7 savjeta za bolje povezivanje

Iako se povezivanje novorođenčeta s roditeljima ne događa u samo jednom trentuku koji biva nepovratno izgubljen ukoliko je uslijed okolnosti povezivanje odgođeno ili onemogućeno, moguće je odabrati ponašanje i ophođenje prema djetetu, kao i postupke koji će olakšati i doprinijeti razvoju prisne povezanosti s djetetom, vrlo rano nakon rođenja.

1. Odgodite rutinske procedure.

Mnogo puta medicinsko osoblje zaduženo za njegu novorođenčeta, odmah nakon rođenja obavlja rutinske procedure – davanje injekcije vitamina K i premazivanje bebinih očiju – i onda predstavlja bebu majci. Pitajte osoblje da odgodi ove procedure za nekih sat vremena i na taj način omogući obitelji početno povezivanje. Mast za premazivanje bebinih očiju privremeno zamagljuje bebin vid ili uzrokuje da beba drži oči zatvorenima. Bebi je potreban jasan prvi dojam o vama i vi morate vidjeti njezine oči.

2. Ostanite povezani.

Zamolite osoblje koje je asistiralo pri porodu da vam stave bebu na trbuh i grudi odmah nakon poroda ili nakon rezanja pupčane vrpce, osim ako medicinska komplikacija zahtijeva privremenu odvojenost.

3. Dojite svoje dijete odmah nakon poroda.

Većina beba je zadovoljna i samim lizanjem bradavice; neke imaju snažnu želju za sisanjem odmah nakon poroda. Stimulacijom bradavica otpušta se hormon oksitocin koji pojačava kontrakcije maternice i smanjuje postporođajno krvarenje. Rano sisanje također stimulira otpuštanje prolaktina, hormona koji pomaže da se vaše majčinske sposobnosti "pokrenu" od samog početka.

4. Budite u sobi s djetetom.

Povezivanje naravno ne prestaje na porođajnom stolu, to je samo početak. Stvaranjem vizualnog, dodirnog, mirisnog i zvučnog kontakta s bebom odmah nakon poroda, kao i povezanosti sisanjem, možete osjetiti da ne želite pustiti u dječju sobu ovu malu osobu za koju ste se tako mnogo trudili kako bi je donijeli na svijet – i ne morate. Stanar iz vaše maternice sada može postati vaš sustanar. Savjetujemo zdravim majkama i bebama da vrijeme boravka u bolnici provedu zajedno.

Tko se brine za vašu bebu nakon poroda ovisi o vašem zdravlju, bebinom zdravlju i vašim osjećajima. Neke bebe naprave stabilan prijelaz iz maternice u vanjski svijet, bez ikakvih komplikacija; nekima je potrebno par sati u dječjoj sobi kako bi dobile dodatnu toplinu, kisik, sukciju i ostalu posebnu pažnju dok se vitalni sustavi ne stabiliziraju.

Osjećaji nakon poroda su individualni, kao što su individualni osjećaji nakon vođenja ljubavi. Mnoge majke odmah pokažu "sjaj majčinstva" i uzbuđenost nakon poroda, nakon završene i pobijeđene utrke. To je ljubav na prvi pogled i one ne mogu dočekati da uzmu svoje bebe i počinju se brinuti o njima u milisekundi nakon poroda.

Ostale majke osjećaju olakšanje jer je završen ogroman zadatak poroda i jer je dijete u redu. Sada su one više zainteresirane za spavanje i oporavljanje nego za povezivanje i majčinstvo. Kao što je jedna majka rekla, nakon teškog i dugotrajnog poroda: "Pustite me da odspavam nekoliko sati, da se istuširam i počešljam i onda ću započeti s majčinstvom." Ako su ovo i vaši osjećaji, uživajte u odmoru – zaslužili ste ga. Nema potrebe podleći pritisku povezivanja kad ni vaše tijelo ni vaš um to ne žele, niti mogu. U ovom slučaju, dok majka odmara, otac se može povezivati s djetetom. Važno je da je netko u kontaktu s bebom tijekom ovog osjetljivog perioda od jednog ili dva sata tihe budnosti nakon poroda. Jedan od najtužnijih prizora koje možemo vidjeti je tek rođena, sat vremena stara beba, smještena potpuno sama u dječju sobu, koja se marljivo povezuje (širom otvorenih, gladnih očiju) sa plastičnim bočnim stranama kolijevke. Pružite vašoj bebi značajnu prisutnost oca i majke, a u nemogućnosti njih, čak i bake.

5. Dodirujte vaše dijete.

Osim što vaša beba uživa u stimulaciji koju prima kroz kontakte kožom na kožu, trbuhom na trbuh i obrazom na grudi, nježno dodirujte vašu bebu, mazeći njeno cijelo tijelo. Primijetili smo da majke i očevi često dodiruju bebe na drugačiji način. Novopečena majka obično dodiruje bebino čitavo tijelo, mazeći je nježno vrhovima prstiju; očevi, pak, često stavljaju cijelu ruku na bebinu glavu kao da time simboliziraju predanost obrani života koji su začeli. Osim što novorođenčad uživa u dodirivanju, ono i s medicinske strane ima prednosti. Koža, najveći organ ljudskog tijela, vrlo je bogata živčanim završecima. U vremenu prijelaza na disanje zraka, dok su početni obrasci disanja prilično nepravilni, dodirivanje stimulira novorođenčad na ritmičnije disanje – terapeutska vrijednost roditeljskog dodira.

6. Gledajte vaše dijete.

Novorođenče vas najbolje može vidjeti s udaljenosti "oči u oči" od nekih 20-25 cm – zadivljujuće, to je otprilike bradavica - oči udaljenost prilikom dojenja. Položite vašu bebu tako da budete okrenuti licem prema licu, prilagođavajući vašu i bebinu glavu istom položaju. tako da vam se oči susretnu. Uživajte u vizualnom povezivanju tijekom ovog kratkog perioda tihe budnosti, prije nego što beba padne u dubok san. Gledanje u bebine oči može potaknuti bujicu predivnih majčinskih osjećaja.

7. Pričajte vašem djetetu.

Tokom prvih sati i dana nakon poroda razvit će se prirodan, bebi prilagođen dijalog između majke i novorođenčeta. Istraživanja o analizi glasa pokazala su jedinstven ritam i utješni ritam u majčinom glasu.

 

 

attachment parenting,povezujuće roditeljstvo
NOT PUBLISHED
Napisao/la:
Izvor: www.askdrsears.com Prevela: Zorana Izvor: www.askdrsears.com Prevela: Zorana