Ljeto i dojenje

Ljeto i dojenje idu savršeno zajedno. Idete na plažu, a ne morate paziti da se hrana ili mlijeko pripremljeno za dijete mogu pokvariti pod utjecajem visokih temperatura. Ne morate brinuti kako za vaše dijete pripremiti obrok, hoće li biti prevruće ili prehladno, čime ćete premostiti glad vašeg sisavca, kad je sva hrana koju ste ponijeli na plažu - pojedena, a još nije vrijeme večeri. Za vaše dijete - u kući, u autu ili na plaži - pripremljena je najbolja hrana, uvijek svježa, idealne temperature.

Djeca uživaju na moru. Zamislite kako je lijepo uz sve te mirise mora, svježeg zraka, borova, pljeskati po vodi nožicama i ručicama, bacati kamenčiće (ako je dijete već veće). Toplo je, slobodni smo od odjeće pa kad se dijete umori od svih zanimljivih stvari na plaži, ugnijezdi se mami u krilo u hladu gdje je mekano i ugodno, a tamo čeka dojka s ukusnim, slatkim, najboljim mlijekom. Dijete istovremeno ugasi žeđ, utaži glad i blaženo zaspi dok ga povjetarac lagano miluje.

Ljeto nosi sa sobom mnoge promjene u načinu života. Možda se niste još okupali u moru otkad ste rodili, niste još koristili kreme za sunčanje ... Kako sve to utječe na dojenje? Dojenje je prirodno i jednostavno. I ljeti. A da bismo vas u to uvjerile, odgovaramo na najčešća pitanja koja nam majke postavljaju vezano uz dojenje i ljeto.

Smije li se mama koja doji kupati u moru? - Smije.

Ako se brinete da ćete smanjiti proizvodnju mlijeka zbog hladnoće mora, možete se odmah prestati brinuti. 
More jest hladno ili bar hladnije od uobičajenog vodenog okruženja prilikom tuširanja ili plivanja u bazenima. Iako se hladni oblozi preporučuju i koriste kod tretiranja upala dojki, osnovna uloga hladnih obloga je smirivanje upale u tkivu dojke. Neka istraživanja pokazala su da dugotrajno korištenje hladnih obloga može smanjiti produkciju mlijeka, ali morska voda nema takav učinak na dojke i dojenje. Kad izađete iz mora, za 5 minuta se ugrijete i onda vam bude i prevruće, a pod utjecajem topline, dojke se opuste i tkivo u dojkama opušteno.
Više od svega, proizvodnja mlijeka je uvjetovana količinom koju vaša beba pojede, a ne vanjskim temperaturama. U moru nema ni jednog sastojka koji bi loše utjecao na dojenje. Ako se kupate u čistom moru (a naš Jadran je pretežno takav, prekrasan i čist), nekoj djeci će se možda čak i sviđati slankasti okus kad prihvate dojku. Ako im se ne sviđa, možete nakon plivanja isprati bradavice običnom vodom.

Treba li se grudnjak presvlačiti nakon kupanja? - Poželjno je.

Mokri sintetički grudnjak zadržava vlagu oko bradavice što pogoduje razvoju gljivica - uzročnica soora (mliječca), gljivične infekcije koja se može prenijeti i dublje u dojku i u djetetovu usnu šupljinu. Zato je dobro presvući se i staviti suhi gornji dio kupaćeg kostima.

Je li djeci zbog vrućina potrebna dodatna tekućina? - Isključivo dojenoj djeci nije potrebna dodatna tekućina čak ni po najvećim vrućinama.

Djeca mlađa od 6 mjeseci ne trebaju ništa osim majčinog mlijeka. Majčino mlijeko sadrži dovoljno vode i može potpuno utažiti bebinu žeđ. Tijekom većih vrućina, djeca mogu promijeniti ritam dojenja i češće i kraće sisati, ali ako dojite na zahtjev, dijete će svojim ritmom unijeti dovoljno tekućine.
Za stariju djecu, koja uz dojenje jedu i krutu hranu, potrebna je dodatna tekućina. No uvijek možete računati na svoje mlijeko kad je i starije dijete žedno.

Je li normalno da dijete ljeti češće doji? - Da, normalno je.

