Program 10. RMK i prePOROD 2017.

10. Rodina mliječna konferencija i prePorod
„Majčinstvo i žene s invaliditetom"

petak, 10. studenoga 2017., Kristalna dvorana, Hotel Westin, ul. Izidora Kršnjavoga 1, 10000 Zagreb

PROGRAM

8:00 - 9:00
Registracija

 

9:00 – 9:15
Anka Slonjšak, pravobraniteljica za osobe s invaliditetom
Otvaranje konferencije

 

9:15 - 9:30
Branka Mrzić Jagatić, Roditelji u akciji – Roda
Predstavljanje istraživanja „Majčinstvo i žene s invaliditetom"

Istraživanje Majčinstvo i žene s invaliditetom provedeno je na području cijele Republike Hrvatske tijekom 2015. i 2016. godine i u njemu je sudjelovalo ukupno 120 žena. Ciljana skupina ovoga istraživanja bile su majke sa senzornim i tjelesnim invaliditetom. Istraživanje je provedeno u partnerstvu s Pravobraniteljicom za osobe s invaliditetom, Hrvatskim savezom slijepih i Zajednicom saveza osoba s invaliditetom Hrvatske. Kvantitativnom metodom putem anketnog upitnika obuhvaćeno je široko područje od informiranosti o pravima žena s invaliditetom i njihovih stavova o majčinstvu do pitanja za same majke s invaliditetom o razini skrbi koju su dobile od zdravstvenoga osoblja tijekom trudnoće i porođaja te drugih oblika podrške. Metodom polustrukturiranih dubinskih intervjua s majkama se razgovaralo o seksualnosti, reproduktivnim pravima, maternalnoj skrbi i njihovom iskustvu u majčinskoj ulozi te o podršci koju dobivaju iz obitelji i zajednice. Sudionicama/icima će se predstaviti iskustva žena u sustavu zdravstva, rezultati istraživanja i preporuke što će im pomoći unaprijediti zdravstvenu skrb i podršku usmjerenu ženama s invaliditetom.

 

9:30 - 9:45
Marica Mirić, Zajednica saveza osoba s invaliditetom Hrvatske, SOIH
Reproduktivna prava žena s invaliditetom

Područje seksualnih i reproduktivnih prava žena s invaliditetom obuhvaća i pitanje pristupačnosti i dostupnosti zdravstvenim uslugama te ostvarivanje prava na zdravstvenu zaštitu. Iako žene s invaliditetom imaju iste zdravstvene, reproduktivne i seksualne potrebe i prava kao i žene bez invaliditeta, ipak se pri ostvarivanju tih prava još uvijek često suočavaju s nerazumijevanjem okoline i diskriminacijom.
Žene s invaliditetom izložene su riziku višestruke diskriminacije i nalaze se u nepovoljnijem položaju u odnosu na osobe bez invaliditeta ali i u odnosu na muškarce s invaliditetom. Zdravstveni sustav može povećati ranjivost osoba s invaliditetom na različite načine: ne osiguravajući ili ne pružajući im adekvatnu skrb, sugerirajući smještaj u prilagođene institucije, neprofesionalnošću i uskraćivanjem valjanih informacija. Žene s invaliditetom izložene su brojnim predrasudama u vlastitoj biološkoj obitelji i u široj društvenoj zajednici. Posebno mjesto na listi predrasuda zauzimaju pitanja spolnosti i majčinstva. U pravilu se žene s invaliditetom smatraju aseksualnim bićima, a kad je riječ o njihovu majčinstvu, nerijetko se čuje kako se nisu u mogućnosti brinuti ni o sebi ni o djetetu. Predavanje će obuhvatiti međunarodne i nacionalne zakonske i druge akte kojima se ženama s invaliditetom jamči odgovarajuća zdravstvena skrb, posebice kada je riječ o reproduktivnom zdravlju. Ovo izlaganje dodatno će informirati i senzibilizirati sudionice/ke za poteškoće s kojima se susreću žene s invaliditetom u području zdravstvene skrbi i tako pridonijeti unapređenju skrb i podrške usmjerene ženama s invaliditetom.

