Biografije predavačica na 9. Rodinoj mliječnoj konferenciji

Megan Gayford, koordinatorica projekata pri Svjetskom programu za hranu, sredinom 2015. godine pridružila se organizaciji Save the Children UK kao specijalistica za prehranu. Surađivala je u sklopu UN-ove Agencije za izbjeglice u južnom Sudanu i regijama Azije i Pacifika kao specijalist za prehranu u kriznim situacijama pod organizacijom UNICEF-a. Pri Uredu za koordinaciju humanitarnih poslova UN-a ima iskustva u planiranju nepredvidljivih i katastrofalnih situacija na regionalnoj i nacionalnoj razini.

Minh Tram Le trenutačno radi kao IYCF-E prehrambeno-tehnička savjetnica u regionalnom timu organizacije Save the Children, lociranom u Grčkoj, s fokusom na države Balkana. U posljednih šest mjeseci zaposlena je u Grčkoj i Makedoniji u službi potpore državama koje se nalaze u kriznim situacijama uspostavljanjem centara za majke i djecu (Mother and Baby areas). Prije toga, surađivala je s brojnim neprofitnim organizacijama u Indiji, Afganistanu, Pakistanu i zapadnoj Africi pri programima za prehranu i zdravlje.

Brooke Bauer osnivačica i izvršna direktorica Nurture Project International, američke neprofitne organizacije usmjerene ka prehrani djece u kriznim situacijama. Aktivna je članica grupe Infant Feeding Support for Refugee Children koja pruža on-line informacije, resurse i podršku volonterima i oganizacijama vezanim uz prehranu djece izbjeglica u Europi. Certificirana je voditeljica u La Leche League i međunarodna koordinatorica pri International Coordinator for the International Cesarean Awareness Network.

Snežana Malešev, pedijatrijska je sestra Doma zdravlja Savski venac u Beogradu. Uz to, edukatorica je, mentorica i savjetnica na telefonskom savjetovalištu „Halo beba" koje od 2002. godine pruža 24-satnu podršku obiteljima novorođenčadi i male djece vezanu uz dojenje, njegu, razvoj, zdravlje i druga važna pitanja vezana uz dobrobit djece. U okviru programa UNICEF-a i Ministarstva zdravlja, trenerica je i mentorica sestrama koje rade u Kutcima za majke i bebe na izbjegličkoj ruti kroz Srbiju.

Dr. Jelena Zajeganović Jakovljević, liječnica je javno-zdravstvenog usmjerena koja od 2001. godine radi u UNICEF-u kao rukovoditeljica programa za unapređenje zdravstvene zaštite žena, djece i mladih. Od tada, posebna je usmjerenost ka unapređenju razvoja djece u ranom djetinjstvu te na osjetljivu skupinu kao što su siromašna romska djeca i ona s teškoćama i smetnjama u razvoju. Zajedno sa Ministarstvom zdravlja radi na jačanju kapaciteta usluga primarne zdravstvene zaštite kako bi u suradnji sa drugim sektorima podržali roditelje u području rane stimulacije, ishrane i zaštite djece kao i rane detekcije razvojnih teškoća i ranih intervencija.

Doc. dr. sc. Irena Zakarija-Grković predavačica je višestrukih kolegija na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Splitu od 2004. godine nakon preseljenja iz Australije gdje se bavila općom praksom i savjetovanjem vezanim uz dojenje. Predsjednica je Hrvatske udruga IBCLC savjetnica za dojenje. Od samog osnutka volonterska članica Nacionalnog povjerenstva za zaštitu i promicanje dojenja pri Ministarstvu zdravlja i aktivno sudjeluje u svim UNICEF-ovim aktivnostima na području promicanja dojenja.

Ludovica Tosolini je primalja s magisterijem iz tropske medicine i općeg zdravlja. Predsjednica je talijanske neprofitne organizacije „MAM Beyond Borders", koja djeluje u Africi i na području srednjeg istoka s glavnim ciljem unapređenja usluga za majku i djece u zemljama gdje su potrebne hitne intervencije. Radila je u mnogim afričkim zemljama, u Siriji i duž balkanske rute.

Martina Tomić Latinac, socijalna pedagoginja i majka dvoje djece, za UNICEF radi već 11 godina, a posljednjih 7 godina kao voditeljica programa za zaštitu djece u području prevencije nasilja, pravosuđa, kriznih situacija. U Hrvatskoj je koordinirala UNICEF-ov odgovor tijekom izbjegličke i migrantske krize te uspostavila centar za majke i bebe i program podrške dojenju u tranzitno-prihvatnim centrima. Upravo se vratila iz Grčke gdje je pomogla uspostavu sličnih usluga i mobilnih timova za podršku najranjivijim skupinama djece - dojenčadi i najmlađoj djeci te djeci bez pratnje i djeci razdvojenoj od svojih obitelji.

Ivana Zanze, izvršna direktorica udruge Roda, već je 13 godina Rodina savjetnica za dojenje i suvoditeljica Rodina programa Dojenje. Volonterski je sudjelovala u kreiranju svih projekata i aktivnosti usmjerenih podršci dojenju u udruzi Roda. Predstavnica je udruge u Povjerenstvu za dojenje zaštitu i promicanje dojenja Ministarstva zdravlja RH, članica Koordinacijskog odbora Grada Zagreba za "Grad Zagreb, prijatelj dojenja" te ocjenjivačica u UNICEF-ovom programu Rodilište prijatelj djeteta. Tijekom izbjegličke krize volonterski se aktivirala u kampovima Opatovac i Slavonski Brod te s drugim volonterkama iz Rode i Unicefa, osmislila i pokrenula podršku dojenju u krizi kroz Centar za majku i dijete u kampu.

NOT PUBLISHED
Napisao/la: