Rizici carskog reza

Kratkoročni rizici carskog reza

 

Glavni rizici kratkoročni carskog reza za majku su:

  • infekcija rane
  • infekcija sluznice maternice (endometritis) koja može prouzročiti vrućicu, bol u maternici te neobičan iscjedak ili obilno krvarenje
  • krvni ugrušci (tromboza) u nogama koji mogu biti opasni ako se dio ugruška otkine i zarine u pluća
  • obilno krvarenje, uz povećanu mogućnost transfuzije krvi
  • oštećenje mjehura ili mokraćnog kanala (uretre - cjevčice koja spaja bubreg i mjehur), što može zahtijevati daljnje operacije
  • povećane stope mortaliteta za majke
  • duži boravak u rodilištu nakon porođaja zbog komplikacija, te učestalije stope ponovne hospitalizacije

Međutim, nedavne promjene praksi pri carskom rezu trebale bi rezultirati rjeđim infekcijama. Liječnici sada ženama daju jednokratnu dozu antibiotika prije same operaciju, čime se mogućnost razvijanja infekcije značajnije smanjuje nego kada se antibiotik primi nakon operacije.

 

Aspiracija

Ako ipak dođe do carskog reza pod općom anestezijom, postoji opasnost da povratite tijekom operacije. U tom je slučaju moguće da hrana i tekućine iz vašeg želudca dođu do pluća. To nazivamo aspiracijom.

Aspiracija može dovesti do potencijalno ozbiljna oticanja (upale) pluća, zvanog aspiracijska pneumonija.
Unos hrane tijekom porođaja može povećati količinu hrane i tekućine u vašem želudcu, a time i rizik od aspiracije u slučaju da vam je potreban hitni carski rez.

Postoji li povećana vjerojatnost da će vam biti potreban carski rez, pijenje izotoničnih pića (koja imaju istu koncentraciju soli i šećera kao ljudsko tijelo) može vas opskrbiti energijom bez punjenja želuca.

 

Glavni rizici kratkoročni carskog reza za dijete su:

Nije dokazano da carski rez povećava ili smanjuje rizik od razvoja ozbiljnih komplikacija u bebe, primjerice oštećenja živaca u vratu i rukama, krvarenja unutar lubanje, cerebralne paralize ili smrti. Ove su komplikacije iznimno rijetke i javljaju se u manje od 2 na 1000 djece.

Katkad se bebina koža zareže pri rezanju maternice. To se dogodi u 2 na 100 beba rođenih carskim rezom, no najčešće zacijeli bez trajnih posljedica.

Zbog toga što anestezija pređe preko posteljice, bebe rođene carskim rezom budu uspavanije nakon porođaja te češće razviju žuticu. Imajte na umu da lijekovi koje primite venski utječu na djetetovu porođajnu težinu, i samim time nakon porođaja može izgubiti više na težini. Pročitajte više o tome u našem članku o lijekovima tijekom porođaja i dojenja.

 

Poteškoće s disanjem

Najčešći su problem u beba rođenih carskim rezom poteškoće s disanjem, iako se to uglavnom događa u beba rođenih prije termina. U beba rođenih u 39. tjednu ili nakon njega ovaj je rizik gotovo jednak kao i kod vaginalnog porođaja.

Neposredno nakon porođaja i u prvim danima života vaša beba može disati iznimno brzo. To se naziva tranzitnom tahipnejom. Većina se novorođenčadi s tranzitnom tahipnejom u potpunosti oporavi nakon dva do tri dana.

Ako sumnjate na poteškoće u disanju u svoje bebe, odmah posjetite liječnika. Možda će biti potrebna terapija kisikom.

 

Dugoročni rizici carskog reza


Carski rez sa sobom nosi i mnoge dugoročne rizike za majku i za dijete, no kad se ženu nagovara ili nastoji opravdati carski rez, rijetko se govori o tome što ta operacija sa sobom nosi kao dugoročne rizike. Naravno, ako je carski rez zdravstveno opravdan (Svjetska zdravstvena organizacija i stručne organizacije uglavnom su suglasne da otprilike 10-15% porođaja treba dovršiti carskim rezom), onda su kratkoročne prednosti važnije od dugoročnih rizika. No, svaka bi žena trebala znati što carski rez za nju i njezino dijete znači ne samo u periodu nakon porođaja nego i u mjesecima i godinama nakon njega, sa naglaskom na rizike za naredne trudnoće (posebice ako planira veliku obitelj). Iako je većina komplikacija rijetka, treba ih svakako imat na umu i znati da se rizici povećavaju s većim brojem porođaja carskim rezom.

