PEGI pomaže odabrati igrice za vaše dijete

Video igre od samih su početaka bile popularne među djecom svih dobnih skupina, ali ih je širenje interneta dovelo na nevjerojatnu razinu popularnosti. Razvoj digitalnih tehnologija u vidu pametnih telefona i tableta doveo je do toga da djeca još u jasličkoj dobi otkrivaju video igre, a njihova zainteresiranost za njih s polaskom u školu ne opada, štoviše, ona raste.

Vjerojatno ste se našli u situaciji da vas dijete traži da mu kupite neku video ili online igru, no problem nastaje kada ne znate što očekivati od određene igre. Zemlje članice Europske unije doskočile su tom problemu 2003. godine kada je osnovan sustav Pan European Game Information – PEGI.

PEGI predstavlja paneuropski sustav ocjenjivanja video igara koji je uspostavljen kako bi roditelji u Europi mogli donositi informiranu odluku o kupovanju neke računalne video igre za svoje dijete.

PEGI je počeo s radom u proljeće 2003. godine, zamijenivši brojne nacionalne sustave ocjenjivanja. PEGI se sada koristi u većini europskih zemalja, točnije u njih 30 – u Austriji, Danskoj, Latviji, Mađarskoj, Belgiji, Sloveniji, Norveškoj, na Islandu, u Letoniji, Poljskoj, Španjolskoj, Bugarskoj, Finskoj, Irskoj, Luksemburgu, Portugalu, Švedskoj, na Cipru, u Francuskoj, Izraelu, na Malti, u Rumunjskoj, Švicarskoj, Češkoj, Italiji, Nizozemskoj, Slovačkoj i UK-u.

Sustav ocjenjivanja PEGI podržavaju svi veliki proizvođači igraćih konzola, uključujući Sony, Microsoft i Nintendo, kao i izdavači i programeri interaktivnih video igara koji djeluju u Europi, a razvila ga je Europska federacija interaktivnih softvera – ISFE (Interactive Software Federation of Europe).

Ovaj se sustav koristi kako bi zabavni sadržaj, kao što su filmovi, videi, DVD-ovi i računalne igre, bio jasno označen – prema dobi i samom sadržaju. Kao takav, sustav ocjenjivanja prema dobi služi potrošačima (osobito roditeljima) kao vodič pomoću kojeg mogu odlučiti hoće li kupiti određeni proizvod.

Sustav nekoj igri dodjeljuje dobnu oznaku što onda znači da svako dijete iznad dobne granice može igrati tu igru, odnosno ona je primjerena. Tako primjerice oznaka PEGI 7 znači da je igra namijenjena djeci od 7 godina i više, dok PEGI 18 znači da je namijenjena punoljetnoj djeci i odraslima. Važna je napomena da PEGI sustav ocjenjivanja ne ocjenjuje težinu igre, već njezinu prikladnost za određenu dobnu skupinu djece i mladih.

Dobne oznake koje PEGI dodjeljuje video igrama i filmovima

PEGI oznake se nalaze na prednjoj i stražnjoj strani pakiranja video igre ili filma na DVD-u, koje govore kojoj dobnoj skupini je namijenjen – 3, 7, 12, 16 i 18. Te oznake pouzdan su indikator koliko je sadržaj neke video igre prikladan maloljetnoj djeci.

PEGI 3

Ova dobna oznaka znači da je neka video igra ocijenjena kao prikladna za sve dobne skupine. Nasilan sadržaj, u komičnom kontekstu (tipični oblici nasilja koji se prikazuju u primjerice crtiću Tom i Jerry) je prihvatljiv. Dijete ne bi smjelo povezivati likove na ekranu sa stvarnim ljudima, oni bi trebali biti u potpunosti izmišljeni. Igra ne bi smjela sadržavati zvukove ili slike koje bi mogle uplašiti tako malu djecu, a ne bi smjela sadržavati ni proste riječi.

PEGI 7

Za ovu dobnu oznaku vrijedi sve što i za prethodnu, ali s razlikom da sadržaj označen ovom oznakom u sebi ima scene ili zvukove koji bi mogli uplašiti djecu mlađu od 7 godina.

PEGI 12

U ovu kategoriju ulaze video igre u kojima je nasilje zornije prikazano, a upućeno je prema izmišljenim likovima, ili onima koji imaju lik čovjeka ili onima koji prikazuju prepoznatljive životinje, kao i one video igre koje prikazuju nage likove. Prosti jezik u ovoj kategoriji mora biti blag i umjeren te nikako ne smije uključivati prostote koje se tiču seksualnosti.

PEGI 16

Ova oznaka se dodjeljuje sadržaju u kojem prikazano nasilje sliči onome u stvarnom životu. Također ova se oznaka dodjeljuje zbog jezika koji je izrazito prost, ali i zbog prikazivanja pušenja i konzumiranja droga. Osim toga, ova oznaka govori da sadržaj video igre prikazuje kriminalne aktivnosti.

PEGI 18

Ova dobna oznaka roditeljima daje informaciju kako u ovim video igrama postoji nasilje koje može kod nekoga izazvati osjećaj gađenja i ostale negativne osjećaje.

Savjeti za roditelje

PEGI daje korisnicima informaciju o prikladnosti neke video igre, međutim svako je dijete različito. Stoga u PEGI-ju smatraju da su roditelji ti koji u konačnici odlučuju što će njihovo dijete vidjeti ili doživjeti igrajući neku video igru.

Pritom su u PEGI-ju naveli nekoliko savjeta po kojima se roditelji mogu ravnati kada donose odluku hoće li djetetu kupiti igru i dozvoliti mu igranje:

  • Uvijek gledajte dobne oznake na pakiranju video igre ili koristite tražilicu na internetskoj stranici PEGI-ja.
  • Pokušajte pronaći sažetak ili recenziju video igre koja će vam dati više informacija je li video igra koju želite kupiti prikladna djetetovoj dobi. Idealno bi bilo kada biste igru prethodno odigrali sami i tako najbolje prosudili je li ona primjerena vašem djetetu ili ne.
  • Igrajte video igre sa svojom djecom, nadgledajte ih dok igraju i razgovarajte o sadržaju same igre s njima. Objasnite im zašto neke igre nisu prikladne za njih.
  • Budite svjesni da neke online igre ponekad omoguće preuzimanje dodatnog softvera koji može izmijeniti sadržaj igre, u konačnici i samu dobnu oznaku koju je ta igra prvotno dobila.
  • Online video igre obično se igraju u virtualnim zajednicama koje od igrača zahtijevaju interakciju s nepoznatim osobama. Upozorite svoju djecu da ne odaju osobne informacije i da vam uvijek kažu ukoliko se netko neprimjereno ponaša. Također namjestite postavke koje vam omogućavaju nadzor nad igrom.

Na ovoj poveznici možete pronaći vodič za roditelje za odabir video igara.

PEGI sustav ocjenjivanja video igara

PEGI sustav ocjenjivanja video igara

 

 

digitalno roditeljstvo,digitalno odrastanje,digitalna obitelj
NOT PUBLISHED
Napisao/la:
Izvor: PEGI Tekst je nastao u sklopu projekta Razmisli pa klikni ide u vrtić koji financira Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku. Objavljeni sadržaj i mišljenja odgovornost su udruge RODA. Izvor: PEGI Tekst je nastao u sklopu projekta Razmisli pa klikni ide u vrtić koji financira Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku. Objavljeni sadržaj i mišljenja odgovornost su udruge RODA.