Djeca ne traže dojku samo kad su gladna. Ljeti je obično – vruće. Svi smo žedniji nego inače pa tako i djeca. A ona znaju što u takvom slučaju trebaju: češće i kraće sisati maminu dojku i gotovo - žeđi više nema. Dalje, djeca ne traže dojku ni samo kad su gladna i žedna nego i za utjehu. Ljeto je doba kad se događaju razne promjene, kad mijenjamo podneblje i ritam života. U svom tom neredu koji mi odrasli priuštimo djetetu, dok putujemo, idemo na plažu, susrećemo ljude koje možda inače ne viđamo često, dojka je jedino nepromijenjeno i najsigurnije utočište u djetetovu svijetu. Kad je dijete nervozno, najlakše ga je smiriti dojenjem. Zato nemojte misliti da češće dojenje i kraći podoji vašeg djeteta nastaju zbog nekog problema. Slobodno dajte svome djetetu sisati kad god traži, ono najbolje zna koju potrebu dojenjem može zadovoljiti - glad, žeđ ili osjećaj sigurnosti i utjehe.

Smije li se majka sunčati i koristiti kreme za sunčanje ili samotamnjenje? - Smije.

Sunčanje nema nikakvih štetnih učinaka na dojenje. Kod sunčanja valja općenito biti oprezna, ali ne samo zbog dojki nego valja zaštititi cijelo tijelo. Posebno bi trebalo pripaziti da bradavice i areola ne izgore na suncu jer je koža na tim predjelima jako nježna te bi u tom slučaju dojenje bilo bolno. Kreme za sunčanje ili samotamnjenje se vrlo slabo apsorbiraju u krvotok pa tako i u mlijeko. Zato ne predstavljaju nikakvu opasnost za dojenje. Ipak, kod nanošenja krema trebalo bi izbjegavati područje oko bradavice da dijete ne bi pojelo nešto kreme u dojenju  - najbolje je isprati to područje prije nego dijete siše. Za vrijeme dojenja bi trebalo izbjegavati uzimanje beta karotena kao sredstva za pospješivanje tamnjenja.

Smije li se majka kupati u kloriranom bazenu? - Smije.

Klor se u bazenu nalazi u vrlo malim količinama. Ako vam se ne sviđa pomisao da će dijete sisati s dojke na kojoj ima klorirane vode, isperite dojku običnom vodom. To je dobro činiti i zbog toga što klor isušuje kožu. Ako su vam bradavice previše isušene od klora, mažite ih lanolinskom kremom.

Smije li majka intenzivno plivati? - Smije.

Plivanje je izvrsna vježba kojom možete sagorjeti kalorije, poboljšati cirkulaciju, smanjiti stres... uživajte u plivanju! Ako primijetite da možda previše gubite na tjelesnoj masi uslijed intenzivnog svakodnevnog plivanja, a što nije dobro kod dojenja, radije pojačajte obroke nego da smanjite plivanje. Općenito za vježbanje vrijedi pravilo da je bolje podojiti dijete prije vježbanja, ali samo zato jer nekoj djeci smeta (kratkoročno) okus mlijeka nakon vježbanja. Mlijeko nakon vježbanja može biti malo slankasto što se s+djetetu možda neće svidjeti iako nije ni najmanje štetno za njega. I vama će biti ugodnije ako dojite prije vježbanja jer će vam dojke biti mekše i lakše.

Smije li majka roniti? - Smije.

Ako želite roniti s bocama, smijete, uz uvjet da pijete dovoljno tekućine. Dehidracija je jedan od glavnih faktora kod dekompresije. Nakon ronjenja se u mlijeko izluči mala količina dušika no zbog toga se nije potrebno zabrinjavati.

Dojenje na plaži? - Ovisi o vama.

Dojenje je prirodno i nema nikakvih razloga da vam bude nelagodno dojiti na plaži. Ako vam je kuća daleko od plaže, čemu otežavati djetetu i sebi boravak na moru i to čestim odlascima u kuću zbog dojenja? Naša preporuka: DA, dojite na plaži! Mnogim odraslima i doslovno svoj djeci lijepo je vidjeti majku koja doji dijete. A za one ostale, niste vi ta koja treba brinuti o njihovim predrasudama. Ono o čemu trebate brinuti je dobrobit vašeg djeteta, a njen nepobitni dio je udovoljavanje djetetove potrebe za vašim mlijekom. Ako želite biti diskretni, velika pamučna marama koju koristite kao pareo ili za nošenje djeteta zgodna je i za odvajanje vašeg djeteta od okoline tijekom dojenja.

Drage mame, nadamo se da smo vam pomogle u rješavanju nekih nedoumica koje su vas mučile.

Ljeto je vrijeme za uživanje. Toplo sunce, predivno modro more, odličan izbor sočnog voća, vi i vaše dijete (ili više njih), poneka dobra knjiga ... spremni za uživanje!
Želimo vama i vašoj djeci ugodno ljetovanje!

NOT PUBLISHED
Napisao/la: