Zadar i IVF Centar Lučinger) koje 2014. godine nisu imale odobrenje Ministra zdravstva za provođenje postupaka medicinski pomognute oplodnje u skladu sa Zakonom o medicinski pomognutoj oplodnji te samim time nisu smjele uopće obavljati MPO postupke.

Ujedno bismo željeli iskazati nezadovoljstvo činjenicom da unatoč našim višekratnim zahtjevima, udruga Roda nije dobila tražene podatke o pregledu aktivnosti u području MPO-a, ni pokazatelje uspješnosti MPO postupaka.

Ozbiljni nedostatci Izvješća, između ostalog, očituju se u tome što ne prikazuje bitne podatke vezane uz postupke izvantjelesne oplodnje – nema podataka o vrsti obavljenih postupaka (postupak u prirodnom ciklusu ili stimulirani postupak), broju prekinutih postupaka, broju aspiracija, broju dobivenih jajnih stanica, prosječnom broju transferiranih zametaka, broju kliničkih trudnoća, broju poroda, udjelu višeplodnih trudnoća i broju poroda s višeplodnim trudnoćama.

Nedostaju podaci o rezultatima postupaka prema dobnim skupinama žena i podaci o ozbiljnim štetnim reakcijama o kojima su zdravstvene ustanove obvezne prijavljivati u skladu sa Zakonom.

Zbog svega navedenog , udruga Roda ocjenjuje kako se ovo Izvješće po kvantiteti i kvaliteti podataka praktički ne može uspoređivati s godišnjim izvješćima središnjih regulatornih tijela za MPO većine europskih zemalja, a pacijenti, i zainteresirana šira javnost u Hrvatskoj i dalje su uskraćeni za sveobuhvatne podatke o MPO-u na koje imaju pravu u skladu sa Zakonom.

NOT PUBLISHED
Napisao/la: