Naša tijela nisu vaš poligon za profit i moć

Kad razmišljamo o naprednim zemljama istočnog bloka, jedna od zemalja koja pada na pamet je Poljska. Zemlja koja je prednjačila u demokratizaciji i koja je bila iznimno uspješna u korištenju europskih fondova za unaprjeđenje ekonomije i životnog standarda. U području prava žena u trudnoći i porodu Poljska je također napredna, ponajprije zahvaljujući Fundaciji Roditi dostojanstveno, organizaciji koja je u zadnje dvije godine nagrađena od dvije UN-ove agencije: 2015. godine je primila priznanje Svjetske zdravstvene organizacije zbog doprinosa unaprjeđenju skrbi za trudnice i rodilje u Poljskoj, a 2016. godine je ista organizacija dobila UN-ovu Nagradu za populaciju.

To što je Poljska vlada istovremeno pokušavala uvesti drakonske zakone za zabranu pobačaja (kao) da nemaju veze - jer svi znaju da pravo na dostojanstvo u trudnoći nema veze s pobačajem, i da će zemlja, koja zaista brine o demografiji i vrijednosti obitelji, štititi trudnice i rodilje. No upravo primjer Poljske pokazat će nam suprotno, i da retorika određenih društvenih skupina koje se zalažu za zabranu prekida trudnoće da bi zaštitili obitelji, kršćanske vrijednosti i demografsku obnovu ne znači da istovremeno brinu o pravima i dostojanstvu žena koje odluče postati majke.

Biti trudnica u Poljskoj

Jedno od najvažnijih postignuća organizacije Fundacije Roditi dostojanstveno, ili na poljskom Fundacja Rodić po Ludzku dogodilo se 2007. godine kad je u suradnji s Ministarstvom zdravlja i nacionalnim strukovnim organizacijama (primalja, ginekologa-porodničara i neonatologa-pedijatara) izradila Perinatalne standarde skrbi koje mora zadovoljavati svaka zdravstvena ustanova u Poljskoj. Standardi propisuju minimalne uvjete i smjernice za porodničarsku i perinatalnu skrb, za praćenje fiziološkog poroda, za mogućnosti ublažavanja boli u porodu, za postupanje u slučaju spontanog pobačaja i u drugim teškim situacijama. Uz Britaniju i Nizozemsku, Poljska je jedina zemlja EU koja ima takve standarde, i premda je javnost bila upoznata s time da sva rodilišta ne zadovoljavaju kriterije na isti način, pomaci su bili vidljivi i jasni, te je dostojanstvena skrb koja stavlja ženu i dijete u središte pozornosti bila sve prisutnija u zdravstvenom sustavu.

No to se promijenilo u lipnju ove godine kad je poljski ministar zdravlja udovoljio pritisku poljske liječničke komore te na kraju potpisao odredbe u kojima će standardi skrbi prestati postojati od 2018. godine. Tiho, daleko od očiju javnosti, jednom rečenicom cijeli je proces konsenzusa između vlade, predstavnica žena i javnog interesa te strukovnih organizacija jednostavno - poništen. No lipanj je bio vatren i na drugim područjima reproduktivnog zdravlja; naime od 1. lipnja ove godine na snagu je stupio novi zakon kojim se ukida sufinanciranje svih postupaka medicinski potpomognute oplodnje. Postupci su i dalje dostupni, ali samo onima koji ih mogu sami platiti. Ta je mjera vjerojatno namijenjena demografskoj obnovi i zaštiti obitelji. Ili možda pogoduje programu poljske vlade koja plasira Poljsku kao destinaciju zdravstvenog turizma svjetskih razmjera. Zdravlje je valjda rezervirano za bogate.

Poništenje Standarda perinatalne skrbi

Dok su oči europske i svjetske javnosti bile uprte u poljsku vladu, koja je to vruće ljeto i jesen također nastojala još više ograničiti već ograničeno pravo na pobačaj u toj zemlji, ministar je "mudro" sakrio činjenicu da meta njegove stranke nisu samo žene koje žele prekid trudnoće, već i žene koje žele iznijeti trudnoću. "Mudro" je to napravio jer je vrlo teško progurati argument da se zalažete za obiteljske i kršćanske vrijednosti pa tako želite zabraniti pobačaj, dok istovremeno uskraćujete parovima mogućnost liječenja neplodnosti te ženama i majkama pravo na dostojanstvo i skrb temeljenu na znanstvenim dokazima u trudnoći, porodu i babinju.

Kako mi možemo pomoći?

Poljakinje su pripremile peticiju na poljskom i engleskom jeziku kojom žele poslati poruku svojoj vladi da neće šutjeti dok se njihovo pravo na dostojanstvo i skrb temeljenu na znanstvenim dokazima, uskraćuje. S obzirom na to da je informacija o ukidanju standarda skrbi za trudnice i rodilje objavljena tek prošlog tjedna, neophodno je djelovati brzo. Žene u Hrvatskoj (opet) moraju pokazati solidarnost s Poljakinjama. Potpišite peticiju za poništenje odluke da se Standardi perinatalne skrbi od 2018. ne primjenjuju. Peticija je dostupna vrlo kratko - samo do subote, 24. prosinca 2016. godine, stoga učinite to što prije, te po mogućnosti podijelite informaciju o peticiji svojim poznanicama preko društvenih mreža i drugih kanala.

Ovaj znak za uzbunu iz Poljske može nam i treba konačno biti dokaz da reproduktivna prava uključuju cijeli spektar usluga, koje su međusobno povezane i koje će nam, malo pomalo, sve nastojati uskratiti ili ograničiti - pravo na prekid trudnoće na zahtjev, pravo na liječenje neplodnosti, pravo na dostojanstvo i znanstveno dokazanu skrb u trudnoći, u porodu i babinju. Oni koji će jednu od njih uskratiti zapravo će ih u konačnici sve uskratiti - i tako pokazati svoje pravo lice - da ne mare za obiteljske vrijednosti ni demografiju, već da žele iskazati svoju nadmoć nad ženama.

NOT PUBLISHED
Napisao/la:
Photo: Fundacja Rodić po Ludzku Photo: Fundacja Rodić po Ludzku