Izglasana Direktiva o ravnoteži poslovnog i privatnog života roditelja i staratelja

Europski parlament i Europsko vijeće donijeli su Direktivu o ravnoteži poslovnog i privatnog života roditelja i skrbnika. Njome će se uvesti nova pravila o očinskom dopustu i neprenosivom roditeljskom dopustu, a sve kako bi se potaknulo veće zapošljavanje žena i osnažila uloga oca ili drugog roditelja u obitelji.

To znači da će države - članice Europske unije prema Direktivi morati osigurati fleksibilnije radno vrijeme i načine rada te plaćene dopuste za očeve i druge skrbnike, a kako bi oni bolje uskladili poslovni i obiteljski život te omogućili ženama više prilika za plaćeni rad.
Direktiva nalaže i da se na razini država članica propiše očinski dopust - pravo na dopust koji će moći koristiti kao plaćeni dopust oko datuma rođenja ili mrtvorođenja, odnosno posvojenja djeteta, i to u trajanju od najmanje deset radnih dana.
Također predviđeno je i uvođenje novog prava radnika - skrbnički dopust prema kojem će zaposleni imati pravo na pet radnih dana godišnje plaćenog dopusta za skrb o bližim srodnicima kojima je potrebna pomoć zbog zdravstvenih razloga.

Direktiva predviđa niz mjera i mogućnosti fleksibilizacije rada, a uvodi se i mogućnost korištenja mjera, uključujući i plaćenog roditeljskog dopusta (4 mjeseca "rezervirana" za oca, od kojih barem jedan mora biti neprenosiv na majku) do djetetove navršene 12. godine.


Kontekst

Budući da se zaposleni roditelji i skrbnici suočavaju s brojnim izazovima kako bi uskladili poslovne i obiteljske obveze, Europska komisija je još u travnju 2017. godine predložila inicijativu kako bi se te obveze uravnotežile. Ovom direktivom o ravnoteži poslovnog i privatnog života utvrđuje se niz novih ili viših standarda za roditeljski, očinski i skrbnički dopust kao i pravo na traženje fleksibilnih radnih uvjeta.

Europska komisija pritom je uzela u obzir potrebe malih i srednjih poduzeća kako bi se osiguralo da ona ne budu nerazmjerno pogođena. Važno je naglasiti da se nova direktiva nadopunjuje mjerama politike i financiranja kako bi se državama članicama pružila potpora u provedbi postojećeg zakonodavstva o zaštiti od otpuštanja, razvoju usluga formalne skrbi i uklanjanju ekonomskih prepreka koje sprečavaju rad primatelja drugog dohotka u kućanstvu.


Ravnomjerna raspodjela kućanskih poslova među roditeljima

Istraživanja pokazuju kao Europljanke, na žalost očekivano (zbog još uvijek prilično patrijarhalnih društava), na kućanske poslove troše dvostruko više vremena nego njihovi partneri čak i ako su njihovi partneri nezaposleni, dok Eurostat navodi kako je upravo takva preraspodjela kućanskih poslova, glavni razlog neuključenosti žena na tržište rada.
Takva nerazmjerna raspodjela obveza među ženama i muškarcima navela je Europsku uniju na poboljšanje zakonskih okvira kako bi se ta nejednakost ispravila i kako bi se poboljšao status žena, odnosno, kako bi se muškarci više uključili u izvršavanje kućanskih poslova. Vodstvo Europske unije nada se da će pravo na očinski dopust potaknuti muškarce na ujednačeniju podjelu obveza skrbi o obitelji u odnosu na žene, te omogućiti rano stvaranje emocionalne veze između očeva i djece.


Trajanje očinskog dopusta u Europi

Finski očevi imaju očinski dopust koji traje devet tjedana, a za to vrijeme primaju 70 posto plaće. U Portugalu dopust traje pet tjedana, a očevi tada dobivaju čitavu plaću; jednako tako Španjolci dobivaju punu plaću za vrijeme očinskog dopusta, koji pak traje jedan tjedan manje, odnosno četiri tjedna.U Francuskoj, Danskoj i Estoniji očinski dopust traje dva tjedna, uz punu plaću, dok u Belgiji i Bugarskoj on traje jednako toliko, ali uz 90 posto plaće. U Sloveniji očinski dopust traje 30 dana.
U Hrvatskoj očevi trenutno nemaju zakonom osiguran očinski dopust (vrijeme koje mogu koristiti odmah nakon rođenja djeteta i paralelno s partnericom). Ova Direktiva nalaže državama članicama Europske unije da predvide i osiguraju pravo oca na najmanje deset radnih dana plaćenog očinskog dopusta koji se može koristiti u razdoblju oko datuma rođenja.

 

Svi pozdravljaju novu Direktivu

Prvi potpredsjednik Frans Timmermans i povjerenice Marianne Thyssen i Vĕra Jourová pozdravili su sporazum sljedećim riječima:

Ovom se direktivom ulaže u postizanje veće rodne ravnopravnosti i bolje podjele odgovornosti. Ženama je bilo teže jer nisu bile ravnopravne što je dovelo do razlika u plaćama i mirovinama. Sada će ih se podupirati da se uključe na tržište rada i ostvare svoj puni potencijal, dok će očevi imati veću ulogu u odgoju djece", rekao je izvjestitelj Odbora za zapošljavanje i socijalna pitanja David Casa (EPP).

Hrvatski europarlamentarac Davor Škrlec komentirao je Direktivu riječima:
Očekuje se da bi glasanje o direktivi u Europskom parlamentu bilo u ožujku, a nakon toga ide na Vijeće. Ako sve bude išlo optimalnim redoslijedom, države članice imat će rok siječanj ili lipanj 2021. godine za transponiranje ovih odredbi u nacionalno zakonodavstvo. Hrvatska obično u zakonima ima predviđene uredbe koje definiraju nacionalne specifičnosti, što u našem slučaju znači 2022. godina za punu implementaciju."

Države članice utvrdit će i odgovarajući iznos naknade za minimalno razdoblje neprenosivog roditeljskog dopusta, uzimajući u obzir činjenicu da korištenje roditeljskog dopusta često dovodi do gubitka prihoda obitelji i da član obitelji koji je više plaćen, a koji je najčešće muškarac, ne bude demotiviran iskoristiti to pravo zbog prevelike razlike između neto plaće i naknade za korištenje roditeljskog dopusta.

Države članice koje već jamče plaću ili naknadu u iznosu od najmanje 65 % neto plaće u trajanju od najmanje 6 mjeseci roditeljskog dopusta za svakog roditelja, mogu zadržati svoj sustav, ostale će imati vrijeme u kojem će svoje sustave trebati prilagoditi Direktivi.
Direktiva će stupiti na snagu dvadeset dana nakon objave u službenom listu EU-a, a države članice će svoje zakone morati uskladiti s novim pravilima u roku od tri godine.

Kakvo je Stanje prava očeva na korištenje roditeljskog dopusta u Hrvatskoj, možete pročitati ovdje.

 

NOT PUBLISHED
Napisao/la:
Photo: Maja Mihaliček Ožvatić Tekst je nastao u okviru projekta Budi tata kojeg Roda provodi u partnerstvu s udrugom Art studio Pula. Projekt financijski podupire Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, no sadržaj teksta ne izražava stavove i mišljenje spomenutog Ministarstva. Photo: Maja Mihaliček Ožvatić Tekst je nastao u okviru projekta Budi tata kojeg Roda provodi u partnerstvu s udrugom Art studio Pula. Projekt financijski podupire Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, no sadržaj teksta ne izražava stavove i mišljenje spomenutog Ministarstva.