Zastoj mlijeka i upala dojke - mastitis

Dojite svoju bebu bez problema, mlijeka ima u velikim količinama i zadovoljni ste. Ali kakve su ovo odjednom tvrde kvržice na dojci? Bolne na dodir, koža je topla i crvena oko njih... Trebate li ih ili baš ne smijete masirati i pritiskati? Smije li beba dojiti na toj dojci?

Problem vam uzrokuje mlijeko, zarobljeno u dojci. Negdje u sustavu mliječnih žlijezda i kanalića, začepio se neki od kanalića i ne propušta mlijeko dalje. Ali, zaustavljeno mlijeko mora što prije izaći van, jer stojeći u dojci može izazvati veće probleme od tvrdih kvržica: upalu dojke, tj. mastitis. Mnoge žene su se susrele s ovim problemom, neke ubrzo nakon poroda, neke čak već kao iskusne dojilje, a one sklone mastitisu i više puta. Kad se upala razmaše, zna biti i prilično nezgodna: jaka lokalizirana bol u dojci, opće loše stanje, temperatura čak i 40oC.  
A tko vam može u tome najjednostavnije i najefikasnije pomoći u rješavanju problema? Upravo vaša beba.

Možda ste već čuli da bebu ne smijete dojiti kad imate temperaturu, da je ne smijete dojiti kad imate zastoj mlijeka jer mlijeko "ne valja", a kamoli kad u mlijeku nađete tragove krvi, ili ako uzimate bilo kakav antibiotik protiv upale. NIŠTA od navednog nije točno. Niti eventualni tragovi krvi, niti majčina temperatura, neće naškoditi sastavu mlijeka. Vaša beba SMIJE sisati. Daleko je lošije da beba ne dobiva vaše vrijedno mlijeko i antitijela koja mu predajete, a bakterije koje eventualno imate već su joj ionako prenesene prije nego se problem s mastitisom otvoreno pokazao. Osobito je loše za vas da beba ne prazni vašu dojku u kojoj je zastoj mlijeka, jer si time pogoršavate situaciju. A kad se radi o antibiotiku, uvijek možete zatražiti liječnika da vam prepiše onaj koji se smije uzimati za vrijeme dojenja.

Beba je vaš najbolji saveznik u rješavanju problema sa zastojem mlijeka i mastitisom. Vi se sami, uz pravilne postupke, možete izliječiti u većini slučajeva. No u nekim slučajevima, potrebno je otići k liječniku.

U ovom tekstu pokušat ćemo vam objasniti na koji način i do koje mjere si možete sami pomoći. Nužno je prepoznati fazu zastoja ili upale i liječiti adekvatno tome.

Normalna početna fiziološka natečenost

Početna natečenost dojke, kod koje majka ima problema s izlaskom mlijeka, ne znači da je došlo do začepljenja kanalića. Od pojačanog dotoka limfe i krvi u dojku cjelokupno je tkivo natečeno i zajedno s novostvorenim mlijekom ukupni volumen prelazi dosadašnje kapacitete dojki, te one izgledaju tvrdo, natečeno i osjetljivo. Početna nabreklost prolazi spontano nakon nekog vremena, kad se uspostavi normalna proizvodnja mlijeka i količina prilagodi potrebama djeteta.

Četiri stadija zastoja mlijeka i upale dojke - mastitisa

Od lakšeg prema težem, ovo su stadiji od zastoja mlijeka do upale dojki, koji mogu prelaziti u teži oblik ako se ne liječe:

  1. zastoj mlijeka – začepljenje kanalića
  2. nebakterijska upala dojke - mastitis
  3. bakterijska upala dojke - mastitis
  4. nakupina gnoja - čir

Kako prepoznati stadij problema?

Zastoj mlijeka uzrokovan začepljenjem mliječnog kanalića i nedovoljnim pražnjenjem mlijeka, može se osjetiti kao bolna, osjetljiva, tvrda gruda u dojci. Izvana je, od mjesta začepljenja prema korijenu dojke, koža topla i crvena. Ako je začepljenje blizu površine kože, pod prstima se mogu osjetiti čvorići. Zastoj mlijeka NE prati povišena temperatura. Bol koju žena osjeća prestaje nakon što mlijeko nađe put kroz začepljenje i isprazne se prepune alveole. Zastoj mijeka obično se pojavljuje u jednoj dojci.
Više o zastoju mlijeka.