 

9:45 - 10:45
Jennifer Butters, Carmel Doyle, Liverpool Women's Hospital, Velika Britanija
Trudnoća, porođaj i antenatalna skrb žena s fizičkim invaliditetom

Primalje Jennifer Butters i Carmel Doyle dolaze iz Liverpool Women's Hospital, iz Velike Britanije. Ovo je rodilište jedno od najvećih rodilišta u Velikoj Britaniji u kojem se godišnje rodi oko devet tisuća djece. Liverpool Women's Hospital ima posebno educiran primaljski tim za pružanje skrbi ženama s invaliditetom, a Jennifer Butters i Carmel Doyle dio su tog tima. Obje su se specijalizirale za pružanje skrbi ranjivim skupinama žena u čemu imaju dugogodišnje iskustvo. U ovom modulu predavačice će sudionicama/cima prenijeti svoje iznimno iskustvo u sudjelovanju u radu multi-disciplinarnog tima za pružanje najbolje skrbi ženama kojima je potrebna dodatna podrška tijekom trudnoće, poroda i postpartuma među kojima su žene s različitim vrstama fizičkog invaliditeta. Ovo predavanje će zdravstvenim djelatnicama i djelatnicima prenijeti nova stručna znanja kroz primjere dobre prakse koji uključuju multi-disciplinarni tim i pružanje konkretne skrbi u zajednici ženama s različitim vrstama fizičkog invaliditeta.

 

10:45 - 11:45 PAUZA ZA KAVU

 

11:45 - 12:45
Erika Nilsson, Nora Sandholdt, SCI Parenting, Švedska
Plodnost, trudnoća, porođaj i dojenje – žene sa spinalnim ozljedama

Žene sa spinalom ozljedom imaju jednaku priliku za začeće kao i zdrave žene. Studije pokazuju da žena s ozljedom kralježnične moždine ima iste izglede za rođenje potpuno zdravog djeteta kao žena bez ozljede. Međutim, određene komplikacije mogu biti češće i o njima treba voditi računa. Žene s ozljedom leđne moždine mogu roditi vaginalnim putem baš kao i svaka druga žena. Isto kao i kod drugih žena, okolnosti mogu ponekad zahtijevati dovršetak poroda carskim rezom. O kakvim je mogućim komplikacijama riječ i o tome kako izgledaju trudnoća i porod žena sa spinalnim ozljedama govorit će gošće iz Švedske. Nora Kornelia Sandholdt i Anna Erika Nilsson aktivno surađuju sa zdravstvenim osobljem u Švedskoj na području edukacije o reproduktivnom zdravlju i roditeljstvu osoba sa spinalnim ozljedama. Zdravstvenu skrb i podršku moguće je unaprijediti samo u uskoj suradnji s pacijentima pa nije neuobičajeno da u mnogim zemljama laici i stručnjaci imaju dvosmjernu komunikaciju kada je riječ o prenošenju znanja, pogotovo u specifičnim područjima medicine kao što je i područje reproduktivnog zdravlja žena sa spinalnim ozljedama. Ovo će izlaganje biti kombinacija stručne i laičke perspektive i pridonijet će povećanju razine znanja o plodnosti, trudnoći, porodu i dojenju žena sa spinalnim ozljedama. Svake godine ozljedu kralježnične moždine s posljedicom paraplegije ili tetraplegije u Hrvatskoj doživi stotinjak osoba. Najčešći uzroci su prometne nesreće, sportske ozljede, rad, nasilje i slično.

 

12:45 - 13:45 PAUZA ZA RUČAK

 

13:45 - 14:15
Zorica Kovač, IBCLC savjetnica za dojenje, Hrvatska
Podrška kod dojenja ženama s fizičkim invaliditetom

Različiti su oblici fizičkog invaliditeta i kao takvi u manjoj ili većoj mjeri utječu na mobilnost i samostalnost trudnice i majke s invaliditetom. Upravo je zato važno prilagoditi podršku obzirom na individualno stanje majke. Na žalost, zbog arhitektonskih ali i drugih barijera, žene s invaliditetom u znatno manjem broju pohađaju edukacije pripreme za dojenje. Isto tako, podrška u dojenju nije jednaka za žene oboljele od multiple skleroze, one koje imaju spinalnu ozljedu, perifernu neuropatiju ili spinalnu mišićnu atrofiju. Kako na dojenje utječe određeno stanje majke i kako dojenje utječe na majčino zdravstveno stanje? Često puta stanje majke zahtijeva određenu terapiju koju je majka uzimala i prije trudnoće pa je potrebno uzeti u obzir i utjecaj lijekova na dojenje. Kako tada savjetovati majku? Ovo izlaganje pomoći će zdravstvenim djelatnicama i djelatnicima pri pronalaženju odgovora na ova i druga pitanja vezana uz podršku u dojenju majkama s tjelesnim invaliditetom.

 

14:15 - 15:15
Erika Nilsson, Nora Sandholdt, SCI Parenting, Švedska
Roditeljstvo osoba s invaliditetom / Naši najbolji savjeti!

Anna Erika Nilsson i Nora Kornelia Sandholdt imaju paraplegiju i majke su. Njihovo praktično iskustvo ali i iskustvo stotinjak osoba sa spinalnim ozljedama u Švedskoj pridonijelo je stvaranju baze savjeta i trikova koji mogu pomoći osobama sa spinalnim ozljedama u različitim aspektima njihova života. Dio tih savjeta i trikova odnosi se na roditeljstvo, jer kao i u ostalim životnim izazovima, osobe sa spinalnim ozljedama i u skrbi za dijete žele biti što više samostalne. Određene tehnike i pomagala mogu im pomoći u tome. Osim što prikupljena baza iskustava pruža praktične savjete roditeljima sa spinalnim ozljedama može pomoći i zdravstvenim djelatnicama i djelatnicima kako bi u svom svakodnevnom radu mogli pružati odgovarajuću skrb ali i pomoći savjetom mladim roditeljima koji upravo od njih ponajviše očekuju takvu vrstu podrške.
Neka od rješenja su dostupna i ekonomična te ne zahtijevaju velike resurse. Znanje o njima može jednako koristiti zdravstvenom osoblju koje radi na terenu kao i osoblju koje radi s pacijenticama u zdravstvenim ustanovama.

 

15:15 - 15:45 PAUZA ZA KAVU

 

15:45 - 16:45
Jennifer Butters, Carmel Doyle, Liverpool Women's Hospital, Velika Britanija
Trudnoća, porođaj i antenatalna skrb žena sa senzornim invaliditetom

Primalje Jennifer Butters i Carmel Doyle dolaze iz Liverpool Women's Hospital, iz Velike Britanije. Ovo je rodilište jedno od najvećih rodilišta u Velikoj Britaniji u kojem se godišnje rodi oko devet tisuća djece. Liverpool Women's Hospital ima posebno educiran primaljski tim za pružanje skrbi ženama s invaliditetom, a Jennifer Butters i Carmel Doyle dio su tog tima. Obje su se specijalizirale za pružanje skrbi ranjivim skupinama žena u čemu imaju dugogodišnje iskustvo. U ovom modulu će sudionicama/cima prenijeti svoje iznimno iskustvo u sudjelovanju u radu multi-disciplinarnog tima za pružanje najbolje skrbi ženama kojima je potrebna dodatna podrška tijekom trudnoće, poroda i postpartuma među kojima su žene sa senzornim invaliditetom (gluhoća i sljepoća). Ovo izlaganje će zdravstvenim djelatnicama i djelatnicima kao primjer dobre prakse prenijeti nova stručna znanja o organiziranju rada multi-disciplinarnog tima i konkretnoj skrbi za žene s različitim senzornim invaliditetom.

 

16:45 - 17:15
Iva Podhorsky Štorek, IBCLC savjetnica za dojenje, Hrvatska
Podrška kod dojenja ženama sa senzornim invaliditetom

Žene koje su nagluhe i gluhe te imaju oštećenje vida ili su slijepe zbog komunikacijskih barijera u znatno manjem broju sudjeluju u edukaciji i pripremama za dojenje. Jednako tako, zbog istog razloga im je manje dostupna podrška u dojenju nakon poroda. Ženama sa senzornim invaliditetom ne treba znatno veća podrška u dojenju ali ona svakako mora biti prilagođena. Kako bi to mogle, zdravstvene djelatnice koje pružaju podršku kod dojenja ali i ostali pružatelji zdravstvene skrbi, trebaju znati kako prilagoditi podršku ženi koja je gluha ili slijepa. Ovo izlaganje će pomoći svim zdravstvenim djelatnicama i djelatnicima koji su u prilici pružati podršku u dojenju i savjetovati majke sa senzornim oštećenjem.

 

17:15 - 17:30
Diskusija i zaključci

 


Partneri i sponzori konferencije: 

Ured UNICEF-a u Hrvatskoj / Veleposlanstvo Kraljevine Švedske / Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom / Zajednica saveza osoba s invaliditetom Hrvatske / Hrvatske udruge paraplegičara i tetraplegičara / Hrvatska udruga za školovanje pasa vodiča i mobilitet / Savez gluhih i nagluhih Grada Zagreba

Program konferencije (PDF)
Program konferencije (PDF)

VIDI PREUZMI

708.24 kB 27

NOT PUBLISHED
Napisao/la: