Biografije predavačica i predavača

Branka Mrzić Jagatić, Roditelji u akciji – Roda

Rodina članica i volonterka od 2004. Zaposlena u Rodi kao programska koordinatorica od 2011., aktivna u području ženskih reproduktivnih prava i zdravlja. Dugogodišnja Rodina savjetnica za dojenje i voditeljica radionica pripreme za porod. Sudjelovala na brojnim edukacijama i predavanjima iz područja reproduktivnog zdravlja žena: Andrea Robertson, Australija, Michel Odent, Francuska, Ina May Gaskin. Aktivno uključena u projekte usmjerene ranjivim skupinama žena, posebice trudnica i majki s invaliditetom. Bila je jedna od inicijatorica i voditeljica istraživanja „Majčinstvo i žene s invaliditetom“ koje je udruga Roditelji u akciji – Roda provela 2015/2016.
Od početka sudjeluje u pripremama i organizaciji Rodinih konferencija o dojenju i porodima.


Marica Mirić, Zajednica saveza osoba s invaliditetom Hrvatske, SOIH

Dugogodišnja predsjednica Mreže žena s invaliditetom koja djeluje u okviru Zajednice saveza osoba s invaliditetom Hrvatske, predsjednica Saveza društva distrofičara Hrvatske, od svibnja 2017. predstavnica Hrvatske i članica europske organizacije European Disability Forum koja niz godina u Europi promovira inkluziju, dostupnost, slobodu kretanja, ljudska prava i slobode osoba s invaliditetom. Marica Mirić je iznimno aktivna u edukaciji i promociji reproduktivnih prava i zdravlja žena s invaliditetom. Os svibnja 2017. aktivna članica novoosnovanog Povjerenstva Vlade Republike Hrvatske za osobe s invaliditetom.


mr. sc. Jennifer Butters, prvostupnica primaljstva, Liverpool Women's Hospital, Velika Britanija

Jennifer je prvostupnica primaljstva i primalja-supervizorica, a dolazi iz Liverpool Women's Hospital, Velika Britanija. Ovo je rodilište jedno od najvećih rodilišta u Velikoj Britaniji u kojem se godišnje rodi oko devet tisuća djece. Jennifer ima više od dvadeset godina iskustva kao primalja i kao voditeljica primaljskog odjela. Radila je kao primalja u bolnici i u zajednici, a kasnije je preuzela posao kao primalja specijalizirana za prenatalni probir u Wales-u gdje je osiguravala jednake mogućnosti i jednako dostupnu zdravstvenu skrb ženama. Kasnije je radila u upravi kao glavna primalja zadužena za primaljstvo u zajednici i skrb za nisko rizične trudnice. Od 2012. godine radi u Liverpool Women’s bolnici gdje vodi tim primalja u zajednici, koja uključuje specijalizirani tim primalja koji pruža skrb ranjivim skupinama žena, što uključuje i žene s invaliditetom. Do sada je sudjelovala u pružanju zdravstvene skrbi stotinama obitelji u kojima su jedan ili oba roditelja s invaliditetom. Jennifer je nedavno magistrirala zdravstvene studije na temi vodstvo u zdravstvenoj skrbi s fokusom na izazove i prednosti kontinuirane skrbi niskorizičnih i visokorizičnih trudnica. Trenutno radi na unapređenju usluge primaljstva u zajednici te na uspostavi preporuka iz Nacionalnog pregleda primaljstva (National Midwifery Review) koji naglašava važnost stavljanja žene u središte pozornosti tijekom pružanja skrbi u trudnoći, porodu i babinju te osiguravanja visokokvalitetne, sigurne, individualne skrbi.

 

Carmel Doyle, prvostupnica primaljstva, Liverpool Women's Hospital, Velika Britanija

Carmel je prvostupnica primaljstva i također dolazi iz jednog od najvećih rodilišta u Velikoj Britaniji, iz Liverpool Women's Hospital. Carmel je primalja s dugogodišnjim iskustvom pružanja zdravstvene skrbi ženama u reproduktivnoj dobi. Na početku svoje karijere radila je u rodilištu Fazakerley, gdje je otkrila strast prema pružanju skrbi trudnicama koje se smatraju “teškima” ili kojima je potrebna dodatna podrška u perinatalnom razdoblju. Trenutno radi u Knowsley Merseyside, jednom od najsiromašnijih dijelova Velike Britanije. Specijalizirala se za pružanje skrbi ranjivim skupinama žena koje uključuju žene s fizičkim i senzornim invaliditetom i mentalnim teškoćama. Zadnjih deset godina gospođa Doyle radi kao primalja u zajednici u okviru specijaliziranog primaljskog tima za javno zdravstvo. Ima iznimno iskustvo u sudjelovanju i u organizaciji rada multi-disciplinarnog tima za pružanje najbolje skrbi ženama kojima je potrebna dodatna podrška tijekom trudnoće, poroda i postpartuma.

 
Erika Nilsson, SCI Parenting, Malmö, Švedska

Erika je diplomirala medije i komunikacije, a zaposlena je kao projektna koordinatorica u udruzi Spinalis. Bavi se istraživanjem i razvojem skrbi te rehabilitacije za osobe sa spinalnim ozljedama. Aktivno sudjeluje u edukaciji zdravstvenog osoblja u Švedskoj o reproduktivnom zdravlju i roditeljstvu osoba sa spinalnim ozljedama. Također je aktivna u pružanju podrške roditeljima sa spinalnim ozljedama. Erika je 1994. godine prilikom jahanja zadobila spinalnu ozljedu (c7). Ima dva sina i živi izvan Stockholma. U Spinalisu Erika uglavnom radi u području edukacije i treninga osoba sa spinalnim ozljedama i zdravstvenih radnika. Pokretačica je mreže žena sa spinalnim ozljedama i jedna od inicijatorica projekta SCI roditeljstvo.

 

Nora Sandholdt, SCI Parenting, Malmö, Švedska
Nora je zaposlena u udruzi Spinalis od početka 2012. godine i jedna je od inicijatorica projekta Mamma Pappa Lam (“Mama Papa Paralyzed”) koji se bavi začećem, trudnoćom, rođenjem i roditeljstvom osoba sa spinalnim ozljedama. Aktivno sudjeluje u edukaciji zdravstvenog osoblja u Švedskoj o reproduktivnom zdravlju i roditeljstvu osoba sa spinalnim ozljedama. Također je aktivna u pružanju podrške roditeljima sa spinalnim ozljedama. Nora je diplomirala poslovnu administraciju s naglaskom na ekonomiju i radila je kao analitičarka i konzultantica. Nora je 1991. godine doživjela prometnu nesreću prilikom koje je pretrpjela ozljedu kralježnične moždine u predjelu torakalne kralježnice (T7-8). Otada ima nepotpunu paraplegiju. Nora ima dvije kćeri, rođene 2010. i 2016. godine.

 
Zorica Kovač, IBCLC savjetnica za dojenje, Hrvatska
Zorica je od 1989. do 1997. bila zaposlena u KBC Osijek na Klinici za kirurgiju, Odjel za vaskularnu kirurgiju, a potom u Ustanovi za zdravstvenu njegu gdje je stekla bogato iskustvo terenskog rada. Od 2012. zaposlena je u Patronažnoj službi Doma zdravlja Osijek. Od 2006. radi kao vanjska suradnica - mentorica na vježbama nastavnih predmeta Zdravstvena njega u zajednici i Zdravstvena njega gerijatrijskih bolesnika na Studiju Sestrinstvo pri Medicinskom fakultetu Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku. Završila je preddiplomski Studij sestrinstvo, Medicinski fakultet Sveučilišta J.J.Strossmayera u Osijeku i upisala Sveučilišni Diplomski studij Sestrinstvo. Članica je Hrvatske udruge grupa za potporu dojenju (HUGPD), Hrvatske udruge IBCLC savjetnica za dojenje (HUSD) i drugih profesionalnih udruga. Inicijatorica je osnivanja i predsjednica podružnice HUMS-a Dom zdravlja Osijek od rujna 2016. te predsjednica Društva patronažnih sestara HUMS-a od lipnja 2017.

Iva Podhorsky Štorek, IBCLC savtjetnica za dojenje, Hrvatska
Od 1993. radi u Kliničkoj bolnici Sestara milosrdnica, Klinika za ginekologiju i porodništvo. Diplomirala je pri Visokoj zdravstvenoj školi u Zagrebu, a od travnja 2006. radi na radnom mjestu glavne instrumentarke odsjeka velikih operacijskih zahvata Klinike za ginekologiju i porodništvo. U srpnju 2015. postaje prvostupnica primaljstva nakon završenog bridging studija primaljstva u Rijeci. Kontinuirano sudjeluje na edukacijama za primalje u Hrvatskoj i inozemstvu. Predstavnica je Područnog vijeća Hrvatske komore primalja - grad Zagreb, a funkciju izvršne direktorice Hrvatske udruge za promicanje primaljstva obavljala je od svibnja 2009. do rujna 2016., od kada je u funkciji voditeljice projekata Udruge. Od 2013. ima titulu međunarodno certificirane savjetnice za dojenje IBCLC. Zalaže se za kvalitetnu naobrazbu primalja usklađenu s propisima Europske unije, neovisno primaljstvo, te pravo žene na informacije i izbor po svim pitanjima reproduktivnih prava.

 

 


Partneri i sponzori konferencije: 

Ured UNICEF-a u Hrvatskoj / Veleposlanstvo Kraljevine Švedske / Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom / Zajednica saveza osoba s invaliditetom Hrvatske / Hrvatske udruge paraplegičara i tetraplegičara / Hrvatska udruga za školovanje pasa vodiča i mobilitet / Savez gluhih i nagluhih Grada Zagreba

NOT PUBLISHED
Napisao/la: