Što je porođaj carskim rezom?

Carski rez je operacija kojom kirurškim rezom trbušne stijenke i maternice porađaju dijete.

Porođaj carskim rezom sve je učestaliji. U nekim se dijelovima Hrvatske 1 od 4 djece rađa ovim putem, dok je nacionalni prosjek (2015.) 1 od 5 djece. Stoga je korisno unaprijed se informirati o tome što on uključuje. Valja također provjeriti koji je postotak carskih rezova u rodilištu u kojem planirate roditi i usporediti ga sa drugim rodilištima koje razmatrate. Ti su podaci dostupni za svako rodilište pojedinačno na http://rodilista.roda.hr.

 

Koji su tipovi carskog reza?

Postoje dva tipa carskog reza.

  • Unaprijed planirani carski rez, najčešće iz medicinskih razloga. Poznat je i kao "elektivni" ili "planirani" carski rez.
  • Carski rez za koji se odluči na licu mjesta, najčešće tijekom porođaja. Poznat je i kao "hitni" carski rez.

Liječnik ili primalja mogu preporučiti carski rez u bilo kojem trenutku trudnoće i porođaja.

 

U kojem bi slučaju meni bio potreban carski rez?

Postoji niz razloga zbog kojih bi carski rez mogao biti nužan ili preporučen. Pročitajte više u članku Razlozi za porođaj carskim rezom.

 

Koje su glavne posljedice carskog reza?

Iako se carski rez općenito smatra sigurnom operacijom te se većina majki i njihovih beba oporavi bez većih problema, to je ipak ozbiljna operacija koja utječe na vas i vašu bebu.

  • Postoji rizik od obilata krvarenja (hemoragije), infekcije rane ili stvaranja malih krvnih ugrušaka (tromboze).
  • Vaš će fizički oporavak vjerojatno trajati duže nego u slučaju vaginalnog porođaja.
  • Na mjestu rezanja maternice ostat će ožiljak, što će utjecati na buduće trudnoće, rađanje i porođaje, te bi moglo imati utjecaja na naredne ginekološke operacije.
  • U beba se javlja povećan rizik od poteškoća s disanjem koje mogu potrajati neko vrijeme nakon porođaja. Do toga dolazi zato što vaginalni porođaj pomaže bebi da diše kad se rodi - rađanje priprema bebina pluća na disanje. Bebe rođene carskim rezom - posebice elektivnim - ne prolaze kroz to iskustvo te je veća šansa da će nakon porođaja biti odvezene na odjel neonatologije.

 

Ako možete pričekate s porođajem, postoje dokazi koji ukazuju na to da se rizik od problema s disanjem smanjuje ako se carski rez izvede nakon 39. tjedna trudnoće.

 

Osjećaji o carskom rezu

Nekim će ženama laknuti kad im se predloži carski rez ili kad se na njega odluče. Ako ste pravilno informirani o tome zašto je on potreban, ta vam se odluka može činiti najispravnijom za vas i za vaše dijete.


Drugim ženama mogućnost carskog reza može biti razočaravajuća ili uznemirujuća. Ako vam nije pruženo dovoljno informacija ili se niste uvjerili u nužnost carskog reza, moguće je da se osjećate kao da nemate izbora i pristat ćete unatoč zadršci. U takvim uvjetima carski rez može biti traumatično iskustvo.

 

Ako nemate osjećaj da vam je pruženo dovoljno informacija ili ne razumijete okolnosti carskog reza, svakako zatražite dodatne informacije. Imate pravo na drugo mišljenje, a ako ima dovoljno vremena (primjerice u slučaju planirana carskog reza), informacije možete potražiti i na internetu ili od organizacija koje nude potporu. Pročitajte više o donošenju odluke i carskom rezu u članku Razlozi za porođaj carskim rezom.

 

Hoće li mi u budućim trudnoćama biti potreban carski rez?

Vaginalni porođaj nakon prethodnog carskog reza obično se naziva VBAC (engl. vaginal birth after cesarean). Većina žena koje žele VBAC ima uspješan vaginalni porođaj, no istodobno valja biti vrlo oprezan pri odabiru rodilišta jer je VBAC u nekim institucijama nažalost gotovo nepoznanica, dok druga rodilišta imaju vrlo velik uspjeh s vaginalnim porođajima nakon carskog reza. Za više informacija o uspjehu VBAC porođaja u hrvatskim rodilištima, pogledajte statistiku za pojedina rodilišta na http://rodilista.roda.hr.

 

carski rez,vaginalni porod nakon carskog reza,VBAC
NOT PUBLISHED
Napisao/la:
Izvor: National Health Service (NHS), National Childbirth Trust, https://www.nct.org.uk/birth/giving-birth-caesarean-section-elective-and-emergency-caesareans Prevela: Lada Weygand Više: Lektorirala Ines Velicki Izvor: National Health Service (NHS), National Childbirth Trust, https://www.nct.org.uk/birth/giving-birth-caesarean-section-elective-and-emergency-caesareans Prevela: Lada Weygand Više: Lektorirala Ines Velicki