101 razlog za dojenje, peti dio (81-101)

81. Manje su šanse da beba dobije ekcem

Mnoga istraživanja ukazala su da dojena djeca manje dobivaju ekceme – osipe na koži koji svrbe.

Kramer, M et al "Promotion of breastfeeding Intervention Trial" JAMA 2001; 285: 413-420

Saarinen UM, Kajosaari M "Breastfeeding as prophylaxis against atopic disease: prospective follow-up study until 17 years of age." Lancet. 1995; 346:1065-69.

 

82. Dojene bebe imaju odličnu kožu

Ne morate provjeravati brojna istraživanja koja pokazuju da dojene bebe imaju manje ekcema i osipa. Pogledajte kožu dojenih beba i prosudite sami.

 

83. Manje bljuckanja i povraćanja

Dokazano je da su dojene bebe manje sklone gastroezofagealnom refluksu (GER). Poznato je da je majčino mlijeko lako probavljiva hrana i stoga se kraće zadržava u probavnom traktu, pa je manja vjerojatnost da će se vratiti iz želuca u jednjak. U odnosu na adaptirano mlijeko, majčino mlijeko se probavlja dvostruko brže, te dvostruko brže izlazi iz želuca. Dojene bebe zbog toga jedu češće, ali su im obroci prikladnije veličine. Također, majčino je mlijeko prirodni antacid.

Dodatne informacije o refluksu pročitajte na:

http://roda.hr/tekstovi.php?TekstID=96&Tekst2ID=111&Show=1945 (Moje dijete ima refluks;

mogu li ga i dalje dojiti?)

http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=201&Tekst2ID=207&Show=1743 (Pedijatrijski Gastroezofagealni Refluks)

http://www.askdrsears.com/html/10/T106000.asp

http://www.llli.org/FAQ/ger.html

http://www.askdrsears.com/html/10/T106004.asp

Heacock, H.J. "Influence of Breast vs. Formula Milk in Physiologic Gastroesophageal Reflux in Healthy Newborn Infants" Jour. Pediatr Gastroenterol Nutr, 1992 January; 14(1): 41-6

 

84. Dojenje je bolje za prerano rođenu djecu

Mlijeko majke prerano rođene bebe po svom sastavu drukčije je od mlijeka majke koja je rodila u terminu. Mlijeko majke nedonoščeta u potpunosti je prilagođeno upravo toj bebi i daje dodatnu zaštitu od infekcija i drugih problema specifičnih baš za nedonoščad. Čak i mala količina majčina mlijeka u prvim danima i tjednima može omogućiti zdravstvene beneficije koje će trajati tijekom djetinjstva.

Nedavno istraživanje provedeno u Izraelu potvrdilo je da prerano rođene bebe koje dobivaju dovoljno majčinog mlijeka pokazuju bolje rezultate po pitanju razvoja mozga, posebice motoričkog razvoja. Uočeno je također da dojene bebe pokazuju veću aktivnost po pitanju socijalne interakcije, a zahvaljujući dojenju, u češćem su tjelesnom kontaktu s majkama. Osim izravnog blagotvornog učinka u vidu prehrane, majčino mlijeko posredno pogoduje razvoju prerano rođenih bebe, jer pozitivno utječe na majčino raspoloženje i međusobnu povezanost majke i djeteta.

Izvor: Eidelman et al, Dev Psychobiol, 2003 Sept; 43(2): 109-19
http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=166&Tekst2ID=56&Show=104

 

85. Majčino mlijeko ne sadrži genetski modificirane sastojke

Većina potrošača nije upoznata s time koliko genetski modificiranih sastojaka sadrži hrana koju konzumiraju. Poduzeće Genetic ID iz Fairfielda u Iowi (SAD) ispitalo je četiri vrste adaptiranog mlijeka na bazi soje. Sve četiri vrste (Carnation Alsoy, Similac Neocare, Isomil and Enfamil Prosobee) sadržavale su genetski modificirane sastojke.

"Biotechnology's Bounty" M.Burros, N.Y. Times 05/21/97

 

86. Majčino mlijeko ne sadrži sintetičke hormone rasta

Budući da mnoge krave uzgajane za mužnju rutinski dobivaju sintetičke hormone kako bi se umjetnim putem povećala njihova proizvodnja mlijeka, logično je da isti ti hormoni na kraju završe i u adaptiranom mlijeku.

 

87. Nedojenje se povezuje s multiplom sklerozom u kasnijem životu

Iako se smatra da je uzrok vezan uz mnogo faktora i nema jasne uzročno posljedične veze, povećana pojava multiple skleroze povezana je s nedojenjem.

Pisacana A, et al "Breastfeedig and multiple sclerosis" BMJ 1994; 308: 1411-2

 

88. Manji je rizik od preponske kile

Preponski kanal provodi sjemensku vrpcu i određene sudove prema području prepona. Kila (hernija) je promjena na otvoru kroz kojega ovi sudovi prolaze od abdomena do prepona, kod koje se kanal previše proširi ili razdere. Sadržaj iz abdomena tako procuri u preponsko područje. Iz još nepoznatih razloga kod dojene se djece hernija javlja u znatno manjim slučajevima. Ljudsko mlijeko sadrži hormon koji otpušta gonadotropin (GnRH), što može utjecati na razvoj testisa kod dječaka.

Pisacane, A. "Breast-feeding and inguinal hernia" Journal of Pediatrics 1995: Vol 127, No. 1, pp 109-111

 

89. Bolji kognitivni razvoj beba rođenih s niskom porođajnom težinom

Istraživanje provedeno na 771 djetetu niske porođajne težine dokazalo je da su dojena djeca imala prednost od 8 bodova po Bayleyjevom indeksu mentalnog razvoja ispred djece koja nisu dojila.

Morley, R., "Mothers Choice to provide Breast Milk and Developmental Outcome". Arch Dis Child, 1988.

 

90. Bolji psihomotorni i socijalni razvoj

Psihomotorni i socijalni razvoj dojene djece jasno se razlikuje od djece hranjene umjetnim mlijekom. Već u dobi od dvanaest mjeseci uočavaju se značajne prednosti u razvoju psihomotornih i socijalnih sposobnosti kod djece hranjene majčinim mlijekom.

Baumgartner, C.,"Psychomotor and Social Development of Breast Fed and Bottle Fed babies During their First year of Life". Acta Paediatrica Hungarica, 1984.

 

91. Smanjeni rizik od razvijanja urinarnih infekcija kod dojenih beba

Dojena djeca manje su sklona infekcijama mokraćnog sustava od djece hranjene adaptiranim mlijekom. Prema jednom istraživanju, kod djece hranjene isključivo adaptiranim mlijekom, pojava infekcija mokraćnog sustava bila je pet puta veća u odnosu na dojenu djecu.

Pisacane A, et al "Breastfeeding and Urinary Tract Infection" J Pediatr 1992 120: 87-89

 

92. Sisanje pomaže razvoju koordinacije ruka – oko

Još nije potpuno jasno zašto je tako, ali dojena djeca ranije razvijaju sposobnost raspoznavanja i rukovanja predmetima od djece hranjene mliječnom formulom. Ovo je jedna od mnogih dobrobiti dojenja čije je istraživanje još u tijeku.

Baumgartner, C., "Psychomotor and Social Development of Breast Fed and Bottle Fed babies During their First year of Life". Acta Paediatrica Hungarica 1984; 25(4): 409-17

 

93. Dojenje štiti majke od anemije (nedostatka željeza)

Budući da mnoge majke koje isključivo doje ne dobiju menstruaciju čak i dulje od godinu dana, njihove zalihe željeza se za to vrijeme ne osiromašuju mjesečnim krvarenjima.

 

94. Majke koje doje troše manje novaca na menstrualne potrepštine

Mnoge dojilje ne dobiju prvu menstruaciju nakon poroda četrnaest i više mjeseci. To znači da četrnaest mjeseci ne kupuju tampone, uloške, niti lijekove protiv grčeva. U slučaju Sjedinjenih Država, kad se sve to pomnoži s četiri milijuna poroda godišnje, dobijemo podatak o više od milijardu sanitetskih proizvoda godišnje, koji završavaju na odlagalištima ili u kanalizaciji.

Također, dojena djeca, iz razloga lakše i potpunije probavljivosti majčina mlijeka, izlučuju manje količine stolice, pa troše i manji broj pelena.

"Mother Nature Loves Breastmilk" D. Michels, Published in various periodicals, available on Internet at http://members.aol.com/diamichels/greenbm.htm

 

95. Dojenje jača samopouzdanje majki

Čudesna je spoznaja, kad pogledate svoju bucmastu šestomjesečnu bebu, da je to sretno maleno stvorenje takvo zahvaljujući samo jednoj jedinoj hrani – onoj koju je proizvelo vaše tijelo.

 

96. Majčino mlijeko može pomoći kod liječenja infekcije oka

Majčino mlijeko ima prirodna antibiotska svojstva. Mnoge majke tvrde da je kapanje mlijeka u nadraženo bebino oko vrlo brzo riješilo taj problem.

 

97. Dojenje može sniziti krvni tlak u djetinjstvu

Studija koju je u Velikoj Britaniji proveo dr. Richard M. Martin, obuhvatila je 4763 djece, a pokazala je da su sedmogodišnja djeca, koja su kao bebe bila dojena, imala niži krvni tlak u usporedbi s djecom koja nikada nisu bila dojena. Studijom je također dokazano da što su dulje djeca bila isključivo dojena, to je veća razlika u redukciji krvnog tlaka. Dr. Martin smatra da razlike u sastavu majčinog mlijeka i mliječne formule objašnjavaju činjenicu da dojenje utječe na smanjenje krvnog tlaka. Dojena djeca konzumiraju manje soli, koja utječe na krvni tlak. Nadalje, majčino mlijeko sadrži određene masne kiseline koje utječu na razvoj tjelesnog tkiva, uključujući i krvne žile. S druge strane, hranjenje formulom može dovesti do preuhranjenosti i pretilosti kod djece, a prekomjerna težina usko je povezana s povišenim krvnim tlakom.

Breastfeeding may lower kids' blood pressure

 

98. Nema brige o tome da neki najnovije otkriveni sastojak nedostaje u mliječnoj formuli

Mliječna formula je u doslovnom smislu riječi formula za umjetno dobiveno "ljudsko" mlijeko. Ne postoji mliječna formula koja bi sastavom mogla kopirati majčino mlijeko, s obzirom na to da je kemijski sastav ljudskog mlijeka još uvijek nepoznat. Djeca hranjena formulom ovise o tom proizvodu, koji se često vrlo razlikuje od proizvođača do proizvođača, no jedno im je svima zajedničko – svako malo isplivavaju na vidjelo određeni važni sastojci koji im nedostaju. Ti se sastojci potom dodaju, no tek nakon što je šteta na djeci već učinjena.

M. Walker, R.N., International Board Certified Lactation Consultant, The Journal Of Human Lactation, Sept 1993

 

99. Puno ugodnije mijenjanje pelena

Miris stolice dojene bebe daleko je manje intenzivan i neugodan od stolice bebe koja se hrani mliječnom formulom. Ako se dvoumite između toga hoćete li dojiti ili ne, prije konačne odluke pokušajte promijeniti nekoliko pelena bebi koja je na mliječnoj formuli!

 

100. Dojene bebe prekrasno mirišu

Ovo nije dokazano nijednim istraživanjem, no postoji nešto gotovo čarobno u mirisu vaše dojene bebe, bilo da ste majka ili otac. Pokušajte, svidjet će vam se!

 

101. Dojke su za to stvorene!

Primarna funkcija dojki, kao što im i samo ime kaže, jest dojenje, tj. hranjenje mladunčeta mlijekom koje proizvedu. Okrugli oblik dojki pomaže da ne dođe do gubitka topline, s obzirom da je za proizvodnju mlijeka potrebna prilično visoka temperatura. Jedna teorija drži da je evolucijom ljudska dojka poprimila trenutni oblik kako bi se spriječilo gušenje dojenčeta prilikom hranjenja. S obzirom da ljudska mladunčad ima malu čeljust (ne izbočenu kao kod ostalih primata), nos bi im se mogao začepiti kad bi majčine grudi bile preravne.

http://en.wikipedia.org/wiki/Breast

NOT PUBLISHED
Napisao/la:
Prevele i prilagodile: Rodine savjetnice za dojenje i polaznice edukacije za pomoć u dojenju MarijanaB, AnaN, AndreaB Prevele i prilagodile: Rodine savjetnice za dojenje i polaznice edukacije za pomoć u dojenju MarijanaB, AnaN, AndreaB