Digitalnih 5 na dan

Internet nije dizajniran s namjerom da djeca postanu intenzivni konzumenti sadržaja od najranije dobi. Ipak, današnjoj je djeci online vrijeme jednako važno i stvarno kao i ono offline. Digitalni je svijet sjajan i bezgraničan, ima malo pravila i brzo se mijenja i širi. Zbog toga su britanski stručnjaci pokrenuli kampanju "Digitalnih 5 na dan", kako bi osnažili roditelje i djecu na korištenje digitalnih sadržaja na način koji ih neće preuzeti i dominirati njihovom svakodnevicom.

"Digitalnih 5 na dan" promovira zdrav odnos prema tehnologiji i digitalnim sadržajima. Umjesto da budu jako ograničavajući, ovih pet koraka stavljenih u kontekst digitalnih uređaja i sadržaja daju smjernice roditeljima i djeci dovoljno prostora za istraživanje i učenje. Ovih pet koraka može poslužiti i kao temelj dogovora vezanog uz korištenje interneta i digitalnih uređaja u obitelji.

Temeljeni na znanstvenim dokazima zdravstvenog sustava o pet koraka koji vode do boljeg mentalnog zdravlja, digitalnih "pet na dan" pružaju djeci i odraslima praktične korake koje je lako pratiti i uz pomoć kojih će s lakoćom postići zdravu i uravnoteženu "digitalnu dijetu".

 

Povezivanje

Internet je svima omogućio da ostanu u kontaktu, održe prijateljstva i kontakt s obitelji bez obzira gdje su se po svijetu osobe raštrkale. Djeca često, kao najbolju karakteristiku društvenih mreža, spominju upravo mogućnost razgovaranja s prijateljima.
Jako je važno znati da su društvene mreže i različiti tipovi programa za slanje poruka, način na koji djeca ostaju međusobno u kontaktu, povezana. Međutim, izuzetno je važno razgovarati s njima kontinuirano o tome s kim se povezuju i koje postavke privatnosti koriste. Otvoren i iskren kontinuirani razgovor o ovoj temi, pomoći će vam razumjeti kako dijete provodi vrijeme na internetu, ali i njeguje odnos povjerenja u kojem ćete djetetu uvijek ostati osoba kojoj će se moći povjeriti ukoliko iskrsne neki problem.

Aktivnost

Fizička je aktivnost izuzetno važna za mentalno zdravlje i djeca bi trebala imati brojne prilike za kretanje, daleko od digitalnih uređaja.
Djeca ne moraju biti sportaši da bi bila fizički aktivna. Pronađite zajedno neku fizičku aktivnost u kojoj dijete uživa - plivanje, hodanje, plesanje, joga- započnite intenzitetom koji odgovara djetetu i učinite tu aktivnost redovitim dijelom života.
Pretraživanje mogućnosti za organizirane fizičke aktivnosti u bližoj okolici, dobar je primjer zajedničkog korištenja interneta s ciljem češćeg bavljenja fizičkim aktivnostima.


Kreativnost

Internet pruža neograničene mogućnosti za razvoj kreativnosti i učenje. Od učenja programiranja do izgradnje složenih struktura u Minecraftu pa i kreiranja video sadržaja. internet nudi različite načine i mogućnosti usvajanja digitalnih vještina. vrijeme provedeno online ne mora biti ograničeno na pasivno konzumiranje sadržaja. Vrijeme provedeno online može i trebalo bi biti edukativno, kreativno i pružati prilike za razvoj vještina koje će djetetu trebati i kasnije u životu.


Davanje drugima

O dobrotvornom radu i davanju drugima, djeca mogu puno naučiti i koristeći online sadržaje, mogu se povezati s humanitarnim udrugama i uključiti se u mnoge humanitarne inicijative, ali važno je da osvijeste i prakticiraju davanje drugima u svakodnevnom "pravom" životu.
Podsjetite djecu da pozitivna komunikacija i podrška prijateljima i obitelji, kao i reagiranje ili prijava negativnih sadržaja i postupaka drugi, pomažu da internet postane pozitivnije i sigurnije mjesto za sve. Potaknite ih da drugima online daruju pozitivu u obliku dobronamjernih, prijateljskih i podržavajućih komentara.


Svjesnost

Često možemo pročitati ili čuti da je priroda interneta, gdje smo svi kontinuirano priključeni i dostupni, opterećujuća za djecu. Iako možda žele raditi i neke druge stvari, može im biti teško odložiti digitalne uređaje jer ih aplikacije i društvene mreže potiču da ih stalno koriste, da nešto ne bi propustili.
Vrlo je važno pomoći djeci da budu svjesna količine vremena koju provode online - ohrabriti ih da osvijeste i na koji način provođenje vremena online utječe na njih, kako se osjećaju.
Potaknite dijete da smisli načine na koje će lakše prepoznati pretjeranu konzumaciju online sadržaja i na koje načine ih onemogućavaju da umjereno i uravnoteženo koriste digitalne sadržaje. I ohrabrite ga da pronađe aktivnosti koje će ga odmaknuti od digitalnih sadržaja i pomoći da ih umjereno koristi.

 

Pogledajte kako je YouTuber Simply Luke isprobao izazov Digitalnih 5 na dan!

digitalno roditeljstvo,digitalna obitelj,digitalno odrastanje
NOT PUBLISHED
Napisao/la:
Izvor: Children's Comissioner Ovaj tekst izrađen je uz financijsku podršku Grada Zagreba. Sadržaj teksta u isključivoj je odgovornosti udruge Roda i ni pod kojim uvjetima ne može se smatrati kao odraz stajališta Grada Zagreba. Izvor: Children's Comissioner Ovaj tekst izrađen je uz financijsku podršku Grada Zagreba. Sadržaj teksta u isključivoj je odgovornosti udruge Roda i ni pod kojim uvjetima ne može se smatrati kao odraz stajališta Grada Zagreba.