 

Rizici carskog reza za naredne trudnoće:

  • povećane stope spontanih pobačaja u narednim trudnoćama, posebice ako se plod ugnijezdi u području ožiljka od carskog reza
  • povećane mogućnosti izvanmaternične trudnoće
  • povećani rizik za komplikacije u narednim trudnoćama, poput prijevremena porođaja, niske porođajne težine djeteta i zastoja u rastu
  • povećan rizik smrti ploda
  • povećan rizik za probleme sa posteljicom, poput abrupcije placente (kad se posteljica prijevremeno oljušti od stijenke maternice), placente previe (kad posteljica pokriva izlaz iz maternice, potpuno ili djelomično), placente accrete (kad posteljica uraste u tkivo maternice, katkad i na druge organe). U žene s već provedenim carskim rezom ti su problemi teži nego u žene bez prethodnih carskih rezova
  • s obzirom na češće probleme s posteljicom, postoji i veći rizik od histerektomije (odstranjivanje maternice)
  • pojava priraslica, što otežava eventualne naredne porođaje carskim rezom
  • povećane šanse za rupturu maternice u narednim trudnoćama i porođajima (vaginalni porođaj ili ponovljeni carski rez)

 

Dugoročni rizici carskog reza za ženu su:

  • sekundarna neplodnost (problemi s plodnosti u narednim trudnoćama)
  • bol u zdjelici ili trbušnoj šupljini, učestalije infekcije zdjelice i trbušne šupljine
  • inkontinencija (sposobnost zadržavanja mokraće, koja je jednako učestala kao kod vaginalnih porođaja, ne manje)
  • pojava priraslica, koje su vrlo česte kod carskih rezova (posebice nakon većeg broja carskih rezova). Priraslice mogu prouzročiti bol u zdjelici ili trbušnoj šupljini, opstrukciju crijeva i neplodnost
  • s obzirom na to da, statistički, žene koje su rodile carskim rezom rjeđe doje, zakinute su za prednosti dojenja za njihovo zdravlje (smanjenje stope raka dojke, jajnika)

 

Dugoročni rizici carskog reza za dijete su:

  • učestalija pojava autoimunih bolesti, poput dijabetesa tipa 1 i celijakije*
  • učestalija pojava astme i drugih respiratornih bolesti*
  • učestalija pojava alergija

* ti su rizici povezani s činjenicom da porođajem carskim rezom djetetova crijeva ne koloniziraju majčine bakterije, nego bolničke. Razgovarajte sa zdravstvenim timom o mogućnosti „sađenja" majčinih bakterija tijekom carskog reza.

NOT PUBLISHED
Napisao/la:
Izvor: Childbirth Connection, http://www.childbirthconnection.org/pdfs/cesareanbooklet.pdf Henci Goer, Amy Romano. Optimal Care in Childbirth: The Case for a Physiologic Approach. Classic Day Publishing, 2012. Rosalie M Grivell; Jodie M Dodd. Short- and Long-term Outcomes after Cesarean Section. Expert Rev of Obstet Gynecol. 2011;6(2):205-215. National Healthy Mothers, Healthy Babies Coalition, http://www.hmhb.org/virtual-library/interviews-with-experts/cesarean-section-c-section/ National Health Service (UK), http://www.nhs.uk/Conditions/Caesarean-section/Pages/Risks.aspx Michel Odent. The Caesarean. Free Association Books, 2004. VBAC Facts, http://vbacfacts.com/category/vbac/cesarean-section/ Prevela: Lada Weygand Prilagodila: Daniela Drandić Više: Lektorirala Ines Velicki Photo: Zorica V. Izvor: Childbirth Connection, http://www.childbirthconnection.org/pdfs/cesareanbooklet.pdf Henci Goer, Amy Romano. Optimal Care in Childbirth: The Case for a Physiologic Approach. Classic Day Publishing, 2012. Rosalie M Grivell; Jodie M Dodd. Short- and Long-term Outcomes after Cesarean Section. Expert Rev of Obstet Gynecol. 2011;6(2):205-215. National Healthy Mothers, Healthy Babies Coalition, http://www.hmhb.org/virtual-library/interviews-with-experts/cesarean-section-c-section/ National Health Service (UK), http://www.nhs.uk/Conditions/Caesarean-section/Pages/Risks.aspx Michel Odent. The Caesarean. Free Association Books, 2004. VBAC Facts, http://vbacfacts.com/category/vbac/cesarean-section/ Prevela: Lada Weygand Prilagodila: Daniela Drandić Više: Lektorirala Ines Velicki Photo: Zorica V.