Plan poroda – komunikacijski alat za pozitivno iskustvo porođaja

Kad putujete u neki novi grad ili državu, malo istražite o tome što će vas tamo dočekati i odredite što vam je važno posjetiti ili iskusiti. Istražite mogućnosti, vidite što vas zanima, što vam se čini da bi vam moglo biti dobro. Podijelite informacije s osobom koja ide s vama na put. Kad stignete na odredište, znate koje su vam mogućnosti pa u skladu s time i okolnostima u tom trenutku, odaberete ono što vam je najbolje i najbliže planiranome.

Slično je s porodom - planiranjem stvarate sliku kakvo iskustvo želite, a onda to prema potrebi prilagođavate okolnostima u trenutku samog poroda.

 

Što je plan poroda?

Plan poroda je pisani dokument koji daje informacije o tome koje su vaše vrijednosti i želje za porođaj i o tome kakvu podršku i pomoć želite od onih koji skrbe o vama. Može biti napisan u natuknicama ili možda ikonicama ili crtežima, važno je da je lako razumljiv i jednostavan.

Zašto sastaviti plan poroda?

U idealnom svijetu, plan poroda rodiljama uopće ne bi trebao, jer bi kroz trudnoću imale priliku dobro upoznati zdravstvene djelatnice koje će biti uz njih na porodu. No s obzirom na to da najčešće ne poznajete ljude koje će skrbiti o vama u rodilištu, niti oni poznaju vas, plan poroda je koristan alat uz pomoć kojeg vas oni mogu bolje upoznati i tako vam pružiti skrb koja je bliska vašim potrebama.

Porod je nepredvidljiv, no određeni ciljevi i želje koje imate za porod mogu itekako utjecati na vaše zadovoljstvo cijelim procesom, kao i na vaše raspoloženje i stanje nakon poroda. Zato je važno pripremiti se unaprijed.

Kako zdravstveni djelatnici reagiraju na plan poroda

Iskustva su različita; neki zdravstveni djelatnici smatraju ga važnim komunikacijskim alatom, dok drugi smatraju da je to „miješanje u njihov posao.“ Istovremeno u zemljama poput Britanije, Nacionalni zdravstveni sustav (National Health Service) na svojim službenim stranicama nudi trudnicama šablonu za pripremu plana poroda i potiče žene da ga napišu.

Ono što je sigurno jest da ste vi ti koji ćete rađati, da se u tom procesu radi o vašem tijelu i vašem djetetu i da bi sve odluke trebale biti – vaše. Zdravstveni djelatnici su prisutni za razgovore i savjete, ali konačan informirani odabir je samo vaš. Što veći broj žena koristi plan poroda, to će oni biti bolje prihvaćen. Ako smatrate da osoba koja skrbi o vama neće uopće poštovati vaš plan poroda, vaše je pravo pitati da nju ili njega zamijeni osoba koja je spremna razgovarati o mogućnostima koje ste iskazali u planu ili ih poštivati u potpunosti.

 

Plan poroda nije garancija da će sve ići baš onako kako ste zamislili, ali je prilika da povećate šanse da barem dio stvari koje su vam važne, ostvarite. Isprobajte Rodin alat za izradu plana poroda ovdje.

 

Kako sastaviti plan poroda?

Priprema plana poroda je prilika za edukaciju i kroz taj proces upoznat ćete prakse i rutine u rodilištu u kojem planirate rađati i koje opcije vam se nude. Sagledat ćete proces poroda drugim očima i odlučiti koji su vaši prioriteti (i zašto je to tako). Činjenica da ste pripremili plan poroda znači da ste uzeli vremena, naučili nešto o procesu rađanja i o tome što to znači za vas osobno – vi i vaše dijete ste ti koji ćete živjeti s ishodima tog poroda.

Dok pripremate plan poroda, imajte na umu da su zdravstveni djelatnici često opterećeni i da im treba nešto što je jednostavno, jasno i kratko. Plan nadasve mora biti praktičan, ali i pozitivan. Isto tako, prezentirajte plan poroda kao komunikacijski alat i pitajte (ili neka vaša pratnja pita) primalju koja skrbi o vama ako joj je sve u planu jasno i ima li dodatnih pitanja. Ponovite u razgovoru stvari iz plana koje su vam najbitnije. Primalje i liječnici su vaši saveznici, podsjetite ih koliko vam je njihova suradnja i otvorenost važna.

 

Pripremanje plana poroda ne znači da želite kontrolirati nešto što je nepredvidivo, već da se želite pripremiti za iskustvo porođaja. Isprobajte Rodin alat za izradu plana poroda ovdje.

 

Kako koristiti plan poroda u rodilištu?

Ponesite konačnu inačicu svog plana poroda na trudnički pregled u rodilište i zamolite osoblje da jednu kopiju priloži vašem kartonu. Dvije kopije plana stavite u torbu za rodilište i napomenite osobi koja ide s vama na porod gdje se nalaze. Na prijemu, jednu kopiju predajte primalji koja preuzme vašu skrb, a drugu ostavite za sebe da ga možete pokazati zdravstvenim djelatnicima po potrebi.

 

I dalje nisam sigurna je li plan poroda za mene

Ne morate nužno kopiju plana imati na papiru, sama činjenica da prolazite kroz mogućnosti prije poroda puno znači. Posebno je važno razgovarati o mogućnostima i željama s osobom koja će uz vas biti u pratnji jer ćete na taj način osigurati da ćete od nje imati podršku u stvarima koje su vam važne.

Nikad nije na odmet educirati se, postaviti pitanja i odrediti prioritete, iskazali to na papiru ili samo u razgovoru. Proći kroz šablonu plana poroda i razgovarati o različitim mogućnostima skrbi za rodilju, ali i za dijete u satima nakon poroda može vam pomoći da se osjećate sigurnije u ovom vrlo izazovnom periodu.

 

Za kraj

To da su i majka i dijete živi i zdravi nakon poroda je najvažnije od svega, ali ljestvicu očekivanja moramo dignuti više od toga. Iskustvo porođaja je prevažno za prve tjedne roditeljstva i imamo pravo pripremiti se i očekivati pozitivno iskustvo. Pozitivno iskustvo osnažuje ženu.
Plan poroda je vrlo koristan alat koji nam pomaže da odredimo i iskažemo svoje prioritete kojeg svakako vrijedi pripremiti. Sama priprema plana poroda je proces koji poštuje znanje i iskustvo ljudi koji će skrbiti o vama i vašem djetetu, dok istovremeno poštujete sebe i svoje vrijednosti.

 

Ovdje isprobajte Rodin alat za izradu plana poroda.

 

Plan poroda
Plan poroda

VIDI PREUZMI

107.2 kB 925

treće tromjesečje,priprema za porođaj
NOT PUBLISHED
Napisao/la: