Čitalački program za zatvorenice i djecu u Kaznionici u Požegi

Za realizaciju čitalačkog programa u Kaznionici u Požegi u 2015. godini kontinuirano prikupljamo knjige za djecu, te pozivamo nakladnike da se i dalje uključuju u ovaj program donacijama knjiga, posebno naslova namijenjenih djeci školske dobi.

Udruga Roda provodi projekt MA#ME - Osnaživanje zatvorenica za roditeljsku ulogu i uključivanje na tržište rada. Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda. Kao aktivnost ovog projekta u Kaznionici u Požegi je pokrenut Čitalački program za majke i djecu.

Riječ je o inovativnoj aktivnosti kakva se nije provodila dosad u hrvatskim zatvorima, majke u Kaznionici čitaju i snimaju izabrane knjige i slikovnice svojoj malodobnoj djeci, a zatim knjigu i DVD, svojevrsnu zvučnu slikovnicu sa zapisom svojeg glasa šalju djeci kao poklon. Roda je osigurala računalnu opremu za snimanje priča, knjige i slikovnice, medije za pohranu zvuka te sredstva za slanje paketa za sve zatvorenice, majke malodobne djece u Kaznionici.

Brojni nakladnici su donirali svoje knjige za ovaj projekt: Veble, Školska knjiga, Egmont, Mozaik, Alfa, Ibis grafika, Izvori, Ljevak, Sipar i udruga Centar za građansku hrabrost.

Ilustraciju za DVD Zajedno u svijetu priča donirala je za čitalački program ilustratorica Branka Hollingsworth.

Više tisuća maloljetne djece u ovom trenutku u Hrvatskoj ima roditelje u zatvorima. Ta djeca su nevidljiva za zajednicu, ranjiva, neki su i sami neposredne žrtve, ali svi su posredne žrtve postupaka svojih roditelja. Odlaskom roditelja na izdržavanje kazne zatvora, i dijete i roditelj i dalje imaju pravo i potrebu za održavanjem međusobnih bliskih kontakata. Održavanje odnosa između roditelja koji je u zatvoru i djeteta nužno je za uravnoteženo odrastanje i nadvladavanje razvojnih kriza djeteta. Ovaj se odnos može održavati kroz posjet roditelju u zatvor ili kroz drugu vrstu kontakta, putem pisama, pošiljki ili putem telefona. U anketi koja je među zatvorenicama provedena u prosincu 2014. godine, preko 50% majki govori da ih njihova maloljetna djeca ne posjećuju: u 31% slučajeva to majke ne žele, u 13% slučajeva djeca niti ne znaju da se majke nalaze na izdržavanju kazne; 25% majki vidi svoju djecu isključivo za vrijeme korištenja izvankaznioničkih pogodnosti.

Razlog zašto djeca ne dolaze češće majkama u posjet je i prometna izoliranost i udaljenost jedine kaznionice za žene u Hrvatskoj. U prosjeku je zatvorenica u Požegi od svoje djece udaljena preko 200 kilometara. To putovanja i posjete čini i zahtjevnima i skupima, a radi se najčešće o siromašnim obiteljima. Današnje tehnologije omogućuju djetetu uživanje u dobrobiti čitanja naglas i onda kad roditelj nije u blizini. Slušajući snimku i listajući knjigu ili slikovnicu dijete razvija vještine slušanja, maštu, vježba zadržavanje pažnje i obogaćuje rječnik. Barem jednako toliko važno je povezivanje majke i djeteta kroz trenutke čitanja i slušanja priča, unatoč preprekama koje ih dijele. U intimnom i čarobnom trenutku dijeljenja lijepe priče, kroz „Zvučnu slikovnicu" dijete dobiva priliku imati majku uz sebe, a majka – darovati djetetu dio sebe.

Zbog vrijednosti čitalačkog programa za dobrobit male djece čije su majke u zatvoru, ovakvu aktivnost preporučuje i pravobraniteljica za djecu Ivana Milas Klarić koja je rekla sljedeće: „Smatram da je riječ o vrlo poticajnom načinu jačanja ili ponovnog uspostavljanja narušenih veza s majkama, osobito u djetetovoj ranoj dobi. On je prilika za osnaživanje roditeljskih kompetencija majki, koje će na taj način moći naučiti i doživjeti koliko su njihova slika i glas djetetu važni. On je i prilika da – premda su u zatvoru – učine nešto za svoje dijete i budu na poseban način i dalje prisutne u djetetovom životu."

RODA poziva nakladnike da se i dalje uključuju u ovaj program donacijama knjiga, posebno naslova namijenjenih djeci školske dobi.

 

mame zatvorenice,djeca zatvorenica
NOT PUBLISHED
Napisao/la: