13 stvari koje buduće tate moraju pripremiti prije termina

U niskom startu za put prema rodilištu

U tjednima prije termina, važno je o nekim stvarima razmišljati i druge testirati ili pak napraviti. Donosimo prijedloge o tome što je sve potrebno dogovoriti i isplanirati već oko 35. tjedna trudnoće (otprilike mjesec dana prije termina):

1. Isplanirajte rutu unaprijed

Planirajte put koji ćete odabrati do rodilišta. Uzmite u obzir godišnje doba, najavljene radove na cesti i dnevne gužve, planirajte dva različita načina kako doći do rodilišta. Isprobajte rutu u različito doba dana i pazite da odaberete ulaz koji se koristi za rodilište – ponekad se sporedni ulaz koristi izvan redovnog radnog vremena, a to je važno znati unaprijed.
Ukoliko morate koristiti cestu pod naplatom, računajte da imate dovoljno novaca na ENC uređaju odnosno pripremite sitan novac baš za ovu priliku na lako dostupnom mjestu u autu.

2. Provjerite situaciju s parkingom oko rodilišta

Obavezno provjerite situaciju oko parkinga (gdje je najbliže parkiralište, ima li mjesta, naplaćuje li se). Iako većina poroda krene navečer ili po noći, vrijedi imati nekoliko opcija za parkiranje u blizini rodilišta, a uvijek imajte i sitan novac spreman za plaćanje parkinga. Dogovorite s partnericom ako ćete je ostaviti ispred rodilišta pa ići parkirati ili pak parkirati i krenuti zajedno s parkirališta prema rodilištu.

3. Angažirajte vozača ili zovete taksi

Ako najčešće koristite javni prijevoz, ili možda zbog gradske gužve i mogućih problema s parkingom, dogovorite s prijateljicom/em da vas prevezu do rodilišta ili pak razmotrite mogućnost pozivanja taksija. U slučaju da ćete pitati prijateljicu/elja, provjerite da ta osoba ima mobitel uz sebe od 37. tjedna trudnoće na dalje, pogotovo tijekom noći; u slučaju taksi službe, odaberite tvrtku i zapišite broj koji možete nazvati 24 sata dnevno. Dogovorite ili odredite unaprijed mjesto gdje želite da vas prijateljica/elj ili taksi dočekaju i to jasno iskomunicirajte.
Ako planirate ići taksijem, obavezno pripremite sitan novac u novčaniku baš za ovu priliku.

4. Automobil u pripravnom stanju

Ovo nije vrijeme da auto otkaže ili da se sjetite da vam je registracija istekla. Provjerite registraciju, osiguranje, pa čak i datum isteka vaše vozačke dozvole. Ako trebate napraviti servis, promijeniti ulje ili slično, napravite to najkasnije do 36. tjedna trudnoće – i nikako nemojte čekati zadnji tren da stavite zimske gume, u slučaju da je termin po zimi. Ne želite krenuti na put do rodilišta po snijegu s ljetnim gumama.


5. Osigurajte da imate dovoljno goriva

Od otprilike 36. tjedna nadalje, nemojte se dovesti u situaciju da vam se razina goriva u spremniku spusti ispod polovice spremnika. Ne želite partnerici reći da će morati par trudova "odraditi" na benzinskoj crpki.


6. Provjerite autosjedalicu

U rodilište ste išli u dvoje, no iz rodilišta ćete izaći u troje (ili više!). Vježbajte montažu autosjedalice barem dva tjedna prije termina  – ne želite se naći u situaciji da možda pada kiša kad izlazite iz rodilišta, a vi na toj kiši montirate autosjedalicu prvi put.


7. Zabilježite si važne informacije

Broj telefona rodilišta, adresa rodilišta (ako ćete koristiti GPS dok putujete – pazite da je točna, jer neke bolnice imaju i do nekoliko lokacija), broj telefona liječnika ili babice kod koje vam partnerica prati trudnoću – sve su to važne informacije koje trebate imati uz sebe.


8. Zaštitite sjedalo auta

Bilo bi dobro unaprijed pripremiti korisne potrepštine poput zaštite za sjedalo auta u slučaju da porod krene puknućem vodenjaka ili vodenjak curi na putu do rodilišta – to vam znatno može pojednostaviti čišćenje. Jednokratne podloge za previjanje koje možete kupiti u drogerijama korisne su jer su vodonepropusne i upijajuće, iznad jedne takve podloge možete postaviti jedan ili dva ručnika.

Moguće je da će vam partnerica birati voziti se na stražnjem sjedalu, pa budite spremni i za mogućnost jednostavne i mobilne zaštite.


9. Pripremite popis stvari

Trenutak kad shvatite da je porod krenuo i da ćete ubrzo postati roditelji vrlo je uzbudljiv i moguće je dosta toga zaboraviti. Zato je korisno imati kratak popis stvari koje treba uzeti u rodilište i objesiti ga na vidljivom mjestu, ili na frižideru ili blizu ulaznih vrata. Neke od stvari koje možete zabilježiti na popisu su:

  • Torba za rodilište
  • Punjači za mobitele
  • Trudnička knjižica i zdravstvena iskaznica (potvrda da ste prošli trudnički tečaj)
  • Vlažne maramice
  • Sunčane naočale u slučaju da putujete po danu
  • Boca vode za po putu
  • GPS


10. Torba za tatu?

Obavezno. Složite popis stvari koje će vama trebati kad krenete u rodilište i složite ih u malu torbicu. Neće vam trebati puno, ali će vam olakšati ako imate sve spremno na jedno mjesto:

  • Sitan novac za cestarinu, parking ili taksi (dovoljno za nekoliko sati parkiranja odnosno za plaćanje taksija do rodilišta i nazad)
  • Kartica za bankomat i vozačka dozvola, odnosno novčanik
  • Set rezervne odjeće, u slučaju da se smočite ili zaprljate
  • Boca vode, energetski prutić


11. Javite se douli i obitelji

Ako ćete imati doulu na porodu, dogovorite s njom i partnericom kada i kako ćete joj javiti da su trudovi krenuli i hoće li ona dolaziti prvo k vama kući i s vama ići u rodilište.
Razmislite o tome ako želite rodbini javiti da ste krenuli prema rodilištu, možda grupnom porukom – unaprijed se dogovorite s njima da vam ne smetaju nakon što javite da ste krenuli u rodilište, već da čekaju od vas informacije. Od uzbuđenja moglo bi se dogoditi da vas zovu i nekoliko puta, a vi se morate usredotočiti na pružanje podrške partnerici.

Dogovorite unaprijed s partnericom kako ćete obznaniti informaciju da ste postali roditelji rodbini i na društvenim mrežama – možda će to ona htjeti napraviti prva, možda će htjeti podijeliti fotografiju koju sama odabere ili odobri. O tome obavezno razgovarajte unaprijed.


12. Pazite da vas ne iznevjeri mobitel

Ako imate mobitel na bonove, pratite da imate dovoljno novaca na mobitelu za plaćanje parkinga i za nekoliko poziva i poruka. Punjač za mobitel imajte pri ruci, a ako je posjedujete, korisno je ponijeti i eksternu bateriju za punjenje mobitela.


13. Planirajte mjesto za ključ automobila i stana

U strci oko vožnje do rodilišta, parkiranja i odlaska u rađaonicu može doći do situacije da zametnete ključeve. Da biste izbjegli taj stres, rezervni ključ spakirajte u torbu za rodilište unaprijed, za svaki slučaj.

priprema za porod
NOT PUBLISHED
Napisao/la:
Ovaj tekst je nastao u projektu Budi tata koji se realizira uz financijsku podršku Grada Zagreba. Sadržaj je u isključivoj odgovornosti udruge Roda i ni pod kojim uvjetima ne može se smatrati kao odraz stajališta Grada Zagreba. Ovaj tekst je nastao u projektu Budi tata koji se realizira uz financijsku podršku Grada Zagreba. Sadržaj je u isključivoj odgovornosti udruge Roda i ni pod kojim uvjetima ne može se smatrati kao odraz stajališta Grada Zagreba.