Reproduktivna pravda za pravednije društvo

 

Što je reproduktivna pravda?

Reproduktivna pravda znači da svaka osoba ima pravo odlučiti želi li biti roditelj ili ne, te da društvo u potpunosti podržava tu odluku. Za ljude koji žele postati roditelji, reproduktivna pravda uključuje dostupnu medicinski potpomotnutu oplodnju (MPO), kvalitetnu i dostojanstvenu skrb u trudnoći, porodu i babinju, ali i svu podršku koja je potrebna za kvalitetan odgoj djece, od sigurnih zajednica, do dostupnih i kvalitetnih vrtića i škola. Za one koji ne žele postati roditelji (ili ne žele sada ostvariti roditeljstvo) to uključuje pravo na dostupnu kontracepciju i prekid trudnoće. Za obje skupine, reproduktivna pravda uključuje mogućnost edukacije i informiranja, ali i sve usluge zdravstvene skrbi koje su nekome potrebne.

Reproduktivna pravda znači da su sva prava jednako dostupna, živio netko u gradu ili na selu, na otoku ili planini, neovisno o razini obrazovanja i financijskim mogućnostima. Nije dovoljno imati zakon koji omogućava neko pravo, već svaka osoba mora imati mogućnost to pravo i iskoristiti u svom svakodnevnom životu, bez financijske, geografske ili druge prepreke. Središte pozornosti reproduktivne pravde su ishodi dobrih praksi i dostupnosti – bolji životni standardi (pogotovo za žene) te zdravije obitelji i zajednice. Američka organizacija SisterSong bila je prva koja je imenovala i objasnila ovaj koncept.

 

Konferencija i publikacija - Reproduktivna pravda za pravednije društvo

U petak, 25. listopada 2018., predstavnice udruge Roda sudjelovale su na konferenciji Reproduktivna pravda za pravednije društvo na Filozofskom fakultetu u Rijeci.
Organizatorice konferencije bile su udruga PaRiter iz Rijeke i Centar za ženske studije Filozofskog fakulteta u Rijeci.


Teme konferencije

Pravo na dostojanstveno ostvarivanje trudnoće, bila trudnoća ostvarena medicinski potpomognutom oplodnjom (MPO) ili spolnim odnosom, te na dostojanstvenu trudnoću, porod i babinje često nisu teme koje tradicionalne feminističke organizacije zastupaju. Zato nas je posebno razveselila činjenica da su organizatorice događanja prepoznale i ključne teme kojima se bavi udruga Roda - MPO i dostojanstvena i sigurana trudnoća i porod - kao teme koje moraju biti uključene kao dio konferencije i konferencijske publikacije.

Predavanja su obrađivala teme poput naslijeđa i povijesti pokreta za ženska prava na području Hrvatske i šire regije, problematike i obmane koje doživljavaju parovi koji prolaze postupke medicinski potpomognute oplodnje (MPO) u Hrvatskoj, uloge reproduktivne pravde u poboljšavanju skrbi u trudnoći i porodu te kulturološki i povijesni uzroci nasilja nad ženama u bolnicama i rodilištima. Posebno su bila zanimljiva predavanja o prizivu savjesti i nužnosti donošenja zakona o prizivu savjesti u Hrvatskoj, te predavanje o rodno osjetljivim proračunima i utjecaj kojeg lokalni, ali i nacionalni proračuni imaju u ostvarivanju ravnopravnosti spolova i boljih prilika za roditelje s djecom. To su teme koje nije uobičajno vidjeti uz bok s temama o dostojanstvenoj i dostupnoj zdravstvenoj skrbi, iako su vrlo važne za reproduktivnu pravdu.

 

Zdravstveni djelatnici i donositelji odluka i dalje ne prepoznaju ove teme

Usprkos tome što su zdravstveni djelatnici (iz strukovnih organizacija, klinika, ali i obrazovnih ustanova) i donositelji odluka bili pozvani na ovo događanje, nitko od njih se nije odazvao. Iako je svaki forum i publika važna kad govorimo o temama koje su na neki način, još uvijek “nove” u Hrvatskoj, vrlo je tužno kada, po tko zna koji put, oni koji skrbe za žensko zdravlje i oni koji odlučuju o tome kako će se takvi sustavi organizirati ne prepoznaju važnost ovih tema. Ova konferencija i publikacija koja je iz nje proizašla pridonijele su tome da se radovi o ovim temama objavljuju na hrvatskom jeziku. Ukoliko želimo promjene na bolje, nužno je da zdravstveni djelatnici, pogotovo oni koji se bave edukacijom mladih generacija, prepoznaju neophodnosti ovih tema za svoj profesionalni rad.

Publikaciju možete preuzeti ovdje

NOT PUBLISHED
Napisao/la:
Photo: Martina Kax Salov, TinyBizz Photography Photo: Martina Kax Salov, TinyBizz Photography