Prijedlozi za cjelovito reguliranje prava na priziv savjesti

Prijedlozi za cjelovito reguliranje prava na priziv savjesti u medicini/zdravstvenoj djelatnosti i ginekologiji i opstetriciji posebno

 

Poštovani kolega Blagaić,

Pravo na priziv savjesti liječnika iz čl.20. Zakona o liječništvu može se koristiti u svakom segmentu zdravstvene djelatnosti, pa ga stoga treba regulirati cjelovito. Kako se radi o pravu koje se izvodi iz temeljnog ljudskog prava na slobodu mišljenja, savjesti i religije, ono se može ograničiti samo zakonom. Stručna medicinska tijela slobodna su i pozvana da formuliraju medicinske i etičke smjernice i preporuke o prizivu savjesti u raznim situacijama medicinske prakse. U ovom trenutku potreba za takvim smjernicama i preporukama najvidljivija je u ginekologiji i opstetriciji, vezano uz odbijanje dijela ginekologa-opstetričara da obavljaju legalne inducirane pobačaje, propisuju kontracepciju, postavljaju maternične uloške, educiraju i informiraju o planiranju obitelji, te uz probleme oko prenatalne dijagnostike bolesti fetusa, metode medicinski potpomognute oplodnje, tretman silovanih žena i djevojaka i cijepljenja protiv HPV-a.

Inicijativa liječnika/-ca za reguliranje prava na priziv savjesti prepoznala je problem nedovoljno reguliranog tog prava kada je 2014. godine došlo do obustave vršenja pobačaja u 6 od 28 javnih zdravstvenih ustanova ovlaštenih za njegovo obavljanje (iako je nevladinim udrugama koje se bave pravima žena taj problem bio poznat mnogo godina ranije). Od tada se je svesrdno posvetila tom problemu, koji je u svijetu poznat već više od 10 godina, i aktivirala se za njegovo rješavanje prije nego li i u Hrvatskoj nastupe (još) teže štetne posljedice.

Inicijativa liječnika/-ca je zajedno s Centrom za edukaciju, savjetovanje i istraživanje CESI održala 21.01.2015. okrugli stol „Priziv savjesti u medicini" , iz kojeg su potekli naši prijedlozi za dodatno reguliranje prava na priziv savjesti na način da se uravnoteženo zaštititi pravo zdravstvenih radnika/-ca na odbijanje vršenja nekih medicinskih postupaka temeljem priziva savjesti i prava pacijenata/-ica kao posebnih ljudskih prava u području zdravstvene zaštite. Naši prijedlozi proizlaze iz konvencijskog prava, brojnih preporuka relevantnih tijela UN i EU i prakse Europskog suda za ljudska prava. Kao važan putokaz normiranju služe i preporuke i smjernice mnogih međunarodnih i nacionalnih stručnih medicinskih društava (npr. FIGO, ACOG).

Naše prijedloge dostavili smo početkom 2015. godine zakonodavnoj vlasti, stručnim i staleškim društvima zdravstvenih radnika, civilnim udrugama za prava pacijenata i ljudska prava, državnim tijelima zaduženim za zaštitu i unaprjeđivanje ljudskih prava i zdravstvenim ustanovama, ali do sada nema nikakvih rezultata.

Plitvički okrugli stol o prizivu savjesti ginekologa kod prekida trudnoće je prvi profesionalni skup u Hrvatskoj koji je na dnevni red stavio pitanje priziva savjesti u jednom posebno osjetljivom segmentu reproduktivne medicine- induciranom pobačaju, pa ga kao takvog pozdravljamo. Usprkos nekim nedostatcima (kratkoća trajanja, održavanje na samom završetku simpozija, mijenjanje termina održavanja, izostanak jednog od četiri izlagača, nema tri od četiri izlaganja u knjizi sažetaka), njime je problem otvoren na stručno-medicinskoj i široj profesionalnoj razini (pravnici, etičari), uz vrijedno sudjelovanje civilnog društva.

Kako su sudionici od strane organizatora pozvani da daju svoje prijedloge, Inicijativa liječnika/-ca dostavlja vam svoje prijedloge za dodatno reguliranje prava na priziv savjesti. Iako ste kao glavni organizator okruglog stola član jedne od ustanova u kojoj se baš svi ginekolozi/-ce pozivaju na savjest i u kojoj je pobačaj ženama zapriječen, nadamo se da ćete razmotriti prijedloge naše strane koja ovakvu praksu smatraju štetnom kako za pacijentice tako i za medicinsku profesiju, te da će naši prijedlozi barem djelomično biti korisni za cjelovito reguliranje prava na priziv savjesti u medicini, posebno u ginekologiji, kao i za konačno rješavanje aktualnog problema (ne-) dostupnosti zakonitog pobačaja u Hrvatskoj.

I. Prijedlozi za zakonsko reguliranje prava na priziv savjesti u medicini/zdravstvu

  • Donijeti specijalni Zakon o pravu na priziv savjesti u medicini/zdravstvu, koji će cjelovito i ujednačeno urediti pravo poziva na priziv savjesti u sveukupnoj zdravstvenoj djelatnosti ili dopuniti postojeći Zakon o liječništvu (čl.20.) i druge strukovne zakone koji sadrže pravo na priziv savjesti
  • Dopuniti Zakon o zdravstvenoj zaštiti i Zakon o kvaliteti zdravstvene zaštite i socijalne skrbi, (NN 24/11) i uz njega vezane pravilnike, kojima će se urediti učinkovitost, djelotvornost, jedinstveni sustav standardizirane kvalitete, sigurnost i dostupnost zdravstvene zaštite vezano uz odbijanje obavljanja vršenja nekih standardnih medicinskih postupaka zbog priziva savjesti.
  • Dopuniti Zakon o obveznom zdravstvenom osiguranju i Zakon o dobrovoljnom zakonskom osiguranju odredbama koje reguliraju prava osiguranika u slučajevima odbijanja pružanja standardne medicinske zdravstvene zaštite zbog priziva savjesti.
  • U skladu s gornjim izmijeniti i dopuniti sve podzakonske akte koji eksplicitno uređuju priziv savjesti u medicini/zdravstvu
  • Dopuniti zakonske i podzakonske akte koji reguliraju dodiplomsku i specijalističku i subspecijalističku edukaciju kadrova u zdravstvu.
  • Izmijeniti i dopuniti zakonske i/ili podzakonske akte koji reguliraju licenciranje i re-licenciranje kadrova u zdravstvu.
  • Dopuniti uvjete za upis u zdravstvena učilišta, nastavne kurikulume i završne ispite.

II. Zakon o prizivu savjesti u medicini/zdravstvu - prijedlog bitnih sadržaja

  • Definirati pravo poziva na priziv savjesti u medicini/zdravstvu općenito, zatim negativni (odbijanje činjenja) i pozitivni (činjenje) priziva savjesti
  • Naložiti ministru nadležnom za poslove zdravlja da posebnim pravilnikom propiše postupak podnošenja i odobravanja zahtjeva za priznavanje prava na odbijanje vršenja određenih standardnih medicinskih postupaka temeljem priziva savjesti/slično Pravilniku o načinu rada Povjerenstva za civilnu službu (NN 84/03) prema glavi III Postupak odobravanja zahtjeva za civilnu službu u Zakonu o civilnoj službi (NN 25/03)
  • Utemeljiti Registar prizivača savjesti u ustanovama i pri Ministarstvu zdravlja, po strukama i specijalnostima, slično Registru nedarovatelja organa ili Registru obveznika civilne službe, i osigurati zaštitu podataka i odrediti iznimke
  • Priziv savjesti odobriti samo pojedincima; isključiti pravo institucionalnog priziva za ustanove koje obavljaju javnu zdravstvenu djelatnost (uključujući ljekarničku djelatnost, transfuzijsku medicinu...)
  • Isključiti mogućnost selektivnog priziva savjesti za religijski motiviran priziv savjesti (npr. odbijanje vršenja zakonitog pobačaja, a obavljanje izvantjelesne oplodnje, ili odbijanje vršenja zakonitog pobačaja a obavljanje prenatalne dijagnostike bolesti fetusa...)
  • U zakonu treba stajati da se u zdravstvenim ustanovama planom zapošljavanja treba osigurati dovoljan broj liječnika/ica koji se ne bi pozivali na priziv savjesti kako se ne bi smanjivala kvaliteta zdravstvenih usluga. Posebni pravilnici ustanova bi trebali propisati na koji način će liječnici/ce koji se pozivaju na priziv savjesti nadoknaditi radne sate.
  • Propisati obveze prizivača koji odbija vršiti neki medicinski postupak prema pacijentu kao što nalaže institut informiranog pristanka:
      • da ne nameće pacijentu svoj vrijednosni sustav niti sudi o pacijentovim uvjerenjima i odlukama
      • da točno informira pacijenta o medicinskom postupku koji on odbija obaviti zbog priziva savjesti: informacije pro i kontra trebaju biti osnovane na znanstvenim spoznajama i postojećim medicinskim standardima, a ne na interpretacijama ili predrasudama prizivača
      • da informira pacijenta i o svim drugim mogućim medicinskim postupcima relevantnim za pacijentov problem, i onda kada ih on sam zbog priziva savjesti ne obavlja
      • da pacijenta uputi drugom stručnjaku istih kvalifikacija koji će izvršiti medicinski postupak koji prizivač odbija izvršiti zbog priziva savjesti, bez većih neugodnosti za pacijenta (gubitak vremena, daleka putovanja, troškovi)
      • ne-diskriminiranje pacijenta po bilo kojoj osnovi, npr. spolu, dobi, bračnom statusu, spolnoj orijentaciji i rodnoj pripadnosti

III. Prijedlozi za uređivanje postupka odobravanja zahtjeva za priznavanje prava na odbijanje vršenja određenih legalnih medicinskih postupaka temeljem priziv savjesti – Pravilnik (slično glavi III Postupak odobravanja zahtjeva za civilnu službu u Zakonu o civilnoj službi)

  • Tko može/ne može tražiti priznavanje prava na priziv: samo direktni izvršitelji ili i asistenti, nemedicinsko osoblje, šefovi službi?
  • Kada: prije početka školovanja, na studiju, na specijalizaciji, pri zasnivanju radnog odnosa, bilo kada
  • Gdje, u kojim ustanovama: javnim, privatnim, javno-privatnim, konfesionalnim (ako ih bude)
  • Iz kojih razloga: vjerski, moralno-svjetonazorski,...
  • Za koje medicinske postupke se ne može odobriti priziv savjesti (npr. medicinske intervencije kod hitnih stanja koja ugrožavaju život i zdravlje)
  • Na koji način se podnosi zahtjev: pismeno (slobodna forma?, formular?), usmeno, telefonom, internetom?
  • Zaštita podataka.
  • Obveze prizivača prema pacijentu (vidjeti Ad II)
  • Utvrđivanje autentičnosti priziva savjesti (npr. nezavisno Povjerenstvo I stupnja, nezavisno Povjerenstvo II stupnja, upravni spor, slično kao npr. u Pravilniku o načinu rada Povjerenstva za civilnu službu (NN 84/03) prema glavi III Postupak odobravanja zahtjeva za civilnu službu u Zakonu o civilnoj službi (NN 25/03)
  • Donošenje rješenja (prvi stupanj), žalba (drugi stupanj), upravni spor...
  • Odrediti proceduru povlačenja priziva savjesti

IV. Prijedlog aktivnosti za zdravstvene ustanove ovlaštene za vršenje legalnog pobačaja

  1. Ispuniti svoje zakonske obaveze temeljem Zakona o zdravstvenoj zaštiti, Zakona o kvaliteti zdravstvene zaštite i socijalne skrbi, Zakona o zaštiti prava pacijenata i Zakona o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece
  2.  Organizirati brz i prihvatljiv transfer pacijentica drugom stručnjaku koji će obaviti legalni pobačaj i postpobačajnu skrb, uključivo i informiranje o kontracepciji
  3. Provesti unutarnju kontrolu kvalitete, standardiziranosti i dostupnosti medicinskog postupka legalnog pobačaja i eventualne pritužbe ravnatelju (Povjerenstva za kvalitetu zdravstvenih ustanova)
  4. Na svojim web stranicama i pisanim materijalima informirati pacijentice o izvođenju legalnog pobačaja: dostupnosti, metodama, zakonskim i medicinskim odredbama, pravima pacijentica u pogledu legalnog pobačaja i zaštite njihovih prava (pritužba ravnatelju, komori, ministarstvu + besplatni telefon, do suda) te kontracepciji nakon pobačaja
  5. Na svojim web stranicama i pisanim materijalima informirati pacijente o lokacijama centara i savjetovališta za seksualno i reproduktivno zdravlje i prava
  6. Poboljšati sustav prijavljivanja pobačaja za zdravstvenu statistiku i analizu podataka. Analizirati zabrinjavajući porast spontanih pobačaja.
  7. Temeljem kućnog reda ustanove i Zakona o javnom okupljanju uvesti "buffer" zone oko ustanova, analogno onima oko Sabora, Vlade i Ustavnog suda, kako bi se spriječilo teroriziranje žena i liječnika-ca koji vrše pobačaje i osigurala sigurnost pacijenata/-ica, osoblja i posjetitelja

V. Prijedlog aktivnosti stručnih društava i zdravstvenih učilišta

  1. Analizirati problem (ne-)dostupnosti legalnog pobačaja u Hrvatskoj s medicinskog, etičkog i pravnog stajališta i donijeti preporuke ili smjernice za postupanje
  2. Educirati i informirati o svim oblicima kontracepciji kao primarnoj metodi sprječavanja neželjene trudnoće i induciranog pobačaja, posebno mladi
  3. Reaktivirati stručnu djelatnost reproduktivne medicine u sferi planiranja roditeljstva i cjelokupnog spolnog i reproduktivnog zdravlja i prava, koja je gotovo potpuno zamrla. Posebno usmjeravanje na adolescente/-ice.
  4. Istražiti uzroke visoke učestalosti spontanih pobačaja
  5. Aktivirati se na destigmatizaciji pobačaja
  6. Provoditi kontinuiranu edukaciju zdravstvenih radnika i studenata o pravu na priziv savjesti i temeljnim ljudskim pravima u medicini (prava pacijenata/-ica)
  7. Štititi čast i ugled zdravstvenih radnika i medicinske profesije od kleveta i sramoćenja (npr. javno nazivanje pobačaja ubojstvom ili onih koji vrše pobačaj ubojicama i sl.) , u skladu s Kodeksom medicinske etike i deontologije
  8. Štititi i promicati prava pacijenata/-ca u skladu s Kodeksom medicinske etike i deontologije i zakonima
  9. Suradnja s ministarstvom nadležnim za zdravstvo glede unaprijeđenja spolnog i reproduktivnog zdravlja i prava u Hrvatskoj ( posebno su aktualne recentne preporuke UN Odbora za praćenje provedbe Konvencije o uklanjanju svih oblika diskriminacije žena (CEDAW Odbor) Hrvatskoj iz srpnja 2015. godine koje se odnose na priziv savjesti ginekologa, pobačaj, kontracepciju i edukaciju i informiranje)

 

S poštovanjem.
Dr.sc.Gorjana Gjurić, dr. med.
za Inicijativu liječnika/-ca za reguliranje
prava na priziv savjesti u medicini

U Zagrebu, 14.4.2016.

 

NOT PUBLISHED
Napisao/la:
Photo: Once-Upon-A-Cherry Photo: Once-Upon-A-Cherry