Kada se u zastoju mlijeka prepune alveole razvuku preko svojih granica, mogu se rasprsnuti i malo mlijeka dospije u krvotok. Tijelo tada aktivira svoj imunološki sustav, puls i temperatura rastu, i žena ima simptome jako slične gripi: bol u cijelom tijelu, trese se, ima temperaturu višu od 39 stupnjeva, osjeća se umorno, a ponekad ima i mučninu ili glavobolju. Dojka je upaljena, natekla, boli i crveni se, u nekim slučajevima cijela, a u nekima samo na jednom dijelu.
Ako majka ima simptome gripe, a izostaje bol, tvrdoća, oteklina i crvenilo dojke, ne mora značiti da ima mastitis. Isto tako, ako majka ima bolove u dojci, a izostaje tvrdoća, oteklina i crvenilo, to vjerojatno znači da majka ima gljivičnu infekciju, te se moraju provjeriti ostali simptomi prisustva gljivica.
Više o nebakterijskoj upali dojke.

Za bakterijsku upalu dojke potrebna je prisutnost bakterija koje su našle svoj put u dojku, npr. kroz napuknute bradavice, ili u trenutku kad je imunološki sustav majke dovoljno oslabljen da ne može spriječiti razmnožavanje bakterija.

Simptomi su kao i kod nebakterijskog mastitisa, ali dolaze naglije, ili traju dulje i nikako ne prolaze. Neki slučajevi se razvijaju tako da traju 5 dana, polako od početka zastoja mlijeka, preko nebakterijske upale, do bakterijske, ali u nekim se slučajevima bakterijska infekcija razvije u jednom danu.
Čim majka ima simptome u obje dojke, to je gotovo siguran znak bakterijskog mastitisa i potrebe za antibioticima.
Kad majka ima simptome mastitisa s visokom temperaturom 24 sata, pritom se liječi (ne antibioticima), a u sljedećih 12-24 sata stanje se pogorša ili ne dođe do nikakvih poboljšanja (ostane temperatura i simptomi gripe), vjerojatno je riječ o bakterijskoj upali.

Dakle, nakon prvih 24 sata, u sljedećih 12 sati mora doći bar do nekakvog poboljšanja, da bi se upala smatrala nebakterijskom.

Još neki pokazatelji da je upala bakterijska i da je potreban antibiotik su:

  • pojava gnoja i krvi u mlijeku,
  • crvene pruge od mjesta zastoja prema korijenu dojke,
  • napukla bradavica, obično i sama upaljena, kroz koju je omogućen ulaz bakterijama.

Više o bakterijskoj upali dojke.

Ako se bakterijski mastitis pravilno ne liječi, u dojci se može stvoriti čir. Nije velika vjerojatnost za tu pojavu: ona nastaje kod vrlo otpornih bakterija, npr. streptokoka, i upornih upala, ili kod zanemarivanja bakterijskog mastitisa nekoliko dana.
Područje čira je mekano, za razliku od tvrdoće kod mastitisa, a izvana je i dalje crveno. Ponekad je potreban i ultrazvuk da bi se utvrdilo postojanje čira.
Više o gnojnoj nakupini - čiru.

Ponavljajući mastitis

Ako se mastitis često ponavlja, trebalo bi razmotriti sljedeće:

  • općenito su zastoju mlijeka podložnije majke koje imaju, pogotovo ispočetka, problema s prevelikim zalihama mlijeka, ili majke s bebama koje slabo sisaju ili imaju periode kad odbijaju dojiti, ili majke koje koriste dohranu adaptiranim mlijekom, dude, šeširiće i općenito sve što uzrokuje neredovite podoje
  • kao prevencija može pomoći hranjenje bebe u raznim položajima – da joj u različitim podojima brada bude okrenuta na različite strane dojke, tako da se dobro prazne svi dijelovi dojke
  • neke majke imaju osjetljivo područje, koje je češće napadnuto, jer je možda prohodnost za mlijeko kroz njega smanjena, npr. zbog operacije dojke
  • stres i umor vrlo su često uzroci ponavljanog mastitisa, kao i sve što oslabljuje imunološki sustav - anemija, pušenje,...
  • način spavanja u kojem majka pritišće dojku može biti uzročnik ponavljanog mastitisa.
crvenilo dojke
NOT PUBLISHED
Napisao/la: